POWITANIElinia SPRAWOZDANIA FINANSOWElinia KLUB ZAPRASZAlinia KONTO BANKOWElinia MOTTOlinia CELElinia KLUB ORGANIZUJElinia SPOTKANIA WYJAZDYlinia ŹRÓDŁA FINANSOWANIAlinia HISTORIA AMAZONEKlinia PREZENTACJA KLUBUlinia OSIĄGNIĘCIAlinia WIERSZElinia KARTKI z NASZEGO ŻYCIAlinia AMAZONKI W OBIEKTYWIElinia
Aktualny rok
linia

data 18 grudzień 2009 Wigilia 2009 autor: DC
treść:

18 grudnia 2009 r. w naszym klubie spotkalismy się przy wigilijnym stole aby przełamać się opłatkiem.Było ponad trzydzieści amazonek i zaproszeni goscie:
z Urzędu Wojewódzkiego,
Pofam-Poznań,
Amoeny,COZL.

Nie zabrakło równiez naszego kapelana ks.Aleksego oraz zaprzyjaźnionej z nami dr Kołłątaj,która przedstawiła nam piękną prezentację z życzeniami wprowadzającą w zimowy,ciepły nastrój świąt.
Amazonki przygotowały smaczne potrawy wigilijne.Przy choince śpiewaliśmy znane kolędy.
Naszych gości obdarowałyśmy własnoręcznie wykonanymi prezentami w postaci bombek i stroików.
Wszystkim na czas świąt i w Nowym Roku życzymy wszelkiej pomyślności, zdrowia i siły do przezwyciężania trudności.

data Listopad 2009 Spotkanie Lubelskiej Unii Amazonek autor: DC
treść:

6 listopada 2009 r.odbyło się kolejne spotkanie Lubelskiej Unii Amazonek w Lublinie w sali konferencyjnej Instytutu Medycyny Wsi.
Wykład na temat nowych metod leczenia terapią celowaną wygłosiła dr Anna Czerepińska z COZL.Dr Dariusz Kieszko-radioterapeuta COZL mówił na temat objawów menopauzy,hormonalnej terapii zastepczej oraz zdrowej diecie.
Kolejnym wykladowcą na naszym spotkaniu była mgr Katarzyna Bielińska-psycholog COZL, która radziła jak walczyć ze stresem.
Na spotkanie przybyły Amazonki z Zamościa,Hrubieszowa,Chełma i Poniatowej.
Po wykładach lekarze udzielali odpowiedzi na nurtujące nas pytania a na zakończenie spotkania wszyscy skorzystali ze smacznego poczęstunku.

data Listopad 2009 autor: DC
treść:

Spieszmy się kochać ludzi,tak szybko odchodzą.
4 listopada b.r.w Kaplicy COZL została odprawiona Msza Św.
w intencji zmarłych amazonek i psycholog Teresy W. Mszę prowadził i homilię
wygłosił kapelan COZL.Podczas mszy wymienione zostały wszystkie zmarłe Amazonki,
a przed ołtarzem zapłonęły symboliczne znicze. I odczułyśmy wielką jedność
w modlitwie-nas tu na Ziemi i i TYCH OBECNYCH DUCHEM.Wieczny odpoczynek racz
Zmarłym dać Panie...

data 2-4 października 2009 Na październikowym pielgrzymim szlaku autor: Barbara Gąsior
treść:

W dniach 2-4 października 2009r.Lubelski Klub Amazonek odbył pielgrzymkę szlakiem:Wieliczka–Częstochowa–Górka Przeprośna–Jędrzejów.
Pierwszego dnia zwiedziłyśmy Muzeum Kopalni Soli w Wieliczce.Już samo zejście po 135 schodkach w dół,a następnie spacer z przewodniczką starymi szybami wprowadziło w nastrój tamtych czasów sprzed kilkuset lat.
Wiele wrażeń dostarczyło nam obejrzenie takich niezwykle ciekawych miejsc jak:
Szyb Daniłowicza,
Wielka Legenda,
Krasnoludki,
Komora Weimar,
Komora E. Barącza,
Komora Pieskowa Skała,
Komora M. Kopernika.
Miejscem najważniejszym i najpiękniejszym była Kaplica św. Kingi – cała z soli z płaskorzeźbami po obu stronach i niezwykłej piękności postacią świętej patronki w ołtarzu głównym.Tam właśnie była okazja podziwiać kunszt rzeźbiarski twórców świętego przybytku –braci Markowskich.

Pod wieczór znaleźliśmy się w miejscu noclegowania – klasztorze sióstr nazaretanek, gdzie po spożyciu posiłku została odprawiona Msza św., którą celebrował nasz kapelan, ks.Aleksy Szczygielski.

Następnego dnia, w sobotę, uczestniczyłyśmy w uroczystej Mszy św. na Jasnej Górze w ramach XI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Amazonek.
Słowo Boże podczas Eucharystii wygłosił do Amazonek arcybiskup częstochowski Stanisław Nowak.W pięknych słowach dodał otuchy, wlał w serca nadzieję, wskazał na modlitwę jako jedyną drogę ucieczki przed wszelkim załamaniem i depresją i zapewnił o swojej modlitwie w intencji Amazonek z całej Polski. Po Mszy św. uczestniczyłyśmy w spotkaniu Amazonek ze wszystkich regionów Polski w kaplicy św. Józefa.
Część z nas udała się na osobistą rozmowę z Matką Bożą do Kaplicy M. B. Częstochowskiej.
Każda z nas swoją obecnością i modlitwą chciała podziękować osobiście Pani Jasnogórskiej za odzyskane zdrowie, możliwość bycia tu oraz prosić o łaskę zdrowia na przyszłość dla siebie i swoich rodzin.

Po południu, zwiedziliśmy częstochowską katedrę.
Jest to trzecia co do wielkości budowla sakralna w Polsce po bazylice licheńskiej i gdańskiej. Uwagę przykuwają bogate witraże i przepiękne rozety.
Peregrynację po Częstochowie zakończyliśmy odwiedzeniem kościoła św. Barbary, gdzie można było nabyć wodę z cudownego źródła patronki tego miejsca.
W godzinach wieczornych przybyliśmy na Jasną Górę na wieczorny Apel. Podczas modlitwy różańcowej jedną cząstkę ,,Zdrowaś Mario’’ odmawiała przed Obrazem nasza koleżanka i prezes klubu Otylia Samolej.
Dla każdej z nas był to apel zawierzenia. Po przybyciu do klasztoru zorganizowałyśmy ognisko w lesie, gdzie przy gorących kiełbaskach były śpiewy, żarty i dowcipy wraz z warszawskimi Amazonkami – do północy.
Następnego dnia nasza pielgrzymka udała się do Przeprośnej Górki, gdzie Mszę św. koncelebrowali w naszej intencji ks. dr Józef Zderkiewicz, brat naszej koleżanki i ks. Aleksy Szczygielski. W homilii ks. Józef wyjaśnił głęboki sens choroby, którą Bóg zsyła, aby coś ważnego człowiekowi uzmysłowić, także bliskim.
Należy ten sens odnaleźć, odczytać właściwie i zgodzić się z wolą Bożą, gdyż ta jest dla każdego najlepsza. Kościół Trzech Błogosławieństw w Górce Przeprośnej jest sanktuarium Ojca Pio.
Po chwili modlitwy, rozmowie z ks. Józefem, błogosławieństwie jego na drogę udaliśmy się do Jędrzejowa.Tam mogliśmy obejrzeć potężny kościół i klasztor Cystersów z XIIIw., pomodlić się i nawiedzić kaplicę św. Wincentego Kadłubka, kronikarza średniowiecznego, który tu spędził ostatnie lata życia i tu został pochowany, pozostawiając po sobie potomnym łacińskie dzieło ,,Kronika polska’’.
Kościół posiada piękne, zabytkowe wnętrze, ołtarze, kolumny i wspaniałe, potężne organy. Tu odbywają się rokrocznie festiwale muzyki organowej.

W drodze powrotnej do Lublina każdy z nas był bogatszy duchowo o modlitwy, prośby, dziękczynienia, które składaliśmy w modłach zbiorowych i osobistych, a także bogatszy o przeżycia z przebywania w otoczeniu sztuki zarówno sakralnej, jak i świeckiej.

data 19 wrzesień 2009 Warsztaty Edukacyjne "Spotkanie przy HERbacie" autor: DC
treść:

Skorzystałysmy z zaproszenia Zamojskich Amazonek i uczestniczyłyśmy w Warsztatach Edukacyjnych "Spotkanie przy HERbacie", czyli wszystko o nowoczesnych metodach leczenia raka piersi(HER2+) oraz rola i znaczenie edukacji onkologicznej w praktyce lekarza rodzinnego.
Warsztaty skierowane były do lekarzy rodzinnych i zainteresowanych kobiet. Szkoda,że liczba tych drugich była zdecydowanie większa.
Spotkanie prowadzili specjaliści w dziedzinie onkologii:
dr n. med. Maria Górnaś - Oddział Kobiecy Kliniki Onkologii, WIM CSK MON w Warszawie;
dr n. med. Wiktor Chmielarczyk -Centrum Onkologii Warszawa.

W pierwszej części spotkania lekarze - eksperci omówili przygotowaną tematycznie prezentację, po czym odpowiadali na pytania ze strony uczestniczek. Amazonki miały możliwość kierowania do lekarzy pytań, których byc może nie zadałyby w trakcie indywidualnej wizyty u lekarza.
Najczęstszymi z nich są między innymi te, które dotyczą nowych terapii w leczeniu nowotworów piersi oraz leków, które mogą przyjmować chore.
W drugiej części warsztatu dodatkową atrakcją spotkania był moduł poświęcony serwisowi amazonki.net, podczas którego redaktor Szpakowski omówił korzyści wynikające z jego używania.

Serwis gromadzi przydatne informacje związane z chorobą. Po zalogowaniu umożliwia szybki dostęp do wiadomości na temat jej leczenia.
Wokół serwisu dynamicznie rozwija się społeczność internetowa, skupiająca ludzi związanych bezpośrednio i pośrednio z nowotworem piersi.
Osoby te wymieniają się między sobą swoimi doświadczeniami, niejednokrotnie stając się przy tym źródłem pomocy i wsparcia dla innych.
Sama jestem zalogowana na tym portalu i Zachęcam do korzystania z tej możliwości wymiany doświadczeń jak rownież nawiązywania nowych znajomości.
Po spotkaniu i obfitym poczęstunku miałyśmy możliwość zwiedzenia Zamojskiej Starówki i Kolegiaty.
Seredecznie dziękujemy Koleżankom z Zamościa za zaproszenie.

data 23.06.-1.09. Przerwa wakacyjna autor: DC
treść:

W tym okresie nie spotykamy się regularnie w siedzibie klubu, mamy tylko dyżury.
Nie mniej jednak są okazje do spotkań,wędrowania czy odwiedzin.
Uczestniczyłyśmy w obrzędach ludowych w Muzeum Wsi Lubelskiej-Noc Świętojańska i Dorzynki dworskie,odwiedziłyśmy tez naszą koleżankę w Dysie a także skorzystałyśmy z zaproszenia Amazonek z Poniatowej.
Były śpiewy,rozmowy i grilowanie.

data czerwiec 2009r. - konferencja w Poniatowej autor: DC
treść:

5 czerwca pojechałyśmy do Poniatowej,gdzie koleżanki-Amazonki zorganizowały konferencję z udziałem pani dr onkolog Bogumiła Ciseł.Po wysłuchaniu wykładu o profilaktyce raka piersi i szyjki macicy,mogłyśmy rozkoszować się pięknem muzyki dawnej i ludowej w wykonaniu dorosłego składu Poniatowskich Szczygiełków czyli Chóru "Cum Musica".
Krysiu! Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!

data maj 2009 - Skarżysko Kamienna, Kałków - Godów autor: DC
treść:

W tym roku po raz 11 w Skarżysku Kamiennej odbyło się pielgrzymkowe spotkanie klubów Amazonek.Przed oblicze Matki Bożej Ostrobramskiej przybyły kobiety - amazonki z całego woj. świętokrzyskiego oraz zaprzyjaźnionych klubów z woj. lubelskiego.
Oficjalną część spotkania rozpoczęła uroczysta msza św.w Sanktuarium, której przewodniczył jego kustosz - ksiądz Jerzy Karbownik.Po mszy św. dokonano aktu zawierzenia Amazonek Matce Miłosierdzia.
Następnie wszystkie grupy udały się na konferencję i poczęstunek. Cieszymy się z możliwości uczestniczenia w tego typu spotkaniach, gdzie można pokrzepić duszę i ciało,pogłębić wiedzę i odnowić nigdy niezapomniane przyjaźnie i wspomnienia.
W drodze powrotnej zatrzymałyśmy się w Kałkowie-Godowie, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski,przepiękna droga krzyżowa i najbardziej charakterystyczne miejsce obok Sanktuarium - Golgota-budowla wysokości 33m z czerwonego piaskowca.Znajduje sie tam kilkadziesiąt oratoriów i kaplic zawierających najnowszą historię Polski.Na szczególną uwagę zasługuje kaplica księdza Jerzego Popiełuszki.
Jest to miejsce bardzo urokliwe.Całość otoczona jest sielską ciszą i tonie w soczystej zieleni.
Jeśli będziesz w tamtych rejonach polecam serdecznie to miejsce.

data 20 luty 2009 r. autor: Jasia Woźniacka
treść:

Wieczornica poświęcona I rocznicy śmierci Teresy Wojtulewicz
Późna godzina wieczorna,w Klubie odświętnie:białe obrusy na stolikach, zapalone świece,a wokół Amazonki i zaproszeni goście:psycholog Monika Zięzio, córka Teresy - Agnieszka i przyjciółka Rodziny.
Na ścianie wyświetlone duże zdjęcie Teresy - jest wśród nas jak żywa, uśmiechnięta. Teresa-współzałożycielka Amazonek,nasza kochana Psycholog.
Monika Z.-snuje wspomnienia swojej pracy w szpitalu pod skrzydłami Teresy. (jaka była,na co zwracała uwagę,choć nigdy nie krytykowała-pełna asertywności i empatii).Jadzia Małkowska-nasza klubowa poetka recytuje wiersz-epitafium dla Teresy.
W ciszy snują się wspomnienia koleżanek:Stasi M,Halinki Z,Danusi C,Krysi K, Otylii S. i innych,na ekranie przewijają się zdjęcia z różnych uroczystości,na ktorych obecna jest Teresa.Ona uczyła nas kochac ludzi,empatii i asertywności.

Uczyła wolontariuszki podejścia do chorych. Wśród tych wspomnień czuje się atmosferę zadumy i ten uśmiech zmrużonych oczu z fotografii mówi:jesteście dla mnie ważne-Kocham Was. Córka Agnieszka opowiada o ostatnich chwilach jej życia. Jest smutno,dzień się kończy,czas wracać do codzienności. Tereso!Kochamy Cię i dołączymy do Ciebie gdy nas Pan powoła.

data 07 luty 2009 r. autor: D.C.
treść:

Dzień Walki z Rakiem - drzwi otwarte w COZL
W holu głównym COZL były punkty informacyjne profilaktyki,psychologa,lekarza, i amazonek.W tym dniu zainteresowani mogli uzyskać potrzebne informacje, rozwiać wątpliwości oraz oglądać film edukacyjny nt profilaktyki chorób nowotworowych.

data 25 styczeń 2009 r. autor: D.C.
treść:

XV Spotkanie Noworoczne w COZL
Tradycyjnie w ostatnią niedzielę stycznia w COZL odbyło się spotkanie byłych i obecnych pacjentów z lekarzami ipracownikami COZL.Było to juz 15 spotkanie. Mszy św. przewodniczył biskup A.Miziński-Wikariusz Generalny Arcybiskupa Lubelskiego.Msza św. była transmitowana przez Lubelskie Radio eR.Potem wszyscy mogli oglądać wystawę prac pacjentów i Amazonek. Dobrze,że są takie spotkania!

19 grudzień 2008 r. - autor: D.C.
treść:

Spotkanie opłatkowe w Klubie
Jak co roku tradycyjnie spotykamy się przy klubowym wigilijnym stole, by podzielić się opłatkiem, skosztować wigilijnych potraw i chwalić Boga w kolędach. To wigilia rodzinna, bo my dla siebie jesteśmy rodziną. Łączą nas trudne doświadczenia,tu czujemy,że mamy wsparcie w trudnych momentach. W spotkaniu wzięło udział 40 Amazonek.Gościłyśmy również naszego duszpasterza ks. Aleksego,państwa dr Kołątajów,prezydenta Fijałkowskiego,p.Kwasniewską z UW oraz przedstawicieli z COZL,MEDICUS i POFAM POZNAŃ.

data 7-8 listopad 2008 r. autor: D.C.
treść:

W Lublinie w sali Instytutu Medycyny Wsi odbyło się Spotkanie Lubelskiej Unii Amazonek, podczas którego 37 Amazonek z Lubelszczyzny wysłuchało wykładu dr Marii Górnaś z Warszawy pt"Nowe możliwości leczenia raka piersi z nadekspresją receptora HER2".Nastepnie 18 Amazonek wzięło udział w Szkoleniu Amazonek-Ochotniczek II stopnia.Szkolenie prowadziła dr Bobryk-Wysocka.

data 11 październik 2008 r. autor: D.C.
treść:

To sobota w różowych barwach. Październik to miesiąc walki z rakiem piersi.
Z tej okazji odbył się w Lublinie jak w wielu miastach Polski Marsz Różowej Wstążeczki.
W naszym mieście marsz zorganizowała Firma AVON znana z prowadzonych akcji na rzecz profilaktyki walki z nowotworem piersi, przy współudziale i ogromnym zaangażowaniu Lubelskich Amazonek.
W marszu udział wzięli przedstawiciele COZL,Urzędu Miasta i Urzędu Wojewódzkiego.
Udekorowani w różowe baloniki i róże przeszliśmy spod Ratusza ulicą Lubartowską,Kowalską pod Zamek Lubelski, gdzie znajdowały się namioty,w których mieszkańcy mogli wykonać sobie bezpłatnie USG,porozmawiać z lekarzem, otrzymać informacje od Amazonek a także zaopatrzyć się w kosmetyki firmy AVON.
Inicjatywa miała zwrocić uwagę społeczeństwa na problemy raka piersi.

data 3-4 październik 2008 r. autor: D.C.
treść:

Pięćdziesięcio osobowy autokar wyruszył z amazonkami do Częstochowy na jedenastą już Pielgrzymkę Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi.
Specjalnego błogosławieństwa uczestniczkom pielgrzymki udzielił papież Benedykt XVI.
W imieniu Ojca Świętego list z zapewnieniem o łączności modlitewnej podpisał abp Józef Kowalczyk,Nuncjusz Apostolski w Polsce.
Spotkanie przebiega pod hasłem: "W jedności i miłości nasza siła".
Przychodząc tutaj,modląc się dziękujemy naszej Matce za każdy przeżyty dzień,modlimy się, żeby było lepiej.Jasna Góra powitała nas w strugach deszczu ale to jeszcze bardziej rozpaliło nasze serca do modlitwy.Wychodzimy stąd uradowane,bo mamy wiarę i miłość naszej Mateńki.Ta pielgrzymka jest podziękowaniem dla Matki Bożej za zdrowie,za to,że jesteśmy i że możemy się co roku spotykać.

Tym razem po drodze zwiedziłyśmy Opatów i Jędrzejów, gdzie najważniejszą atrakcją turystyczną jest znane na całym świecie Muzeum Zegarów,czyli Muzeum im. Przypkowskich powstałe w wyniku przekazania państwu 3 lutego 1962r.kolekcji zegarów słonecznych, przyrządów astronomicznych oraz biblioteki starodruków przez rodzinę Przypkowskich.
W zbiorach znajduje się także list Zygmunta Starego z roku 1535 pisany do Mikołaja Przypkowskiego.

Założycielem istniejącej do dziś biblioteki Muzeum stał się Jan Józef Przypkowski profesor matematyki i astronomii na Uniwersytecie Jagiellońskim.Natomiast twórcą zbiorów astronomiczno-gnomonicznych,stanowiących podstawę muzeum był Feliks Przypkowski.
Interesował się m.in. astronomią oraz gnomoniką.
Zbiory obecnie obejmują ponad 600 zegarów słonecznych oraz astronomicznych przyrządów pomiarowych.
Oprócz zegarów muzeum posiada bogaty dział grafiki i ekslibrisu z kolekcją księgoznaków liczącą ok.20 000 egzemplarzy od XVI w. do czasów najnowszych. Powstał też dział gastronomii. Muzeum im. Przypkowskich obecnie zajmuje trzecie miejsce w świecie pod względem liczebności i wartości zegarów słonecznych, tuż po Planetarium w Chicago i Science Museum w Oxfordzie.

data 26-27 wrzesień 2008 r. autor: D.C.
treść:

Delegacja Amazonek Lubelskich odwiedziła Kieleckie koleżanki na obchodach XX-lecia Świętokrzyskiego Klubu Amazonek.Była to wspaniała uroczystość, przygotowana z wielkim rozmachem.
Po części oficjalnej i uciechom kulinarnym miałyśmy możliwość zwiedzenia Kielc i okolic: Karczówkę,Chęciny,Jaskinię Raj i Kadzielnię.
Naszym koleżankom życzymy dalszych sukcesów w walce z nowotworem, gorących serc i ogromnego wsparcia.

data 6-7 wrzesień 2008 r. autor: D.C.
treść:

W dniach 6-7 września 2008 r byłyśmy w Serpelicach nad Bugiem.Pobyt w ośrodku zorganizowała grupa Amazonek z Białej Podlaskiej.
Zwiedziłyśmy okolice, miałyśmy przejażdżkę bryczką oraz statkiem po zakolach Bugu.Wspaniała przygoda! Brałyśmy też udział w konkursach sportowych,plastycznych i umysłowych.
Był to niezapomniany czas rekreacji,integracji i relaksu.
Serdeczne dzięki Klubowi z Białej Podlaskiej.

data: 7 czerwiec 2008 r. w Sali Instytutu Medycyny Wsi odbyła się konferencja Lubelskiej Unii Amazonek Autor: D. C.
treść:

"Oznacz Swój Nowotwór-To Ma Znaczenie"-takie hasło przyświecało zebranym. Honorowy Patronat nad imprezą objęła dr n. med. Elżbieta Starosławska, dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Pomimo tego, że spotkanie wypadło w sobotę, to zgromadziło blisko 80 klubowiczek z Lublina,Łęcznej,Białej Podlaskiej,Chełma,Poniatowej,Dęblina i Zamościa.

Program imprezy wypełniły wykłady lekarzy specjalistów z COZL na temat leczenia raka piersi.

Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Lubelskich Amazonek. Stowarzyszenie niesie pomoc kobietom zarówno przed operacją, jak i po mastektomii.Klubowiczki prowadzą akcje profilaktyczne wśród kobiet zdrowych oraz integrują środowiska kobiet dotkniętych nowotworem piersi.

Konferencje prowadziła Prezes Lubelskich Amazonek- Otylia Samolej. Referaty wygłosili:
"Leczenie raka piersi z nadekspresją HER2" - dr n. med. Bogumiła Ciseł, Poradnia Chemioterapii COZL, "Leczenie chirurgiczne piersi" - dr hab. n. med. Andrzej Stanisławek, Ordynator V Oddziału Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej COZL,
"Leczenie chorych na raka piersi z nadekspresją receptora HER2. Doświadczenia własne w COZL" - dr n. med. Elżbieta Starosławska, Dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, Ordynator I Oddziału Chemioterapii z Pododdziałem Radioterapii i Pododdziałem Chemii Dziennej COZL, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Onkologii Klinicznej,
"Pacjent dorosły po przebytej chorobie nowotworowej - problemy psychologiczne" - mgr Monika Zięzio, Poradnia Psychologiczna COZL.

Spotkanie zakończyła 40 min. dyskusja, świadcząca o dużym zainteresowaniu zaproponowaną tematyką.

data: 31 maja 2008 r. - Skarżysko Kamienna, Sandomierz Autor: Ela K. Danuta C.
treść:

Piękny słoneczny poranek,godz.7.10 wyjazd na kolejną już 10 pielgrzymkę do Skarżyska Kamiennej, do cudownego obrazu Matki Miłosierdzia,Matki Bożej Ostrobramskiej.Podczas podróży śpiewałyśmy, modliłyśmy się, potem krótka przerwa w Radomiu na śniadanie i już byłyśmy na miejscu.

Niestety na tegorocznej pielgrzymce nie było z nami naszego opiekuna duchowego - ks. Aleksego, który z przyczyn osobistych- choroba Taty, nie mógł w niej uczestniczyć.Nie witał nas też kustosz sanktuarium ks. J.Karbownik przebywający w tym czasie we Włoszech. Nie zapomnieliśmy o nich w modlitwie.
Amazonki z Polski płd - wsch.wypełniły cały kościół.Po uroczystym nabożeństwie przeszłyśmy pod Cudowny Obraz Matki Bożej, której zawierzyłyśmy nasze zdrowie i życie./.../"Swoje radości i smutki, powodzenia i cierpienia składamy u Twoich stóp w podziękowaniu za dar życia. /.../Oddając Ci pokłon Pani z Ostrej Bramy prosimy Cię Matko Miłosierdzia nie masz na Swoim ręku Dzieciątka Jezus to weź mnie na Swoje ręce i przenieś szczęśliwie przez życie".

Potem udałyśmy się na uroczysty i smaczny obiad.Nie zabrakło też tańców i przyśpiewek.
Kolejny punkt naszej podróży to Sandomierz.To malowniczo położone miasto nad Wisłą,urzeka pięknem architektury, późnoromańskim klasztornym zespołem Dominikanów /XIIIw/,katedrą,pozostałością murów miejskich z przełomu XIV-XVIw/,z Bramą Opatowską a także wspaniale zachowanymi przejściami podziemnymi ciągnącymi się na długości 500m.

W podziekowaniu za udany,owocny czas,wspaniałą pogodę,miłą atmosferę,składamy ogromne dzięki,Bóg zapłać wszystkim,którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego wyjazdu.

data: 18 kwietnia 2008 r. - na Lubelskiej Starówce Autor: D. C.
treść:

Grupa Amazonek wyruszyła na Lubelską Starówkę,by poznawać lub przypomnieć sobie historię naszego miasta.
Zwiedziłysmy więc Muzeum literackie im.Józefa Czechowicza.Po muzeum oprowadzała nas przesympatyczna pani przewodnik.
Ekspozycje muzealne ukazały nam Czechowicza jako poetę, nauczyciela, bibliofila, dziennikarza i redaktora.
Mogłyśmy zapoznać się z różnorodnymi dokumentami,notatkami,korespondencją poety,fotografiami rodzinnymi i zdjęciami jego autorstwa.
Poznałyśmy zainteresowania twórcze i działalność literacką autora - rękopisy i kolejne wersje utworów, pierwodruki poezji, korespondencję z innymi polskimi poetami.
Kolejnym punktem zwiedzania była trasa podziemna biegnąca pod Starym Miastem.Trasa liczy ok.200m i stanowi ciąg XVI i XVII wiecznych piwnic prowadzących od lochów Trybunału Koronnego,przez Rynek,Złotą,Archidiakońską aż do Placu po Farze.
Na całej długości trasy rozstawione są makiety obrazujące najważniejsze okresy rozwoju Lublina.Przewodniczka barwnie opisywała historię miasta wplatając w nią znane lubelskie legendy.
"Cudze chwalicie - swego nie znacie" - warto poznawać historię swojego miasta i okolic.

data: 28 marca 2008 r. - Spotkanie Wielkanocne a Autor: D. C.
treść:

W tym dniu odbyło sie nasze kolejne uroczyste spotkanie wielkanocne. Mamy gości z POFAM Poznań, COZL no i oczywiście naszego kapelana ks Aleksego.
Mamy też gościa specjalnego w osobie córki naszej nieodżałowanej śp.Tereni-pani Agnieszki Wojtulewicz-Puszyk.
Spotkanie było okazją do złożenia sobie życzeń pełnych pokoju i życzliwości; czas na rozmowy, śpiewy i delektowanie się specjałami kulinarnymi przygotowanymi przez nasze koleżanki - amazonki.
Na zakończenie każdy z gości został obdarowany koszyczkiem fiołków wykonanym przez nas na zajęciach terapeutycznych.

data:22 luty 2008 r. - Pożegnanie Psychologa Autor: Otylia S. Danuta C.
treść:

"Spieszmy sie kochać ludzi - tak szybko odchodzą". 18 lutego 2008 r.odeszła od nas do Pana mgr Teresa Wojtulewicz, psycholog Lubelskich Amazonek.
Teresa Wojtulewicz do 2004 r. pracowała na etacie psychologa w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie.
Tam też opiekowała sie chorymi lecząc ich psychikę, pomagając w walce z chorobą.Szczególnie na sercu leżały Jej kobiety pokrzywdzone przez los, dotknięte chorobą nowotworową.W 1991 r. w porozumieniu z lekarzami, pracownikami szpitala, była inicjatorką założenia Klubu Amazonek.
Po przejściu na emeryturę w pełni zajęła się wolontariatem.Służyła chorym w COZL, Klinice Onkologicznej PSK 1, na oddziale hematologii, w hospicjum i cały czas była naszym psychologiem i "sercem" Klubu.Terenia swoim słowem, uśmiechem i pogodnym usposobieniem stwarzała atmosferę porozumienia i zainteresowania wspólnymi problemami. Wyróżniała się skromnością, spokojem, życiową mądrością i anielską dobrocią.
Pokazywała jak patrzeć na na nasze dolegliwości pogodnie, ze zrozumieniem i ogromną tolerancją.Była członkiem honorowym naszego Stowarzyszenia. Aktywnie uczestniczyła w funkcjonowaniu Klubu.Od początku tj. od 16 lat prowadziła sekcję ochotniczek - wolontariuszek, organizowała comiesięczne szkolenia.
Bezinteresownie służyła pomocą psychologiczną każdej z nas.Po tak aktywnym życiu odeszła od nas cicho i pokornie. Bóg miał wobec Niej inne plany.
Teraz uśmiecha się do nas z Nieba - i choć nie widzimy to czujemy Jej obecność wśród nas.
Z bólem serca pożegnałyśmy wspaniałego psychologa i przyjaciela.Dziękujemy za wszelkie dobro.
Wierzymy, że w Niebie razem z naszymi koleżankami, które wcześniej odeszły, będzie wypraszała dla nas zdroje łask.

data:styczeń 2008 r. - spotkania opłatkowe - noworoczne Autor: D.C.
treść:

"Bóg się rodzi, moc truchleje"- 11 stycznia tradycyjnie spotkałyśmy się w klubie, aby wspólnie przełamać się opłatkiem,wzajemnie złożyć sobie życzenia, porozmawiać przy stole zastawionym wigilijnymi potrawami i kolędować.
Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele z COZL,pani dr D.Siwek,dr D.Surdyka,firmy POFAM Poznań o/Lublin,dyr.firmy MEDICUS p.M.Gołofit, pani psycholog M.Zięzio,dr Kołłątaj,prezydent P.Fijałkowski oraz nasz duszpasterz ks. Aleksy.
Aby Nowy Rok był dla nas rokiem zdrowia,siły, radości i miłych spotkań w gronie przyjaciół i rodziny.

27 stycznia 2008 r. w COZL odbyło się XIV Noworoczne Spotkanie Pacjentów i Pracowników Szpitala.Uroczystą Mszę św. wraz z Ks. Biskupem dr Mieczysławem Cisło celebrowali: Ks.Kanonik Ryszard Jurak,Ks.Krzysztof Podstawka,Ks.dr Waldemar Sądecki,Ks.Aleksy Szczygielski,Ojciec Czesław oraz Ks. Henryk Staszczak.
Liturgia była sprawowana w intencji zdrowia Pacjentów, a także o błogosławieństwo Boże dla Służby Zdrowia.
Ks. Biskup przekazał na ręce Pani Dyrektor COZL wyrazy więzi i pozdrowienia dla społeczności szpitala onkologicznego od Jego Ekscelencji Ks. Arcybiskupa Prof. dr hab. Józefa Życińskiego Metropolity Lubelskiego.
W swojej homilii do Chorych przedstawił 2 świadectwa zmagania się z chorobą Janusza Świtaja i Marii Victorii.
Powiedział m.in.:"To właśnie tutaj w tej samarytańskiej posłudze i posłudze Szymona Cyrenyjczyka przychodzą z pomocą budzenia nadziei nie tylko przywracania zdrowia, ale przede wszystkim nadziei. Nadziei na wyzdrowienie, która jest tak ważna w procesie medycznego leczenia.
(...) Nasza posługa samarytańska i każdego z nas tutaj obecnych, może dać drugiemu człowiekowi wiele, żeby przywracać mu i nadzieję i wolę życia. Jezus Chrystus jest naszą mocą i naszą radością, naszym zbawieniem i sensem naszego życia (...)''.
Ks.Biskup przytoczył też słowa Bł. Matki Teresy z Kalkuty:
"Zawsze ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego rękę jest Boże Narodzenie.
Zawsze kiedy milkniesz , by innych wysłuchać jest Boże Narodzenie.
Zawsze kiedy dajesz odrobinę nadziei drugiemu jest Boże Narodzenie.
Zawsze ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie , zawsze jest Boże Narodzenie''

Na zakończenie Mszy św. Amazonki odśpiewały swój Hymn, zawierający poruszające słowa: (...) Tylko proszę daj nam Panie skrawek nieba - i nic więcej,i nic więcej nam nie trzeba.''
Ks. Biskup M.Cisło podziękował wszystkim za tą wspólnotę modlitwy, Eucharystii, śpiewu, serc i ducha.Do Chorych powiedział:''Kochani Pacjenci ,to dla Was ta dzisiejsza uroczystość,życzę Wam,żebyście żyli wielką nadzieją i żebyście byli znakiem nadziei dla tych których dotyka diagnoza medyczna nowotworowa.''
Wszyscy obecni na uroczystości otrzymali obrazki z wizerunkiem św.Agaty.

Prezes Klubu Amazonek O.Samolej Odczytała wiadomość przesłaną przez P. Teresę Wojtulewicz - byłego psychologa COZL, inicjatorkę tych corocznych spotkań, skierowaną do Pacjentów:
"Łączę się z Wami w tej Mszy św. głębiej niż wtedy, gdy byłam fizycznie wśród Was. Teraz z łóżka szpitalnego rozumiem bardziej Wasze cierpienie i Bożą moc. Modlę się za Wszystkich i serdecznie pozdrawiam''.

Muzyczną oprawę Liturgii przygotował Chór Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, prowadzony przez dyrygenta mgr Sławomira Kurczabę. Po Mszy św. wszyscy zebrani podziwiali prace artystyczne/hafty,malarstwo,poezję,fotografie i inne prace plastyczne/ amazonek i pacjentów COZL.

data:7 grudzień 2007r.
treść:

Nasza psycholog Teresa Wojtulewicz zaprosiła do nas panią dziennikarz z Radia Lublin - Marię Brzezińską.Pani Maria prezentowala nam cykl wierszy Jerzego Harasymowicza. Wspaniała radość duszy.W tym dniu obchodziłyśmy Święto Wolontariusza. Nasze wolontariuszki - ochotniczki otrzymały podziękowania i dyplomy okolicznościowe w dowód uznania za ich trud w posługiwaniu innym.Mamy nadzieję, że będzie to zachęta do szkolenia się nowych ochotniczek.

data:Październik i listopad 2007 r.
treść:

To miesiące spotkań z młodzieżą w ramach "Profilaktyki walki z rakiem".Razem z lekarzami z Oddziału Profilaktyki Wczesnego wykrywania Raka odwiedziłyśmy Bełżyce, Zamość, Chełm, Białą Podlaskę,Poniatową, a w Lublinie I LO,III LO, XIVLO i XXLO.

data:12 październik 2007 r.
treść:

To już 16 rocznica naszego Stowarzyszenia.Uroczystość nie tak wielka jak rocznica sprzed roku, ale równie miła. Okazja do wspólnego spotkania, powspominania, zapoznania nowych Amazonek z historią Klubu.W tym dnia prezes Klubu Otylia Samolej odznaczyła seniorkę wolontariuszkę - Stanisławę Kargul Srebrnym Łukiem Amazonki.Serdecznie gratulujemy Stasiu! i zachęcamy inne amazonki do wolontariatu.

data: 5-6 październik 2007 r.
treść:

Wyruszyłyśmy na X Jubileuszową Pielgrzymkę Kobiet po Chorobie Nowotworowej na Jasną Górę.Po drodze odwiedziłyśmy Kraków, gdzie zwiedziłyśmy Wawel, Katedrę, Sukiennice.Nstępnie udałyśmy się do Łagiewnik, gdzie w Sanktuarium św. Siostry Faustyny uczestniczyłyśmy we mszy świętej, polecając Bogu nasz trud pielgrzymowania.6 października uczestniczyłyśmy razem z rzeszą ok.6 tys. kobiet w Jubileuszowej Mszy Św.Jest to najważniejsze święto amazońskie w ciągu roku - tak mówiła prezes Stowarzyszenia "Częstochowskie Amazonki"Elżbieta Markowska.Przychodzimy tu aby upraszać u Najjaśniejszej Pani siły na następny rok.Mszy Św.przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.Pątniczki witał w imieniu Jasnej Góry przeor klasztoru o. Bogdan Waliczek.
"Matka Boża przychodzi do nas i zaprasza nas do siebie, żebyśmy przynieśli do Niej nasze życie, nasze problemy, nasze działania, te wszystkie intencje - kontynuował przeor - Razem z wami składamy na ołtarzu Ojczyzny tu, w sercu Polski wszystkie wasze sprawy, wasze cierpienie, jakże ogromne, ale i wszelkie zwycięstwa. I tych zwycięstw duchowych bardzo, bardzo, z całego serca wam dzisiaj życzymy". W homilii abp Stanisław Nowak zwrócił się do kobiet: "Przybywacie tutaj drogie siostry w pewnym doświadczeniu cierpienia, choroby, pewnych obaw, lęków, niepokojów. Przybywacie z całą świadomością.Jesteście tutaj, drogie siostry by wziąć Matkę spod krzyża do siebie, w swoje życie, które nie jest łatwe, bo my wiemy, że jest trudne, nieraz jest bolesne, nieraz jest krwawiące świeżymi ranami, bo przecież różne myśli przychodzą do głowy w sytuacji, kiedy się przeżyło mastektomię". W czasie trwania na modlitwie został odczytany list do uczestniczek pielgrzymki, ktory w imieniu Ojca Świętego Benedykta XVI wystosował abp Fernando Filoni, Substytut Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.Jego Świętobliwość zapewniał w liście o stałej modlitewnej pamięci.Za wstawiennictwem Matki Bożej Uzdrowienie Chorych prosi Boga, aby Jego łaska przynosiła ulgę w cierpieniu i moc do znoszenia wszelkich przeciwności, pokoju ducha. Wyraża nadzieję, że wszyscy chorzy znajdą solidną opiekę ze strony fachowej służby zdrowia i troskliwą pomoc ze strony najbliższych i ludzi dobrej woli.Po Mszy św. pątniczki uczestniczyły we wspólnym spotkaniu w Kaplicy św. Józefa na Halach. Miało tam miejsce przekazanie statuetki im. Anny Stefańczyk Klubowi 'Amazonek' z Warszawy. Klub ten powstał w Polsce jako pierwszy, a w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia. Statuetkę ufundowała rodzina śp. Anny Stefańczyk, która była inicjatorką spotkań na Jasnej Górze. Tradycją pielgrzymki ma być przekazywanie tej statuetki co roku innemu klubowi.Wziąwszy Matkę spod krzyża do siebie, w swoje życie,pełne nadziei powróciłyśmy do Lublina.

data: Wrzesień 2007 r.
treść:

To miesiąc rocznic i jubileuszy.Cieszyłyśmy się wspólnie z Amazonkami z Łęcznej w pierwsza rocznicę reaktywacji Klubu. Byłyśmy również w Poniatowej, gdzie Amazonki świętowały pierwszą rocznicę powstania Klubu.Życzymy naszym koleżankom wielu radosnych chwil i pokonywania wszelkich przeciwności.

data: 20 czerwca 2007 r.
treść:

Ostatnie spotkanie przed wakacjami. Spotkanie niecodzienne, bo w Muzeum Wsi Lubelskiej na Sławinku. Pogoda nam dopisała. Zwiedzałyśmy obiekty skansenowskie, odpoczywałyśmy wśród kwiatów i zieleni, kosztowałyśmy smaczne lubelskie pierogi, a potem rozmawiałyśmy przy ognisku. Nie zabrakło też śpiewu, pląsów i pieczonych kiełbasek.

data: 21 maj 2007 r.
treść:

Rozpoczął się cykl spotkań na temat zdrowego stylu życia ze zwróceniem szczególnej uwagi na zdrowe żywienie i odżywianie oraz badania kontrolne.
W naszych progach gościłyśmy pana dr Kołłątaja ? endokrynologa oraz panią doc. Borowską ? onkologa z COZL.

data: 26 maja 2007 r. autor: D.C.
treść:

Do Sanktuarium Matki Bożej przybyły Amazonki z różnych miast Polski, by u Pani Ostrobramskiej szukać pomocy i prosić o zdrowie.
Mszy Św. przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz kustosz Jerzy Karbownik.
Po zakończonej mszy uczestniczki Eucharystii przeszły przed Obraz Matki Bożej i zawierzyły jej siebie i swoje rodziny.
Po uczcie duchowej czas na doznania cielesne przygotowane przez Świętokrzyskie Amazonki. Był poczęstunek, rozmowy i tańce.
W drodze powrotnej zajechałyśmy do miejscowości Ujazd, gdzie znajdują się ruiny ogromnego zamku Krzyżtopór. Z historią zamku zapoznała nas nasza koleżanka Ewa Wójcik. Nie jest znany dokładny okres budowy zamku. Wymienia się tylko rok 1621 jako datę rozpoczęcia budowy. Rok 1631 został utrwalony na bramie wjazdowej prawdopodobnie oznaczając pewien etap zakończenia budowy. Zamek został wybudowany w typie palazzo infortezza, czyli łącząc cechy rezydencji z cechami obronnymi. Obiekt wzniesiony z miejscowego kamienia stanowił zespół pałacowy i mieszkalno ? gospodarczy z bastionowym systemem fortyfikacji.
Aura sprawiła nam wielkiego psikusa i powitała wielka burza i ulewnym deszczem, ale dla 15 Amazonek nie było to nic strasznego. Zwiedziłyśmy ruiny zamku oraz byłyśmy świadkami szachowego turnieju rycerskiego, który właśnie tam na dziedzińcu się odbywał.

data: 3 marca 2007 r. autor: D.C.
treść:

Prezes naszego Klubu Amazonki Otylia Samolej została odznaczona przez Kapitułę Odznaki Złotym Łukiem Amazonki. Uroczystość odbyła się w siedzibie Federacji w Poznaniu. To zaszczytne wyróżnienie otrzymują osoby szczególnie zasłużone dla Ruchu Amazonek. Jest to drugi Złoty Łuk przyznany naszym Amazonkom.

data: 2 marca 2007 r. autor: D.C.
treść:

Została nagrana audycja radiowa z udziałem Amazonek w Radio Er ?Strefa Kobiet? na temat radości życia.
Gościłyśmy u siebie panie redaktorki E. Grendecką i B. Mirosław.

data: 28 stycznia 2007 r. autor: D.C.
treść:

W Centrum Onkologii odbyło się 13 już Świąteczno ? Noworoczne wspólne spotkanie, w którym uczestniczyli byli i obecni pacjenci z rodzinami, pracownicy i przyjaciele COZL. Po powitaniu gości przez dyrektora centrum panią dr E. Starosławską odbyła się Msza Św. celebrowana przez księdza arcybiskupa seniora Bolesława Pylaka. Spotkanie uświetniły występ Chóru Chłopięcego ?Słowiki Lubelskie? pod dyr. Bronisława Mikity oraz wystawa prac plastycznych, haftów i prac literackich pacjentów i Amazonek lubelskich.

data: 5 stycznia 2007 r. autor: D.C.
treść:

Pochylamy się nad tajemnicą naszej wiary wyrażającej się w przyjęciu Wcielonego Syna Bożego.
Spotykamy się w klubie przy opłatku w gronie przyjaciół i przychylnych nam osób.
Niech tajemnica betlejemskiej, cichej i świętej nocy pomaga nam mocno trwać w wierze oraz będzie źródłem błogosławieństwa, radości, pokoju, mocy i odwagi w dawaniu świadectwa wiary. W tym dniu gościłyśmy panią dyrektor COZL dr E. Starosławską, dr B. Borowską, dr D. Siwek i przedstawicieli POFAM Poznań

data: 6-7.10.2006 autor: D.C.
treść:

W dniach 6 - 7. 10. 2006 r. odbyła się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę. Wzięło w nie udział około 7000 kobiet dotkniętych rakiem piersi z całej Polski, a z naszego klubu 50 osób. Motto tegorocznej pielgrzymki "Wspólnie w zdrową przyszłość". Mszy św. na Jasnogórskim szczycie przewodniczył kapelan prezydenta RP ksiądz prałat Roman Indrzejczyk. W homilii podkreślił, że publicznie demonstrowana wiara i siła kobiet po mastektomii pomaga innym chorym walczyć z chorobą i daje wiarę w zwycięstwo. Podczas mszy św. został odczytany list z ciepłymi życzeniami od papieża Benedykta XVI oraz Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii. "Ruch Amazonek jest niezwykle zasłużoną organizacją w walce z choroba i jej skutkami. To Panie dały kobietom dotkniętym wyrokiem nadzieję na powrót do normalnego życia, na powrót do radości z odzyskania zdrowia" - napisała żona prezydenta deklarując swoje wsparcie dla kobiet walczących z rakiem piersi. Podprzeor Jasnej Góry zachęcał amazonki: "..musicie być mocne, nieustępliwe w walce o życie i o zdrowie. Macie już za sobą jedna wygraną bitwę; trzeba walczyć dalej...". Podczas mszy będącej główną uroczystością pielgrzymki został uroczyście ponowiony Akt Zawierzenia Amazonek Matce Bożej.
W drodze powrotnej odwiedziłyśmy Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin. Sanktuarium jest częścią zespołu klasztornego o.o. Paulinów położonego w Leśniowie - przedmieściu Żarek, w woj. śląskim. W/g bardzo dawnej tradycji kult Matki Bożej Leśniowskiej związany jest ściśle z kultem Matki Bożej Jasnogórskiej. Wracający z Rusi książę Władysław Opolczyk bezskutecznie poszukujący wody, zwrócił się w pokornej prośbie, modlitwie do Matki Bożej i uzyskał niezwykłą łaskę, bo nagle wytrysnęło obfite źródło dające początek istnieniu do dziś potokowi Leśniówka. W dowód wdzięczności postawił w kaplicy przy źródle drewnianą figurkę Matki Bożej, która wiózł razem z Cudownym Obrazem "Czarnej Madonny". Gotycka statua znajduje się dziś w głównym ołtarzu Sanktuarium i jest przedmiotem bardzo żywego kultu. Od początku obecności figury w Leśniowie rozwija się kult Matki Bożej czczonej szczególnie jako Patronki Rodzin. Mają tu miejsce liczne łaski uzdrowień fizycznych i duchowych.

Uduchowione, zachwycone Jasną Górą, Leśniowem, Przeprośną Górką i Olsztynem gdzie jak zawsze spotkałyśmy się z serdeczną gościnnością sióstr, wracamy wieczorem do Lublina.

data: 30.09.2006 autor: Ela K.
treść:

30 wrzesień 2006 r . to wielki dzień dla lubelskich amazonek. W tym dniu odbyły się uroczystości związane z XV- leciem Lubelskiego Klubu "Amazonki". Obchody rozpoczęła Msza św. w kościele św. Eliasza. Po mszy wszyscy udali się do sali Medycznego Studium Zawodowego przy ul. Jaczewskiego, gdzie odbyły się główne uroczystości, na które przybyło bardzo wielu gości: przedstawiciele Urzędu Miasta, Urzędu Wojewódzkiego, NFOZ, PEFRON-u, MEDICUS-a, Amoeny, POFAM Poznań, dyr. Muzeum Wsi Lubelskiej, lekarze i pielęgniarki COZL, pielęgniarki z PSK 1, rehabilitantki, delegacje zaprzyjaźnionych klubów amazonek oraz rodziny jubilatek.
Jubileusz otworzyła prezes klubu Otylia Samolej, która powitała gości i uczestników oraz przybliżyła wszystkim historię klubu. Ewa Wójcik i Marysia Tutka przedstawiły zgromadzonych gości i sponsorów, po czym nastąpiły krótkie wystąpienia gości, gratulacje, życzenia kwiaty i podarki. "Emocje są darem, tylko trzeba nimi mądrze kierować; kochać życie, kochać siebie i dawać siebie innym; zachować zdolność odczytu i zachwytu nad treścią życia; odkrywać innym prawdę; mieć odwagę, by prawda przekształcała się w miłość" to fragment wystąpienia pani psycholog mgr Teresy Wojtulewicz - współzałożycielki Lubelskiego Klubu "Amazonki". Kolejnym punktem programu było wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla osób szczególnie zasłużonych dla Stowarzyszenia tj. lekarzy i sponsorów oraz upominków dla grupy lubelskich ochotniczek. Najwyższym odznaczeniem - srebrnym łukiem zostali udekorowani: dyr. COZL dr. J.Kondratowicz-Kucewicz, pani dr Siwek, psycholog mgr T.Wojtulewicz, dyr. Studium Medycznego mgr Krzyżanowska, dyr. Medicus - M. Gołofit. Podziękowania i małe srebrne serduszka otrzymały koleżanki pracujące w zarządzie klubu: Tola Samolej, Jasia Woźniacka, Emilka Poczewska, Krysia Budzyńska, Ewa Gogół i Danusia Cyzman. Wyróżniono też 15-latki jubilatki, nasze klubowe seniorki: Stasię Kargul, Halinkę Ziółek, Marysię Tutkę i Alę Łomot. Szczególne podziękowania otrzymał nasz duszpasterz ksiądz Aleksy Szczygielski, psycholog Teresa Wojtulewicz i dr. Janikiewicz - współzałożycielki lubelskiego klubu. Krótką przerwę wypełniło picie kawy i delektowanie się jubileuszowym tortem, który ofiarowali nam państwo Walczakowie. Występy artystów z lubelskiej operetki i śpiewane przez nich arie umiliły nam kolejne chwile tego wspaniałego dnia.

Z nowymi siłami, wiarą i odwaga wstąpiłyśmy w kolejne lata naszych zmagań. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia naszej uroczystości.

data: 03.08.2006 autor: D.C.
treść:

3 sierpnia udałyśmy się na wycieczkę ''Szlakiem Trzech Kultur'' zwiedzając kolejno: muzeum I. Kraszewskiego w Romanowie, bardzo interesujący i malowniczy zespół cerkwi i męskiego klasztoru prawosławnego położonego 2km na wschód od wsi Jabłeczna, tuż przy Bugu i granicy z Białorusią, Legenda głosi, że monastyr założono w miejscu, w którym zatrzymała się płynąca Bugiem ikona Św. Onufrego. Zwiedziłyśmy główną cerkiew św. Onufrego - murowany neoklasycystyczny budynek z lat 1839-40 . W środku wart obejrzenia jest piękny ikonostas i cenne obrazy - XV-wieczna ikona św. Onufrego i ikona Bogurodzicy w srebrnej sukience. Potem udałyśmy się do Kodnia, gdzie uczestniczyłyśmy we mszy św., zwiedziłyśmy Bazylikę, w której głównym ołtarzu króluje- Matka Boża Podlasia, ta która sprawia jedność. Następnie zwiedziłyśmy Sanktuarium Unitów Podlaskich w Kostomłotach, gdzie przecudownie opowiedział nam historie unitów proboszcz parafii - ojciec Roman Piętka. Pełne wrażeń wieczorem wróciłyśmy do Lublina.

data: 20.05.2006 autor: D.C.
treść:

20 maja - ładujemy akumulatory życia u stóp Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennej. Jak co roku zostałyśmy gorąco powitane przed sanktuarium przez kustosza - ks. Karbownika. Uczestniczyłyśmy we mszy św, po raz kolejny odczytałyśmy akt zawierzenia Matce Bożej, a potem wszystkie amazonki wschodniej Polski spotkały się na posiłku i tańcach nad zalewem. W drodze powrotnej do Lublina odwiedziłyśmy Matkę Bożą Wychowawczynię w Czarnej.

data: 10.04.2006 autor: D.C.
treść:

10 kwietnia to uroczyste spotkanie wielkanocne. Mamy gości z POFAM Poznań, COZL no i oczywiście naszego kapelana ks Aleksego. Była to okazja do złożenia sobie życzeń pełnych pokoju i życzliwości; czas na rozmowy, śpiewy i delektowanie się specjałami kulinarnymi przygotowanymi przez nasze koleżanki - amazonki.

data: 24.03.2006 autor: D.C.
treść:

24 marca gościłyśmy w naszych skromnych progach Ojca Józefa Marię Zderkiewicza - Apostoła Jezusa Ukrzyżowanego z San Giovanni Rotundo. Były to wspaniałe duchowe rekolekcje zakończone błogosławieństwem relikwiami Ojca Pio. ''Zawsze kochaj cierpienie, które - oprócz tego, że jest dziełem Bożej mądrości -jeszcze lepiej ukazuje nam dzieło Jego miłości'' - tak mawiał święty Ojciec Pio.

data: 07.03.2006 autor: D.C.
treść:

Rok 2006 obfituje w wiele wydarzeń w naszym Klubie. 7 marca uczestniczyłyśmy w seminarium pt "Etyczne przesłanie informacji medycznych dla chorych na raka" . Na spotkaniu obecni byli mi dr B. Czerska - organizator spotkania, red. Błażejewska, doc. Pieńkowski z W-wy, a także lekarze z COZL. Dr Czerska w swoim wystąpieniu powiedziała m.in., że obniżyć poziom lęku wśród pacjentów to wielkie posłannictwo lekarzy, personelu medycznego a także amazonek - ochotniczek. Ponieważ seminarium odbywało się w przeddzień święta kobiet dyr. Kondratowicz na zakończenie złożył wszystkim paniom serdeczne życzenia i obdarował symbolicznym żółtym tulipanem.

data: 06.01.2006 autor: Danusia A. Danusia C.
treść:

Miesiąc styczeń 2006 r. to okres spotkań świąteczno- noworocznych. 6 stycznia 2006 r. spotkałyśmy się w naszym klubie by podzielić się opłatkiem. W tym dniu odwiedził nas dr J. Kondratowicz-Kucewicz i pani mgr Regina Piętowska z COZL, psycholog mgr T. Wojtulewicz, ks. Aleksy Szczygielski oraz przedstawiciele firmy POFAM POZNAŃ. Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze, przy stołach zastawionych wigilijnymi potrawami, z radością w sercu i z kolędą na ustach. Zostałyśmy oficjalnie zaproszone na 12 spotkanie noworoczne do COZL.
Spotkanie noworoczne było poprzedzone audycją radiową w dniu 18 stycznia poprowadzoną przez red. Marię Brzezińską z udziałem dyrektora szpitala, psychologa i amazonek lubelskich. Audycja radiowa "W kręgu kultury" to pomysł łączenia terapii z muzyką, dziećmi, młodzieżą.
Aby dzieci i młodzież śpiewająca i deklamująca czuły się potrzebne, spełnione, a słuchający doznali pozytywnych emocji i wzruszeń. Spotkania noworoczne organizowane w COZL są kontynuacją słów Jana Pawła II. Przekazujemy znak nadziei między pacjentami a już wyleczonymi.
12 Spotkanie Noworoczne odbyło się dn.22.01.i rozpoczęło się Mszą Św. celebrowaną przez ks. Ap Józefa Życińskiego, kapelanów szpitali i wielu zaproszonych księży. Całą uroczystość uświetniał swoim śpiewem chór "Wiejadło" z parafii M. B. Częstochowskiej w Ludwinie pod batutą Elżbiety Marty Guz. Oprawę liturgiczną przygotowały osoby wyleczone z choroby nowotworowej, zrzeszone w klubie "Amazonki". Krzesła ustawione w holu zapełnili chorzy, którzy aktualnie są leczeni na onkologii, byli pacjenci i personel medyczny szpitala. W homilii ksiądz arcybiskup zwrócił uwagę na treści czytań i ewangelii, które mówiły o powołaniu Jonasza przez Boga i powołaniu apostołów przez Jezusa. Jezus powołuje poprzez rożne życiowe sytuacje, niektórych właśnie poprzez diagnozę, aby poszli za Nim w swej chorobie i wszystkim co się z tym wiążę. Wspólną modlitwę przepełniał duch wdzięczności za Boże Miłosierdzie objawione w licznych zwycięstwach nad rakiem i miłości przejawiającej się w pochyleniu nad cierpiącym człowiekiem.
A potem przy ciasteczku i herbacie można było spokojnie porozmawiać i nacieszyć swoje oczy i serce bogactwem prac literackich, plastycznych i rękodzieła prezentowanych na wystawie prac pacjentów i amazonek.

data: 30.09.2005 autor: Danusia C.
treść:

30 września 2005 r 50 amazonek z Lubelskiego Klubu Kobiet po Mastektomii wyjechało na ósmą już Ogólnopolską Pielgrzymkę na Jasną Górę. Po drodze zajechałyśmy do Św. Anny, gdzie zwiedziłyśmy zabytkowy kościół, a także zatrzymałyśmy się w Przeprośnej Górce, gdzie wybudowano świątynię Ośmiu Błogosławieństw pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, która 24 maja 2003r. została poświęcona przez abp. Stanisława Nowaka. Przeprośna Górka pod Częstochową dla wielu jest ostatnim etapem pielgrzymowania i pierwszym miejscem, z którego mogą dostrzec cel wędrówki - Jasną Górę. Na razie czynna jest tylko dolna kaplica, w której znajdują się figura oraz relikwie św. o. Pio. Jest to nasze polskie sanktuarium św. Ojca Pio. Głównym organizatorem tego wielkiego przedsięwzięcia jakim jest pielgrzymka na Jasną Górę jest Stowarzyszenie Częstochowskich Amazonek. To właśnie prezes tego stowarzyszenia Jasia Stryczak witając nas powiedziała: "Do Częstochowy "amazonki" przyjeżdżają po to, że wiedzą, iż wiara czyni cuda. Modląc się do naszej Panienki Jasnogórskiej prosimy o zdrowie dla siebie, dla naszych rodzin, dla naszych bliskich, dla sponsorów". Hasłem pielgrzymki były słowa: "Razem ku zdrowiu". Pielgrzymka rozpoczęła się od złożenia kwiatów przy figurze Matki Bożej na placu jasnogórskim. "Przybywacie na Jasną Górę, aby swoją chorobę, cierpienia z nią związane, ale także wielką nadzieję zawierzyć Matce, pocieszycielce strapionych, uzdrowieniu chorych" - tak mówił witając pątniczki o. Kazimierz Maniecki, podprzeor Jasnej Góry. Ks. arcybiskup Stanisław Nowak w homilii skierował do nas słowa otuchy i nadziei. "Można wygrać cierpienie! - mówił. Można wygrać ten stan po mastektomii. Można to życie z dramatami, cierpieniami, z lękiem, że może to już - można to życie, takie jakie jest waszym udziałem kochane siostry - można to życie wygrać! Wierzcie w to mocno, miejcie nadzieję! Życie jest tym trudniejsze, im bardziej się człowiek zamartwia. Niech ta nadzieja nadprzyrodzona wszystko w was mobilizuje, abyście jak najdłużej żyły mimo tego stanu trudnego. Bo ci ludzie, którzy są na krzyżu, są najbliżej Boga". Z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, na ręce abpa Nowaka został przesłany list, za pośrednictwem którego papież Benedykt XVI, poinformowany o tegorocznej pielgrzymce kobiet doświadczonych chorobą nowotworową, przesłał uczestniczkom wyrazy duchowej łączności i wsparcia w modlitwie. W czasie Mszy św. został ponowiony Akt Zawierzenia "amazonek" Matce Bożej. W czasie Eucharystii śpiewał Rzemieślniczy Chór Męski "Pochodnia" pod dyr. Jakuba Judzińskiego, który w tym roku świętuje 75-lecie istnienia. Po Mszy św. w Kaplicy św. Józefa odbyło się wspólne spotkanie "amazonek". Dwa dni wielkiego rozmodlenia, wspólnych rozmów, śpiewu, naładowały nasze akumulatory na następne miesiące.

data: 21.05.2005 autor: Tola S. Danusia C.
treść:

"Jasna Góra i Ostra Brama to dwie ręce Matki Bożej wyciągnięte w kierunku Polski." (Bł. O. Honorat Kośmiński)

21 maja 2005 r. odbyło się spotkanie Klubów Amazonek z Lublina, Dęblina i terenu woj. Świętokrzyskiego. Kolejny już raz pokłoniłyśmy się Matce Bożej Ostrobramskiej. Od Niej możemy uczyć się wielu wartości. Spoglądając na dwie korony nad głową Ostrobramskiej Pani, przypominamy sobie, że człowiek stworzony jest dla Boga, dla nieba i dla wieczności. Korona z gwiazd dwunastu i księżyc u Jej stóp uświadamiają nam mocne zakotwiczenie w Biblii - "....wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu". (Ap. 12,1)
Gospodarzem spotkania był oczywiście klub ze Skarżyska Kamiennej. Przed Sanktuarium ciepło i serdecznie powitał nas ksiądz Jerzy Karbownik i przewodnicząca klubu w Skarżysku Pola Winiarska. Po uroczystej Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej udałyśmy się na obiad. Po części oficjalnej poszczególne kluby dzieliły się swoimi osiągnięciami i doświadczeniem w rehabilitacji fizycznej i psychicznej. Następnie odbyła się wspólna zabawa przy dźwiękach muzyki.

W drodze powrotnej wstąpiłyśmy do niewielkiej, otoczonej sosnowymi lasami miejscowości Czarna, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni. Początek kultu Matki Bożej w Czarnej datuje się na przełom XVI i XVII wieku, kiedy to jak głosi podanie, ciężko pracującym tu ludziom ukazała się Matka Najświętsza. W miejscu tym postawiono drewnianą kapliczkę i powieszono obraz Matki Bożej nieznanego malarza. Obecny kościół został wybudowany w latach dwudziestych dwudziestego wieku. Biskup sandomierski Jan Kanty Lorek dekretem z dnia 25 lutego 1963 r. zaliczył kościół w Czarnej do diecezjalnych sanktuariów maryjnych.

Pobyt choć krótki dostarczył nam wiele radości i wzruszeń. Zawierzając Cudownej Pani kolejny już raz wszystkie swoje troski i kłopoty poczułyśmy się spokojniejsze o nasze jutro.

data: 30.01.2005 autor: Danusia C.
treść:

30 stycznia 2005 r. w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie odbyło się już 11 świąteczno - noworoczne spotkanie byłych i obecnych pacjentów z pracownikami i przyjaciółmi COZL. Wszystkich przybyłych powitał dyrektor COZL dr J.Kondratowicz. Spotkanie rozpoczęło się uroczystą mszą św. celebrowana przez Jego Ekscelencję ks. Biskupa Józefa Cisło.

Po mszy miałyśmy możliwość wysłuchania koncertu kolęd w wykonaniu "Scholi" Dariusza Kwiatkowskiego. Atrakcją tego spotkania była niewątpliwie wystawa prac byłych i obecnych pacjentów COZL, na której nie zabrakło prac wykonanych przez lubelskie amazonki.
Spotkanie świąteczno- noworoczne dostarczyło wszystkim wielu pozytywnych doznań i emocji. My amazonki kolejny raz "dotknęłyśmy nieba"- poczułyśmy, że spełniamy ważną rolę w życiu i społeczeństwie a pacjenci- myślę- poczuli się równie bezpiecznie. Jako współorganizatorki serdecznie dziękujemy panu dyrektorowi za umożliwienie organizacji takich spotkań na terenie szpitala, naszej pani psycholog za czuwanie nad całością tego wielkiego przedsięwzięcia i wszystkim mającym najdrobniejszy wkład w to dzieło.
Do następnego spotkania za rok.

data: 07.01.2005 autor: Krysia B. i Danusia C.
treść:

I w Klubie Amazonek narodziło się Dzieciątko. W piątek 7 stycznia 2005 r. odbyło się jak co roku spotkanie opłatkowe. Na naszą wigilię przybyli: przedstawiciele dyrekcji Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, pani dr Siwek , pani psycholog mgr T.Wojtulewicz, dwoch księży kapelanów, przedstawiciele sponsorów- POFAM Poznań, MEDICUS Lublin i oczywiście dużo klubowiczek.
Przy suto zastawionych stołach potrawami wigilijnymi przyjemnie spędziliśmy czas śpiewając kolędy, życząc sobie wzajemnie dużo ZDROWIA, RADOŚCI MIŁOŚCI i POKOJU.
Lubelskie Stowarzyszenie Amazonek