POWITANIElinia SPRAWOZDANIA FINANSOWElinia KLUB ZAPRASZAlinia KONTO BANKOWElinia MOTTOlinia CELElinia KLUB ORGANIZUJElinia SPOTKANIA WYJAZDYlinia ŹRÓDŁA FINANSOWANIAlinia HISTORIA AMAZONEKlinia PREZENTACJA KLUBUlinia OSIĄGNIĘCIAlinia WIERSZElinia KARTKI z NASZEGO ŻYCIAlinia AMAZONKI W OBIEKTYWIElinia
Archiwum 2005 - 2009
linia

4 grudzień 2015 -Przygotowanie do świąt autor: DC
treść:

Grudzień to czas przygotowywania kartek światecznych. spotykałyśmy się na terapiach zajęciowych wykonując kartki świąteczne. Danusia C. opracowała i wydrukowała życzenia, ktore wklejalysmy do kartek i nasze życzenia powędrowały do naszych darczyńcow, przyjaciół i ofiarodawców jednego procenta.
Jednak mimo rozwoju elektroniki, wlasnoręcznie wykonana kartka świąteczna przybiera zupełnie inny wymiar. Życzymy wszystkim milego spędzania dni świątecznych.

24 listopad 2015 - Andrzejki autor: DC
treść:

24 listopada na zaproszenie Krystyny Czuryszkiewicz-prezes Poniatowskich Amazonek pojechałyśmy do Poniatowej wspólnie bawić się i uczestniczyć w tradycyjnych wróżbach. Był to okres miłego relaksu, odprężenia, wymiany doświadczeń.
Nie zabraklo terapii ruchowej i śmiechowej. Krysiu dziekujemy!. a w środę integrowałyśmy się andrzejkowo w klubie. Po takich harcach czas na zadumę, oczekiwanie i przygotowanie do świąt.

4 listopad 2015 - Spotkanie z dietetykiem autor: DC
treść:

W środę przed gimnastyką skorzystałyśmy z przybycia do nas pani Moniki Kozioł, która zainteresowała nas dietą ketogenną. wysłuchałyśmy wykładu pt "Żywienie w chorobach nowotworowych". Informacji nt diety nigdy nie jest za dużo, zważywszy, że w chorobach nowotworowych dieta odgrywa ważną rolę.

22 październik 2015 - Konferencja Unii Podlaskiej i Unii Lubelskiej autor: DC
treść:

Wczesnym rankiem grupa Amazonek z woj.lubelskiego wyruszyła do Białegostoku na warsztaty edukacyjne w ramach kampanii "Poszerzamy HERyzonty" zorganizowane przez Amazonki z Bialegostoku przy współpracy z firmą ROCHE POLSKA i Federacją Amazonek. Wysluchalysmy ciekawego wykładu dr Bogumily Czartoryskiej-Arłukowicz "nt zaawansowanego raka piersi. Dyrektor BCO dr Marzena Juczewska przedstawiła nam informacje o Białostockim centrum Onkologii.

Jednak największym zainteresowaniem cieszyl się wykład-pogadanka dr Sylwii Naliwajko "Dobór wlaściwej diety przy leczeniu raka piersi". Bialostockie amazonki na czele z prezeska Reginą Zalech przyjęły nas bardzo serdecznie i ciepło. Dziekujemy za wspólne chwile.

16 październik2015 - Profilaktyka w MRS Spotry autor: DC
treść:

Cztery Amazonki uczestniczyły w spotkaniu z kobietami z MRS Sporty.Danuta Cyzman przedstawiła prezentację nt profilaktyki pt "Raka można przechytrzyć" i opowiedziała o działalności Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek. Następnie wspólnie z Basią Lesniewską, Basią Zams i Henia Salachną uczyłyśmy kobiety samobadania piersi wykorzystując fantomy i plansze. Każda z kobiet otrzymała ulotki instruktażowe.

15 październik 2015 - Warsztaty terapii tańcem autor: DC
treść:

Grupa Amazonek na zaproszenie Pani Bożeny Lisowskiej odwiedziła Społeczną Kawiarenkę "Nasza Caffe" aby uczestniczyć w warsztatach terapii tańcem. Było to ciekawe doświadczenie, poznanie nowej metody relaksu i spotkanie z ciekawymi ludźmi w ciekawym sympatycznym miejscu.

0 październik 2015 - Marsz różowej wstążki autor: DC
treść:

Marsz pomaga i wspiera kobiety z chorobą nowotworową, przełamuje strach oraz zachęca do regularnych badań profilaktycznych. Uczestników Marszu, zgromadzonych przed Ratuszem na Placu Łokietka, o godz.10 powitali, Magdalena Gąsior-Marek – Poseł na Sejm RP, Wojciech Wilk – Wojewoda Lubelski, Monika Lipińska - Wiceprezydent Miasta Lublin, Marta Wcisło – Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Lublin, Anna Augustyniak – Sekretarz Województwa Lubelskiego, reprezentująca Marszałka Województwa Lubelskiego, Bożena Lisowska – Radna Sejmiku Wojewódzkiego, dr Beata Winkler – reprezentująca Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, Danuta Cyzman – Prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek.

Marsz wyruszył o godz. 10 z placu Łokietka. Jego uczestnicy przeszli na plac Litewski, gdzie odbywała się akcja profilaktyczna "Zdrowa Kobieta - Zdrowa Rodzina". Uczestnikom Marszu Różowej Wstążki towarzyszył m.in. Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej oraz szczudlarze. Na placu Litewskim można się było z kolei zapisać np. na badania mammograficzne i cytologiczne. Prezentowano też sprzęt potrzebny kobietom w czasie leczenia raka i po mastektomii. Celem Marszu Różowej Wstążki jest przede wszystkim zachęcenie kobiet do regularnych badań profilaktycznych i rozpowszechnianie wiedzy o raku piersi.Tegoroczny marsz cieszył się duzym zainteresowaniem.

2-3 październik 2015 - Pielgrzymka na Jasną Górę autor: DC
treść:

Jak co roku wyruszamy na pielgrzymkę do Częstochowy.W tym roku wyjazd był typowo pielgrzymkowy. Po drodze zajechałyśmy do Sanktuarium Ojca Pio na Przeprosnej Górce, gdzie wzięłyśmy udział w drodze krzyżowej. Byłyśmy też w Gidlach i Św.Annie, gdzie miałyśmy możliwość rozmowy z siostrą klauzulową.Była to juz 18 nasza pielgrzymka do Matki Bożej Częstochowskiej - naszej Matki.Tegoroczna Pielgrzymka Amazonek odbyła się pod hasłem „Błogosławieni, którzy cierpią”.

Przyjechały na nią kobiety, które zachorowały na raka piersi, przeszły operację lub są aktualnie w fazie leczenia. Do Częstochowy dotarły kobiety z całej Polski, ale również z Czech, Niemiec i Słowacji.Była to taka wielka manifestacja, my chcemy po prostu pokazać, że przyjeżdżamy do Mateńki podziękować jej za to piękne przeżycie, które mamy, i prosić Ją o łaski, żebyśmy za rok mogły się ponownie spotkać.Za każdym razem przybywamy tutaj z wielką nadzieją, z wielką wiarą w to, że Bóg pozwoli nam przeżyć kolejny rok, kolejny rok w zdrowiu i względnej sprawności fizycznej.Za każdym razem przeżywamy bardzo mocno ten przyjazd, zostawiamy pracę zawodową, zostawiamy bardzo dużo obowiązków w domu, w pracy, w zawodzie, w działalności naszej społecznej i przyjeżdżam tutaj, aby modlić się, aby przeżywać na nowo to, co cały czas nam przyświeca.

Mszy Św. przewodniczył biskup Antoni Długosz, który na zakończenie powiedział:„Kochane Panie, pamiętajcie o tym, że musimy pogodni wychodzić z tej pielgrzymki, i mówić wszystkim o tym, że chociaż doświadczamy tajemnic bolesnych naszego życiowego różańca, jesteśmy radośni radością Jezusa i Matki Bożej”.

11.09.2015r - Spotkanie Ochotniczek autor: DC
treść:

Sponsorem spotkania, które odbyło sie w restauracji Lokomotiva w Lublinie była firma MEDICUS. uczestniczyło w nim 19 ochotniczek.Rozmawiałysmy o radościach i trudnościach wolontariuszek, Wspólnie z psychologiem rozwiązywałyśmy trudne zdażenia na jakie napotykamy. Ochotniczki od firmy MEDICUS otrzymały drobne upominki za które serdecznie dziękujemy.

27.08. - 1.09.2015r. - Warsztaty liderek w Sierakowie autor: DC
treść:

Cztery przedstawicielki Lubelskiej Wojewódzkiej Unii Amazonek brało udział w szkoleniu liderek w Sierakowie. Malowniczo położony Ośrodek Kama przywitał nas bardzo serdecznie. Mimo upału nie brakowało nam energii do zajęć jak też pierwszej wycieczki nad jezioro.

Tematy omawiane na szkoleniu dotyczyły odżywiania, genetyki, działalności Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, wybranych zagadnień z psychologii. Wzięłysmy udział też w koncercie Ireny Santor w Sierakowie. Niezapomniane chwile!

23-25.06.2015r. - Trzydniowa wycieczka Wrocław autor: DC
treść:

O godz.6.00 grupa lubelska wyruszyła na wycieczkę turystyczno-rekreacyjną. Podróż szczęśliwa, do hotelu zajechałyśmy na godz.15.00 Po zakwaterowaniu i odświeżeniu się rozpoczęliśmy zwiedzanie Panoramy Racławickiej. Niesamowite wrażenia,
zwłaszcza, że większość nas była tu po raz pierwszy.
Potem udałyśmy się na spektakl „Grające fontanny”- duży akwen wodny fontanny tryskające w takt muzyki. Muzyka, zachodzące słońce i tryskające strumienie były balsamem na nasze dusze.

Drugiego dnia po śniadaniu zwiedzałyśmy Afrykarium we wrocławskim zoo i ogrody japońskie. Po obiedzie dalszy ciąg zwiedzania Wrocławia: rynek, stare miasto, późnogotycki ratusz, urocze kamieniczki, pomnik Aleksandra Fredry, bajeczne kamieniczki „Jaś” i „Małgosia”, Kościół św. Marii Magdaleny.
Zwiedziliśmy też prastary Ostrów Tymski – prawdziwy skansen historyczny, Kościół św. Krzyż i Katedrę św. Jana Chrzciciela. Wieczorem powróciłyśmy na kolację i spotkanie integracyjne. Po Wrocławiu oprowadzał nas przewodnik, który wspaniale opowiadał wplatając różne anegdoty i legendy.
Trzeciego dnia udaliśmy się do Moszny, małej wioski na Opolszczyźnie. Tam zwiedziłyśmy Zamek z 99-cioma wieżyczkami.
Przewodnik przybliżył nam historię właścicieli zamku. W bezpośrednim sąsiedztwie Zamku, na terenie zabytkowego parku znajduje się stadnina koni znana w kraju i za granicą z hodowli koni sportowych. Ostatnim etapem naszego wyjazdu była Góra Św. Anny. Do Klasztoru Św. Anny prowadzą wysokie schody.

Tam już czekał na nas ksiądz przewodnik, który przybliżył nam historię powstania zespołu klasztorno-kalwaryjskiego z bazyliką, w której w głównym ołtarzu znajduje się łaskami słynąca figura Św. Anny.Po obiedzie w Domu Pielgrzyma udałyśmy się w drogę powrotną. Do Lublina dotarłyśmy na 23.00, zmęczone ale szczęśliwe.
Serdecznie dziękujemy lubelskiemu MOPR za dofinansowanie naszego wyjazdu.

6.06.2015r. - Czumów autor: DC
treść:

Na zaproszenie Hrubieszowskich amazonek przybyłyśmy do Pałacu w Czumowie nad Bugiem, by uczestniczyć w spotkaniu integracyjno-edukacyjnym.Wysłuchałysmy wykładu dr Jarosława Rupika- Najczęstrze aspekty w podstawowych dziedzinach medycyny, mgr Anny Zeczkiewicz - psychologa - Techniki relaksacyjne w dochodzeniu do zdrowia i dr Janusza Skwarka - Muzyka jako terapia wspomagająca.

Po wykładach był pokaz mody amazońskiej,prezentacja bielizny protetycznej, poczęstunek, rozmowy, śpiew i taniec. Atrakcją spotkania był pokaz zumby. Każda z nas mogła sprawdzić swoja kondycję w tym tańcu.
Serdecznie dziekujemy za zaproszenie.

29-30.05.2015r - Wycieczka-pielgrzymka autor: DC
treść:

W dniach 29-30 maja wybrałyśmy sie na dwudniowa wycieczkę. Zwiedziłysmy Nową Słupię, Kurozwęki, Świętą Katarzynę,Świety Krzyż. Uczestniczyłyśmy też w uroczystej pielgrzymkowej mszy św. w Skarżysku Kamiennej.

Wyjazd był częściowo dofinansowany z MOPR i 1% podatku. przysporzył nam wiele przyjemnych doznań, poznałyśmy nowe miejsca, i doładowałyśmy akumulatory u stóp Matki Bożej Ostrobramskiej.

23.05.2015r. - Festyn Dom Kultury Walenroda w Lublinie autor: DC
treść:

Z okazji Dnia Matki i Międzynarodowego Dnia Dziecka odbył sie wielki festyn rodzinny.Występowały zespoły muzyczne, wokalne, taneczne dziecięce, młosieżowe i seniorzy. Były tez stoiska regionalne.

Amazonki miały swoje miejsce, gdzie zachęcały do badań profilaktycznych i uczyły samobadania piersi na fantomach. Stoisko cieszyło się dużą popularnością wśród kobiet jak równiez mężczyzn i dzieci, które brały ulotki dla swoich mam i babć.

16.05.2015 - Ćwiczenia w terenie z p.Magdą Piórkowską autor: DC
treść:

W dniach 16,20 i 30 mmaja lubelskie amazonki spotykały się w Parku Ludowym, by pod okiem Pani Magdy usprawniać swoją sprawność. Ćwiczenia ruchowe w terenie dotleniają nasz organizm, poprawiają kondycję fizyczną, wyzwalają endorfiny i sa kolejną formą integracji.

Mam nadzieję, że przy dobrej pogodzie i naszych chęciach te spotkania będą cykliczną formą. Dziekujemy Pani Magdo za współpracę i miłą formę relaksu.

8.05.2015r. - Warsztaty z NAH autor: DC
treść:

W Lublinie,w siedzibie klubu 24 amazonki wzięły udział w warsztatach dotyczących wizażu, ktore prowadził pan Ireneusz Harbuz z NAH. tematem spotkania był dobor fryzur do kształtu głowy oraz peruka jako element wsparcia po zabiegach onkologicznych.

Bardzo sympatyczne spotkanie, kilka Amazonek wzięło sobie do serca wskazowki pana Ireneusza i wyszło im to na dobre. Czekamy na kolejne spotkanie.

6.05.2015r. - Uśmiechnij się do życia autor: DC
treść:

w Instytucie Medycyny Wsi odbyła się konferencja Lubelskiej Unii Wojewódzkiej Amazonek,ktorej tradycyjnie organizatorami była AMOENA, MEDICUS i Lubelskie Stowarzyszenie Amazonek.Konferencja poświęcona była zdrowiu i urodzie.

Amazonki z Białej Podlaskiej, Łęcznej, Poniatowej, Zamościa, Hrubieszowa, Krasnika, Tomaszowa Lubelskiego, Puław, Hrubieszowa, Chełma i Lublina obejrzały prezentację kolekcji kostiumów kapielowych i bielizny firmy Amoena, wysłuchały wykładu dietetyka o równowadze kwasowo zasadowej a także uczestniczyły w warsztatach śmiechoterapii.

Śmiechoterapia wyzwoliła w nas endorfiny, wszyscy bawili się doskonale zapominając o problemach. Podczas konferencji odbył się kiermasz bielizny i strojów a także prezentacja kosmetykow firmy mary kay. Podczas poczęstunku był czas na wymianę doświadczeń. Każdy uczestnik otrzymał upominek od firmy medicus.

17.04.2015r. - Walne zebranie sprawozdawcze autor: DC
treść:

Kolejny rok sprawozdawczy za nami, spotkałyśmy się na walnym zebraniu sprawozdawczym,na którym członkinie klubu zostały zapoznane ze sprawozdaniami merytorycznym i finansowym stowarzyszenia oraz działalnością ochotniczek. Poruszone zostaly też bieżące sprawy klubu.

13-15.04.2015r. - Walne zebranie sprawozdawcze w Poznaniu autor: DC
treść:

Na Walne Zgromadzenie do Poznania z Lubelskiej Unii Wojewodzkiej pojechały Danuta C.z Lublina, Stasia A.z Hrubieszowa i Jola S. z Zamościa. Podczas spotkania odbyło się też szkolenie z zakresu edukacji zdrowotnej.wysłuchałyśmy Wykładu nt. testu UPA- PAI identyfikującego pacjentki, które nie odniosą istotnych korzyści z przyjęcia chemioterapii oraz Wykładu dr Agaty Adamczyk nt. „Leczenie raka piersi jako leczenie wielodyscyplinarne”.

10.04.2015r. - Spotkanie wielkanocne autor: DC
treść:

Tradycyjnie i w tym roku amazonki integrowały się na spotkaniu wielkanocnym, darząc się z serca płynącymi życzeniami, śpiewając pieśni o Zmartwychwstałym, kosztując smacznych potraw. Jak zawsze królował barszczyk przygotowany przez Krysię K.

Na spotkaniu gościłyśmy ojca Andrzeja z Sanktuarium w Woli Gułowskiej, naszą psycholog Monikę, panią Mariolę z Pofam, panią Anię z Medicusa i Państwa Kołłątajów. Pani dr Barbara przygotowala dla nas przepiekną prezentację wraz z życzeniami.

14.03.2015r. - warsztaty w MEDICUS autor: DC
treść:

Amazonki z Lublina i okolic zostały zaproszone do sklepu Medicus w Lublinie na spotkanie związane z dniem kobiet.Miałyśmy okazję uczestniczyć w prelekcji i pokazie wizażysty, zdobyć informacje na temat kompresoterapii a także zobaczyć wiosenną kolekcję bielizny i protez.Był też czas na dyskusje i wymianę doświadczeń.Każda uczestniczka na koniec otrzymała od firmy upominek. W imieniu wszystkich uczestniczek serdecznie dziękuję Organizatorom.

8.03.2015r. - Miasteczko Zdrowia i Urody autor: DC
treść:

Z okazji Dnia Kobiet Prezydent Miasta Lublin we współpracy z Galerią Olimp zaprosił mieszkanki Lublina do udziału w akcji prozdrowotnej.
W tym dniu wszyscy odwiedzający Galerię mogli skorzystać z porad specjalistów w dziedzinie medycyny, fryzjerstwa, kosmetyki wizażu i masażu.Nie zabrakło też profilaktyki chorób nowotworowych. Lubelskie Amazonki też miały swoje stoisko, zachęcały do badań profilaktycznych, rozdawały ulotki tematyczne, uczyły samobadania piersi. Było też dużo muzyki, występy zespołów dziecięcych i pokazy tańca. A 12 marca w Trybunale Koronnym odbyła się konferencja prozdrowotna dla mieszkańców Lublina, w której też wzięłyśmy udział.

23.02.2015r. - spotkanie Ochotniczek autor: DC
treść:

Raz w miesiącu lubelskie ochotniczki biora udział w szkoleniu. Tym razem spotkanie było sponsorowane przez Pofam i odbyło sie w hotelu Forum w Lublinie. Uczestniczki zapoznały się z nowościami bielizny i protez POFAM, problemem obrzeku limfatycznego i metodami zapobiegania i leczenia, wysłuchały ciekawego wykładu pani psycholog Moniki Zięzio z COZL pt. "Aspekty psychologiczne w działaniach rehabilitacyjnych kobiet po operacji raka piersi".
Dziękujemy organizatorom spotkania.

7 -15.02.2015r. - w COZL autor: DC
treść:

7 lutego w Centrum Onkologii był dzień otwartych drzwi.W tym dniu jak zawsze pacjenci i osoby zainteresowane mogli skorzystać z materiałów edukacyjnych promujących prozdrowotny styl życia.Były też zapisy na badania mamograficzne i cytologię, pomiar ciśnienia i poziomu cukru.Swoje stanowisko miał też psycholog i Amazonki.Osoby zainteresowane mogły skorzystać z nauki samobadania piersi na fantomach.

W tym roku XX już spotkanie noworoczne pacjentów i pracowników COZL odbyło się nieco później niż zwykle, bo dopiero 15 lutego. Mszy św. przewodniczył biskup Mieczysław Cisło.wszystkich gości przywitał Pan mgr Dariusz Ciwiński dyr ds finansowo-organizacyjnych COZL.Liturgię uświetnił chór akademicki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie pod dyrekcją prof. Moniki Mielko-Remiszewskiej. Po zakończeniu mszy św. zebrani mieli możliwość obejrzenia wystawy poświęconej obchodom roku św. Jana z Dukli.

9.01.2015r. - spotkanie opłatkowo - noworoczne w klubie autor: DC
treść:

Przed świętami w grudniu ub.roku przygotowywałyśmy upominki i kartki świąteczne, które potem przekazałyśmy naszym darczyńcom, przyjaciołom i znajomym, a po nowym roku odbyło sie spotkanie opłatkowo-noworoczne. Na spotkaniu gościłyśmy pania Ewę Dudziak reprezentującą Marszałka Województwa, panią Annę Wójcik reprezentującą Wojewodę, Pana Prezydenta reprezentował Jerzy Kuś z Wydz. Zdrowia. Byli tez Państwo Kołłątajowie, psycholog Monika Zięzio, Anna Kornacka z Medicus i Pani Mariola Wojcieszyn z Pofam Poznań. Prezes Stowarzyszenia przywitała wszystkich bardzo serdecznie składając wszystkim najlepsze życzenia na Nowy Rok. A potem przy światecznych wypiekach i smacznych potrawach rozmawialiśmy, wspominaliśmy i śpiewaliśmy kolędy.

25.11.2014r. - Andrzejki w Poniatowej autor: DC
treść:

Na zaproszenie prezeski amazonek z Poniatowej Krysi Cz. grupa amazonek z Lublina uczestniczyła w spotkaniu andrzejkowym w Domu Kultury w Poniatowej. Było bardzo sympatycznie i wesoło. Spotkanie przy suto zastawionym stole, muzyce,śpiewie, rozmowach. Nie zabrakło też wróżb i tańców, jak na ten wieczór przystało.

21.11.2014r.- MEDICUS na Organowej autor: DC
treść:

Po raz kolejny spotykamy się z Anią Kornacką i p.Anią Dołbeń z AMOENY zapoznając się z nowymi modelami protez, bielizny i gorsetów.Spotkanie było bardzo ciekawe zwłaszcza, że Ania K. wcieliła się w rolę modelki.

23.10.2014r. - Marsz różowej wstążki w Rykach autor: DC
treść:

23 października ulicami Ryk przeszedł „różowy pochód”, który miał za zadanie przypomnieć Paniom jak ważne są profilaktyczne badania piersi i badania cytologiczne.

Organizatorem pochodu było Starostwo Powiatowe w Rykach, Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna oraz Firma Avon. Uczestnicy marszu przeszli spod budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Rykach na plac przed budynkiem Starostwa Powiatowego.

Wraz z młodzieżą w marszu wziął udział Starosta Rycki Stanisław Jagiełło, dyrektor ILO w Rykach Mariusz Grzelak, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rykach Anna Dudek-Błachnio, Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Magdalena Wożniak jak również Prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek Danuta Cyzman, Barbara Zams oraz Kierownik Ośrodka Profilaktyki Nowotworów i Promocji Zdrowia Justyna Cybul.

Akcja ma za zadanie zwrócenie uwagi na ważność wykonywania badań profilaktycznych oraz zwiększenie wiedzy mieszkańców na temat chorób nowotworowych. Pomagały w tym badania wykonywane bezpłatnie dla pań w wieku od 50 do 69 lat w mammobusie, który tego dnia zaparkował na placu przed budynkiem Starostwa Powiatowego, badania cytologiczne w Poradni Ginekologicznej AMG Centrum Medyczne Sp. z o.o. Szpitala Powiatowego w Rykach dla Pań w wieku 25 - 59 oraz stoiska informacyjno-edukacyjne wystawione na parterze urzędu.

20.10.2014r. - Amazonki w Radio Lublin autor: DC
treść:

W tym dniu redaktor J.Szopiński poprowadził audycję promującą działalność Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek. W audycji wzięły udział Danuta C. i Janina W. z naszego klubu. Opowiadały o działalności stowarzyszenia, wolontariackiej pracy Ochotniczek i apelowały do mieszkańców aby nie zwlekać tylko korzystać z badań profilaktycznych.

6.10.2014r. - Rozszerzamy HERyzonty - Horyniec autor: DC
treść:

Jeden dzień odpoczynku i grupa Amazonek jedzie do Horyńca na warsztaty pt. Rozszerzamy HERyzonty, ktorych organizatorem jest Unia Podkarpacka. Spotkanie jest okazją do wymiany doświadczeń i poszerzenia wiedzy z zakresu nowości leczenia onkologicznego i praw pacjenta.
Ważne jest, by chory był świadomym pacjentem - bo tylko nieznane przeraża.

4.10.2014r. - Marsz różowej wstążki autor: DC
treść:

Jak co roku o tej porze uczestniczymy w marszu różowej wstążki manifestując w ten sposób naszą gotowość do walki z rakiem.
Amazonki, jako żywe przykłady, że rak to nie wyrok, apelują do wszystkich kobiet i całego społeczeństwa aby nie uśpić czujności i systematycznie badać się. W tym dniu można było skorzystać z nauki samobadania piersi.
Tym razem Amazonki na marszu były w zmniejszonym składzie, gdyż w tym samym czasie 45 Amazonek uczestniczyło w Ogólnopolskiej Pielgrzymce na Jasnej Górze.

3-4.10.2014r. - Ogolnopolska Pielgrzymka Amazonek autor: DC
treść:

Dzięki pomocy MOPR wyruszyłyśmy na dwudniową wycieczkę, pielgrzymkę.
Pierwszego dnia zwiedziłysmy Kielce i Kopalnię kamienia pasiastego w Opatowie, a drugiego dnia wzięłyśmy udział w kolejnej Mszy Śwętej skupiającej Amazonki z całej Polski na Jasnej Górze.Msza Św., homilia i droga krzyżowa pomogly nam w wyciszeniu, zrozumieniu naszej drogi życia. Spotkanie tak licznej grupy kobiet z tym samym problemem pozwolił uświadomić, że warto żyć, cieszyć się każdą chwilą i swoja postawą, obecnością, dawać nadzieję.

29.09.2014r. - zajęcia z p. Magdą Piórkowską autor: DC
treść:

Pani Magda Piórkowska jest trenerką zdrowego trybu życia, prowadzi turnusy wczasów odchudzająco-usprawniających, a z nami spotkała się by zaprezentować nam serię ćwiczeń poprawiających postawę i kondycje fizyczną.Pierwsze spotkanie odbyło się w naszym klubie a za kilka dni rozpoczęłyśmy zajęcia w terenie. Serdecznie dziękujemy Pani Magdzie za bezinteresowną pomoc i bezpłatne prowadzenie zajęć.

27.09.2014r. - pożegnanie lata u Kasi autor: DC
treść:

Piękna słoneczna pogoda, a my wyruszamy nad Krasne na działkę do naszej psycholog Kasi i w ten sposób rozpoczynamy nasze powakacyjne spotkania z psychologiem.Urocze miejsce, czas grzybobrania, nordic walking, poczęstunek i niekończące się rozmowy to siła relaksu.

07.-09.2014r. profilaktyka z WOK autor: DC
treść:

W sezonie wakacyjnym prezeska naszego Stowarzyszenia brała udział w spotkaniach z kobietami z SM Motor, SM Czechow, MPWiK, Urzędu Gminy Poniatow, UG Opole Lub., UC Zamość. Spotkania dotyczyły profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy.
Prelekcję miała p.dr Jolanta Surdyka, a Danuta Cyzman dała świadectwo, zachęcała do badań profilaktycznych i przygotowała prezentację dotycząca działalności Stowarzyszenia.

24-26 czerwiec 2014r - wyjazd turystyczno-integracyjny Toruń i okolice autor: DC
treść:

Dzięki wsparciu UM, MOPR w Lublinie mogłyśmy wyjechać na trzydniową wycieczkę, zwiedzając Golub-Dobrzyń, Toruń, Inowrocław, Ciechocinek,Kruszwicę i Licheń. W Golubiu zwiedziłyśmy zamek krzyżacki z XIVw, w Toruniu ruiny zamku krzyżackiego, Dom Kopernika i przepiekne Stare Miasto. Każda zaopatrzyła się w słynne toruńskie pierniki na prezenty dla bliskich.Chociaz w Lublinie też takie dostaniesz ale te smakują lepiej.Inowrocław i Ciechocinek to miejscowości uzdrowiskowe: park różany, tężnie, deptak i stare drewniane "kamieniczki", a wszędzie mimo gwaru przechodzących kuracjuszy jakiś spokój i odpocznienie. Kruszwica słynie z Mysiej Wieży, na którą większość uczestniczek się wdrapała i choc żadnej myszy nie spotkałyśmy, mogłysmy podziwiać przepiękny krajobraz.Odbyłyśmy też rejs stateczkiem po jeziorze Gopło. Na koniec zawitałyśmy do Lichenia - cudowne sanktuarium. Tam uczestniczyłyśmy we mszy św., a po obiedzie udałyśmy się w drogę powrotną do Lublina. Wrażeń i emocji było moc, naładowane nową energią,choć zmęczone po podróży dziękujemy za każdą przeżytą chwilę i czekamy na nowe wyzwania.

17 -21.06.2014 - Szkolenie dla Liderek w Sierakowie autor: DC
treść:

W Sierakowie spotkały się Liderki Amazonki z Polskich klubów amazonek na kolejnym szkoleniu. Unię Lubelską reprezentowały: Jola s. z Zamościa, Stasia A. z Hrubiwszowa i Danusia C. z Lublina. Wysłuchalysmy wykładu Prezesa Oncompass zoltana Fuzesi o nowych mozliwościach badań molekularnych w leczeniu celowanym a pan Marek Cieslak rozmawiał z nami o kreowaniu wizerunku jako praktycznym elemencie wspierającym proces rehabilitacji społecznej. Dyskutowałysmy też pod kierunkiem pani Kasi Cieślak o roli grup samopomocowych. Niespodzianką dla nas było uczestnictwo w koncercie zespołu POLUZJANCI, w którym solistą jest nasz ziomal z Krasnegostawu.

14.06.2014 - Spotkanie w Czumowie nad Bugiem autor: DC
treść:

Spotkanie integracyjno - edukacyjne tradycyjnie zorganizowały Hrubieszowskie Amazonki. Przyjechały Amazonki z Zamościa, Chełma, Łęcznej, Tomaszowa Lub.Wysłuchałysmy wykładu dr Roberta Szymańczaka nt. znaczenia badań genetycznych w profilaktyce raka piersi i raka jajnika, a rehabilitant Piotr Zierebiec zapoznał nas z nowymi metodami rehabilitacji kobiet po operacji raka piersi. Punktem kulminacyjnym był pokaz mody amazonek przygotowany przez pania Sylwię Pietrasz. A potem rozmowy w kuluarach,poczęstunek, gril i zabawa przy muzyce.

5-8.06.2014 - Akcja "Piłka jest piękna" autor: DC
treść:

W tych dniach w Lublinie, Nałęczowie i innych miejscowościach woj. lubelskiego i Kraju odbywały się mecze piłki nożnej połączone z wielką ogólnopolską akcją "Razem wygrywamy z rakiem piersi"

7.06.2014- Kraśnik autor: DC
treść:

Z inicjatywy dr Prażmo w Kraśniku ma powstać klub Amazonek.Razem z Basią L., Małgosią O.Anią Kornacka z MeDICUS-a pojechałyśmy do Krasnika na spotkanie z Amazonkami. Mimo wolnej soboty frekwencja była zaskakująca. Kobiety wysłuchaly wykładu dr Prażmo, pani psycholog,przedstawicielek PCPR i mojej prezentacji nt dzialalności Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek. Potem rozmawialismy jakie kroki należy poczynić aby utworzyć klub Amazonek w Krasniku. Zainteresowanie było duże i mam nadzieję, że przyniesie obfite owoce. Trzymam kciuki!

31.05.2014 - Amazonki u Matki Miłosierdzia autor: DC
treść:

W sobotę, 31 maja br. do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej po raz szesnasty przybyły Amazonki z Sandomierza, Skarżyska-Kamiennej,Starachowic, Ostrowca Świętokrzyskiego, Kielc i Końskich.Lublin reprezentowało 15 Amazonek.
Wszystkich zgromadzonych przywitał kustosz Sanktuarium ks. prał. Jerzy Karbownik oraz prezes Skarżyskiego Klubu Amazonek Elżbieta Waglowska.

Mszę św. o godz. 11.00 wraz z ks. Karbownikiem celebrował ks. Tadeusz Pawłowski, palotyn z Sandomierza. W homilii Ksiądz Kustosz skierował do Amazonek słowa otuchy. Mówił o nieustannym i bezgranicznym zaufaniu Bogu. Prosił, abyśmy uczyły się miłości i otwarcia na drugiego człowieka. Umocnił nas w przekonaniu, że w chwilach trudnych, w chwilach cierpienia trzeba zaufać i zawierzyć się Bogu, tak jak to uczyniła Maryja. Podkreślał ogromną rolę rodziny i bliskich w pokonywaniu trudności i cierpienia.

Po zakończeniu Mszy św. Amazonki udały się przed Oblicze Matki Bożej i zawierzyły się Jej opiece. Tradycją wielu lat trzymając się za ręce odśpiewałyśmy hymn amazonek.

Coroczne wspólne spotkanie w Ostrej Bramie utrwala w nas przekonanie o sile i wytrwałości. Wspólna modlitwa o łaskę zdrowia, silną wiarę i większą ufność Miłosiernemu Bogu, rozmowy i odnowienie przyjacielskich więzi to bardzo ważne elementy naszego życia, które są ogromną pomocą w powrocie do zdrowia.
Po wspólnym obiedzie, śpiewach i tańcach udałyśmy się w drogę powrotną, wstępując do Czarnej do Matki Bożej Wychowawczyni.

27.05.2014 - Spotkanie w MEDISQUADZIE10 amazonek z naszego autor: DC
treść:

Stowarzyszenia wzięło udział w konsultacjach z dr sławomirem Pyszniakiem z TIUASNE dotyczących problemu obrzęku limfatycznego - przyczyną, zapobieganiu i leczeniu.Pani Jolanta Sierakowska przedstawiła nowa kolekcję bielizny i protez SILIMA.
Spotkanie odbyło się jak zwykle w miłej i przyjaznej atmosferze przy kawce i ciasteczku.

26.05.2014 - Spotkanie z dr Jackiem Olszewskim autor: DC
treść:

To kolejne z cyklu spotkanie z psychologiem UMCS dr Jackiem Olszewskim.Tym razem zmierzyłyśmy sie z asertywnością. Tym razem było to spotkanie czysto teoretyczne. Uczestniczki /18 osob/ zapoznały się z pojęciem asertywności i jej rozpoznawaniem. we wrześniu planowane jest kolejne spotkanie, tym razem warsztatowe.

9-10.05.2014 - VI Kongres Kobiet autor: DC
treść:

VI Kongres Kobiet odbył się w Warszawie w Sali Kongresowej w dniach 9 i 10 maja 2014 roku. Miał szczególny charakter z uwagi na dwie ważne rocznice – 25-lecie transformacji ustrojowej i 10-lecie przystąpienia do Unii Europejskiej – wzięło w nim udział ok. 9 tys. osób (przeważnie kobiet) z całej Polski.

Dotarły też delegacje z kilkunastu krajów Europy – Estonii, Litwy, Łotwy, Czech, Niemiec, Francji, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Bułgarii – a także ze Stanów Zjednoczonych i Indii, skąd gościliśmy kilkuosobową delegację feministek oraz Tunezji.Hasłem Kongresu było "wspólnota, równość, odpowiedzialność". Kongres otworzyły jego twórczynie i działaczki, Henryka Bochniarz, Magdalena Środa i Dorota Warakomska.Ponadto wystąpiła pni prezydentowa Anna Komorowska, Hanna Gronkiewicz Waltz, premier Donald Tusk. Były różne panele dyskusyjne i wystepy gwiazd min Justyny steczkowskiej i Alicji Węgorzewskiej.

Sesjom i panelom towarzyszyły liczne warsztaty (np. Autoprezentacyjny „Bądź sobą w najlepszym wydaniu”, „Jak wykorzystać media społecznościowe w kampanii?”, „Mentoring dla firm kobiecych: Jak wykorzystać szanse?”) i inne atrakcje (np. Zwiedzanie z Joanną Mytkowską kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zwiedzanie licznych stoisk wydawnictw książkowych i innych firm z asortymentem i ofertami dla kobiet).

W Kongresie uczestniczyło wiele kobiet z Lubelszczyzny a nasze Stowarzyszenie reprezentowały: Ala Ł., Ewa G.i Danusi C. Rozentuzjazmowane i pełne energii uczestniczki Kongresu opuściły Pałac Kultury i Nauki, umawiając się na kolejny Kongres za rok.

6.05.2014 - Wiosenne metamorfozy autor: DC
treść:

VI Kongres Kobiet odbył się w Warszawie w Sali Kongresowej w dniach 9 i 10 maja 2014 roku. Miał szczególny charakter z uwagi na dwie ważne rocznice – 25-lecie transformacji ustrojowej i 10-lecie przystąpienia do Unii Europejskiej – wzięło w nim udział ok. 9 tys. osób (przeważnie kobiet) z całej Polski. Dotarły też delegacje z kilkunastu krajów Europy – Estonii, Litwy, Łotwy, Czech, Niemiec, Francji, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Bułgarii – a także ze Stanów Zjednoczonych i Indii, skąd gościliśmy kilkuosobową delegację feministek oraz Tunezji.Hasłem Kongresu było "wspólnota, równość, odpowiedzialność". Kongres otworzyły jego twórczynie i działaczki, Henryka Bochniarz, Magdalena Środa i Dorota Warakomska.Ponadto wystąpiła pni prezydentowa Anna Komorowska, Hanna Gronkiewicz Waltz, premier Donald Tusk.
Były różne panele dyskusyjne i wystepy gwiazd min Justyny steczkowskiej i Alicji Węgorzewskiej.

Sesjom i panelom towarzyszyły liczne warsztaty (np. Autoprezentacyjny „Bądź sobą w najlepszym wydaniu”, „Jak wykorzystać media społecznościowe w kampanii?”, „Mentoring dla firm kobiecych: Jak wykorzystać szanse?”) i inne atrakcje (np. Zwiedzanie z Joanną Mytkowską kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zwiedzanie licznych stoisk wydawnictw książkowych i innych firm z asortymentem i ofertami dla kobiet).
W Kongresie uczestniczyło wiele kobiet z Lubelszczyzny a nasze Stowarzyszenie reprezentowały: Ala Ł., Ewa G.i Danusi C.
Rozentuzjazmowane i pełne energii uczestniczki Kongresu opuściły Pałac Kultury i Nauki, umawiając się na kolejny Kongres za rok.

25.04.2014 - spotkanie wielkanocne autor: DC
treść:

Spotkanie wielkanocne poprzedzone było kilkoma spotkaniami amazonek, na ktorych wykonywałyśmy kartki świąteczne dla przyjaciół i darczyńcow.

spotkanie Wielkanocne jak zwykle odbyło sie w siedzibie Stowarzyszenia przy stołach zastawionych przysmakami wykonanymi przez klubowiczki - amazonki.w spotkaniu udział wzięli goście specjalni: Państwo dr B.i W. Kołłątajowie - nasi honorowi członkowie. Pani dr Barbara K. jak zwykle przygotowała piękną okolicznościową prezentację z życzeniami. Byli też: pani Ania Kornacka z MEDICUS, Monika Zięzio z COZL, Mariola Wojcieszyn z POFAM. Niestety zabrakło na spotkaniu księdza Aleksego, który przebywał w tym czasie w szpitalu.

Spotkanie było okazją do integracji, wspomnień i śpiewu. Po spotkaniu delegacja Amazonek odwiedziła ks Aleksego w szpitalu, przynosząc gościniec, pozdrowienia i zapewnienia o modlitwie.

11.04.2014 - Walne zebranie sprawozdawcze Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek autor: DC
treść:

W piątkowe popołudnie zgodnie z wczesniejsza informacją odbyło się zebranie sprawozdawcze za rok 2013. Uczestniczki spotkania wysłuchały sprawozdań.Udzieliły absolutorium Zarządowi, podjęto i zatwierdzono Uchwały oraz przedstawiono plan na rok 2014. Prezes Stowarzyszenia podziękowała członkom Zarządu za całoroczną pracę i zachęcała Amazonki do włączania się w prace na rzecz stowarzyszenia i środowiska.

11.04.2014 - Koncert Muzyki Sakralnej autor: DC
treść:

„Nadzwyczajny koncert muzyki sakralnej z okazji obchodów Roku św. Jana z Dukli” w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak odbył się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Organizatorami koncertu byli: Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej oraz Fundacja im. św. Jana z Dukli – Patrona COZL. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Marszałek Sejmu RP Pani dr Ewa Kopacz, Parlamentarzyści, Ministrowie RP, Przedstawiciele Kurii Lubelskiej, Władze Województwa Lubelskiego, Władze lubelskich uczelni.Lubelskie Amazonki reprezentowały: Danuta C. Barbara L.,Ewa W. i Barbara G.

Dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska oraz Prezes Zarządu Fundacji im. św. Jana z Dukli – Patrona Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dr n. farm. Stefan Kaliszuk, powitali Gości i przedstawili ideę koncertu. Następnie wyświetlony został fragment filmu biograficznego o św. Janie – Pochwalony bądź, Panie mój (TVP 1997), poprzedzony wprowadzeniem prof. dr. hab. Jakuba Malika (KUL), a w świat muzyki wprowadzi nas Pani Teresa Księska-Falger, wybitny menadżer kultury, pianistka, Prezes Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Lublinie. To była wielka uczta dla serca, ducha i ucha.
Dziekujemy za zaproszenie.

31.03 -2.04. 2014r- Walne zebranie sprawozdawcze Federacji stowarzyszeń Amazonki autor: DC
treść:

W walnym zebraniu sprawozdawczym Federacji Stowarzyszeń Amazonki Unię Lubelska reprezentowały:Danuta C.z Lublina, Stanisława A.z Hrubieszowa i Jolanta S. z Zamościa.Zarząd Federacji przedstawił sprawozdanie z działalności za rok 2013 merytoryczne i finansowe.
Podczas spotkania przedstawicielki Lubelskiej Unii Amazonek przekazały Statuetkę Złotego Łuku Unii Podkarpackiej.Podczas trzydniowego pobytu uczstniczyłyśmy w XIII Forum Edukacyjnym amazonek nt "Zaawansowany rak piersi".ykłady prowadzili:dr Maria Litwiniuk, mgr Katarzyna Cieślik /Psychologiczne aspekty nawrotu choroby/, dr Jerzy Gryglewicz/Nastepstwa ekonomiczne leczenia chorych/, uczestniczyłysmy tez w spektaklu "Lewa wspomnienie prawej" w wykonaniu Teresy Stępień-Nowickiej.Spotkanie odbywalo się na Malcie w Poznaniu.

19.02.2014 - warsztaty wizażu na Jana Sawy E.Stasiak autor: DC
treść:

Siedem Amazonek naszego Stowarzyszenia skorzystało z warsztatow wizażu. Bardzo sympatyczne spotkanie, na ktorym uczyłysmy się "poprawiać urodę". Każda z uczestniczek otrzymała zestaw do makijażu i pod okiem specjalisty "stawałyśmy się coraz piękniejsze". Dziękujemy !

12.02.2014 - warsztaty w MEDICUSIE autor: DC
treść:

W sklepie MEDICUS przy ul.Lubartowskiej zrobiło się tłoczno, a to z powodu spotkania dla Amazonek i osob zainteresowanych. Spotkanie dotyczyło pielęgnacji skory po chemio i radioterapii. Informacji udzielała pielęgniarka COZL pani Małgorzata Holc. Każda z uczestniczek otrzymała materiały dotyczące pielęgnacji.Pani Ania Dołbeń zaprezentowała też nowa bieliznę firmy AMOENA. Czas spędzony na spotkaniu był okazja do rozmów, wymiany doświadczeń przy ciasteczku, kawie i herbacie. Dziękujemy organizatorom MEDICUS za tę inicjatywę.

11.02.2014 - Światowy Dzień Chorego w COZL autor: DC
treść:

W COZL odbyła się pierwsza z cyklu rozmowa otwarta o zdrowiu i chorobie oraz wzajemnych trudnościach pokonywanych na co dzień. W debacie wzięli udział: pacjenci, ich rodziny, Lubelskie Amazonki i pracownicy szpitala.Moderatorem spotkania była dr n.med.Beata Winkler. Można bylo też indywidualnie porozmawiać z psychologami i Ochotniczkami z Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek.

4.02.2014 - Światowy Dzień Walki z Rakiem - Warszawa autor: DC
treść:

W Galerii Porczyńskich w Warszawie odbyła się Konferencja „Światowy Dzień Walki z Rakiem” organizowana przez Radę Dyrektorów Publicznych Centrów Onkologii. Celem konferencji było wskazanie kierunków rozwoju oraz zachodzących zmian w działaniu Publicznych Centrów Onkologii w Polsce w celu podniesienia jakości i dostępności leczenia onkologicznego. Konferencja była pierwszą i unikalną inicjatywą zrzeszającą 16 największych Publicznych Centrów Onkologii.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Rady Ministrów RP, wybitni onkolodzy i Dyrektorzy Publicznych Centrów Onkologii, Ambasadorzy Projektu oraz eksperci i przedstawicieli instytucji zaangażowanych w działalność onkologiczną z całego kraju. Konferencja była też okazją do spotkania z Ambasadorkami Projektu, Panią Krystyną Koftą oraz Panią Katarzyną Grocholą, które zwycięsko zmierzyły się z chorobą nowotworową. Ich postawa wobec choroby i doświadczenia z nią związane są niezmierne ważne dla innych Pacjentów onkologicznych.Amazonki z Lubelskiej Unii amazonek reprezentowały Danusia C., Henia S. z Lublina i Stasia A. z Hrubieszowa.

1.02.2014 - dzień otwarty w COZL autor: DC
treść:

W sobotę 1 lutego w Centrum Onkologii na corocznych dniach otwartych mieszkańcy Lublina i okolic oraz pacjenci szpitala mogli skorzystać z porad specjalistow W poradniach onkologicznej, chirurgicznej i endokrynologicznej, a także zarejestrować się na badania w późniejszym terminie. W ośrodku profilaktyki nowotworów i promocji zdrowia można było wykonać badania profilaktyczne i skorzystać z porad psychologów, a także nauczyć się jak samodzielnie badać piersi.Lubelskie Amazonki miały też swój stolik, ktory cieszył się dużym powodzeniem. Przychodziły pacjentki i rodziny pacjentek po operacji raka piersi, rozmawiali o trudnym okresie rekonwalescencji, słuchali informacji na temat działania stowarzyszenia na rzecz kobiet dotkniętych chorobą nowotworową, zaopatrywali się w materiały edukacyjne.

24.01.2014 - Radzimy sobie ze stresem autor: DC
treść:

W popoludniowych godzinach przybył do nas psycholog UMCS dr Jacek Olszewski z wykładem nt radzenia sobie ze stresem. Poniewaz stres towarzyszy nam w życiu, a my szczególnie jesteśmy narażone na tego typu emocje,spotkania tego typu są dla nas nie bez znaczenia. I choć dzięki uprzejmości Pani profesor E. Starosławskiej, dyrektora COZL możemy w każdym tygodniu korzystać z terapii psychologa COZL, dodatkowe spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem. Dziekujemy Panu Olszewskiemu za bezinteresowną pomoc i juz czekamy na majowe spotkanie nt asertywnosci.

26.01.2014 - XIX Świąteczno-Noworoczne spotkanie w COZL autor: DC
treść:

Ostatnia niedziela stycznia to tradycyjnie spotkanie pracowników COZL, pacjentow i Amazonek Lubelskich na uroczystej mszy św. której przewodniczył biskup Cisło, oprawę muzyczną zapewnił szpitalny zespół COZLIKI.Było bardzo duzo gości zaproszonych, przyjaciół centrum, że niemal brakowało miejsca dla amazonek. W tym roku nie było wystawy prac pacjentow i Amazonek, o ktorą pytało wielu uczestników spotkania, ale z uwagi na obchody roku św. Jana z Dukli, patrona szpitala, zorganizowana była wystawa poświęcona Wielkiemu Świętemu. Noworoczne spotkanie w COZL to wielkie przeżycie dla pacjentów byłych i obecnych.

11.01.2014 - UŚmiechnięta Lubelszczyzna autor: DC
treść:

Na Zamku Lubelskim odbyła się wyjątkowo uśmiechnięta impreza, ktorej pomysłodawcami są Marek Wysoczyński z Biura Promocji Kultury oraz Bożena Lisowska - radna sejmiku województwa lubelskiego. Myślę, że tą wspaniałą akcję "Uśmiechnięta Lubelszczyzna" warto popierać.

Dzisiaj podczas wystawy zaprezentowanej na Lubelskim Zamku pokazane zostały specjalnie przygotowane na tę okoliczność plakaty, na których swoje "uśmiechnięte podpisy" złożyły znane i lubiane osoby z Lublina i nie tylko.

Impreza gościła znakomite osobowości Lublina m.in. swoją obecnością zaszczycili prezydent Adam Wasilewski z małżonką oraz Jacek Sobczak - Członek Zarządu Województwa Lubelskiego. Pojawiła się również dyr. Teatru Muzycznego - Krzysztof Kutarski, lubelska poetka - Joanna Pąk, malarz Stanisław Kmiecik, radny Zbigniew Jurkowski, przedstawicielki Lubelskiego Klubu "ONA", i wiele innych osób.Do cennych archiwalnych usmiechów A Wajdy, W Szymborskiej D Michalczewskiego i innych dołączą uśmiechy Redakcji Zdarzeń i dzieci z DSK. W czasie wernisażu w sobotę na Zamku Lubelskim my rownież dołączylyśmy swój uśmiech w łuku Amazonki.

3.01.2014 - Spotkanie Opłatkowe w klubie autor: DC
treść:

I wkraczamy w kolejny Nowy Rok. Czy będzie on szczęśliwy dla wszystkich? - wielka niewiadoma.
w grudniu na spotkaniach piątkowych wykonywałysmy kartki świąteczne, ktore wysyłałysmy do naszych sponsorów, władz Lublina i przyjaciół.Na spotkaniu opłatkowym gościłyśmy przedstawicieli Urzędu Miasta, Urzędu Wojewodzkiego,
lubelskich szpitali, medicus i pofam. Byli tez jak zawsze z przepiekną prezentacją okolicznościowa nasi honorowi członkowie Państwo Barbara i Witold Kołłątajowie.Podczas łamania się opłatkiem życzyliśmy sobie SIŁY i MOCY w dźwiganiu ciężaru dnia codziennego.

6.12.2013 - Otwarcie gabinetu drenażu limfatycznego autor: DC
treść:

Lubelskie Amazonki zostały zapraszone na uroczystość Otwarcia Gabinetu Drenażu Limfatycznego oraz prezentację Nowego Salonu Zaopatrzenia Pań Amazonek w siedzibie firmy Medisquad w Lublinie.
W tym dniu moglysmy skorzystać z bezpłatnych konsultacji w zakresie profilaktyki i leczenia obrzęków limfatycznych, prowadzonych przez specjalistów z firmy THUASNE m. in. przez Pana dr inż. Sławomira Pyszniaka.
Dla uczestników były przewidziane liczne promocje na wybrany sprzęt medyczny i bieliznę protetyczną marki Silima oraz losowanie nagrody niespodzianki. Uczestnicy spotkania otrzymali drobne upominki.
Podczas Otwarcie Gabinetu Drenażu Limfatycznego odbyła się prezentacja proponowanej terapii leczenia obrzęków. Każda z Nas wie jak ważna jest świadomość zagrożeń płynących z nieleczonego obrzęku limfatycznego. Szkoda tylko, że póki co są to zabiegi odpłatne.

29.11.2013 - I Ogólnopolski Kongres Amazonek autor: DC
treść:

29 listopada trzy delegatki naszego Stowarzyszenia uczestniczyły w Pierwszym Ogólnopolskim Kongresie Amazonek "Zaawansowany rak piersi", zorganizowanymw Centrum Onkologii w Warszawie. Organizatorem spotkania były Amazonki ze stowarzyszenia Warszawa-Centrum.Naczelne hasło Kongresu to: "Nigdy nie rezygnujmy z nadziei".Wzięły w nim udział Amazonki reprezentujące kluby z całej Polski oraz grono uznanych ekspertów z dziedziny medycyny, psychologii oraz filozofii. Kobiety, które są Amazonkami, żyją w zdrowiu uwarunkowanym. Bez gwarancji, ale z nadzieją, że choroba już nie powróci. Niestety, u 30 proc. kobiet problem pojawia się ponownie. Nawrót choroby może wystąpić zarówno tuż po leczeniu, jak i po 10 latach od zakończenia terapii. Zawsze jest jednak niespodziewany.Eksperci zgodnie podkreślali wagę wsparcia, jakim bliscy mogą otoczyć osobę chorą.

Współczesna medycyna oferuje pacjentkom wiele rodzajów terapii, które wpływają pozytywnie nie tylko na długość ale także na jakość ich życia. Eksperci zgodnie zachęcali Amazonki, by mimo przeciwności losu, przyjmowały aktywną postawę. Wychodziły naprzeciw chorobie i starały się odebrać jej każdy kolejny dzień.

By żyć, a nie istnieć! Kongres wsparły między innymi Jolanta Kwaśniewska, która od wielu lat wspomaga działania Amazonek oraz psycholog Katarzyna Korpolewska, która wyreżyserowała spektakl pt. „Kobieta zakryta milczeniem”. Sztuka pozwoliła zajrzeć w emocjonalny świat kobiety, która dowiaduje się o nawrocie choroby i uczy się z nią żyć na nowo.

18.11.2013 - warsztaty "Automasaż;piękne zadbane dłonie" autor: DC
treść:

w dniach 18.11 i 10.12.2013 r. dziesięć amazonek wzięło udział w warsztatach zorganizowanych przez salon medyczno- ortopedyczny medical team STASIAK.Podczas czterogodzinnego spotkania ćwiczyłyśmy automasaz ręki po stronie operowanej, poznałyśmy podstawowe techniki gimnastyki ręki i prawidlowej postawy a także pod okiem specjalistki zadbalysmy o nasze dłonie.Wszystkie zalecenia przekazywane były w bardzo przystępny sposób.

Kazda z uczestniczek otrzymała zestaw do pielęgnacji dłoni, który używała podczas warsztatów i kontynuowała pielęgnacje w domu. Bardzo dziękujemy za zorganizowanie szkolenia i liczymy na dalsza współpracę.

29.10.2013 - Salon Kobiet autor: DC
treść:

Organizatorem cyklu spotkań w Salonie Kobiet jest Stowarzyszenie Kongres Kobiet Lubelszczyzny.Dziś rozmawiamy o profilaktyce chorob nowotworowych.

Hasło dzisiejszego spotkania to "Czy pamiętamy o sobie? Efekt Angeliny Joli - profilaktyka raka wśród kobiet". W spotkaniu wzięła udział Halina Gustaw, kierownik ds. pielęgniarstwa oddziału Chirurgii Piersi, a także lekarze przedstawicielki Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek - Basia L. i Danusia C. oraz psycholog COZL im. Św.Jana z Dukli Monika Zięzio.Uczestnicy spotkania otrzymali materiały dotyczące badan profilaktycznych.

25.10.2013r. - Akcja facebookowa autor: DC
treść:

Lubelskie Stowarzyszenie Amazonek zapoczątkowało akcję "Bądź swoja najlepszą przyjaciółką".Akcja ma na celu zebrać pieniądze na zakup fantomów do nauki badania piersi.Chcemy zachęcać i uczyć badania piersi młodzież juz w klasach gimnazjalnych.

19.10.2013 - Marsz Różowej Wstążki autor: DC
treść:

"Dbam o siebie dla Ciebie" pod takim hasłem ulicami Lublina przeszedł w październikową sobotę marsz Różowej Wstążki. Odbył się po raz szesnasty po to, by przypomnieć jak ważne są badania profilaktyczne. Bo to najskuteczniejszy sposób na wczesne wykrycie raka piersi i efektywne leczenie."Na raka nie ma mocnych, ale to do nie wyrok. To jedynie rozpoznanie choroby, którą da się wyleczyć".

Ideą Marszu Różowej Wstążki jest zachęcanie do wykonywania regularnych badań profilaktycznych,popularyzowanie wiedzy o raku piersi oraz okazywanie wsparcia kobietom.

Organizatorami Marszu byli:Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Lublin,COZL im. św. Jana z Dukli,WOK Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i Lubelskie Stowarzyszenie Amazonek.

Uczestnicy przeszli na Plac Litewski, gdzie rozdawane były ulotki informacyjne o badaniach profilaktycznych, a w namiotach można było skorzystać z nauki badania piersi na fantomach.Nie zabraklo prasy, radia i telewizji a rozrywki dostarczał zespół piesni i tańca JAWOR z Uniwersytetu przyrodniczego z Lublina.

9.10.2013 - Babie Lato u Amazonek autor: DC
treść:

9 października w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie odbyła się Konferencja zorganizowana przez MEDICUS,AMOENĘ i Lubelskie Amazonki, na którą zaproszone zostały wszystkie Amazonki z wojewódzkiej unii lubelskiej a także amazonki niezrzeszone.Podczas Konferencji odbyła się prezentacja projektu Fundacji Ekspert Kujawy o różnych formach aktywnej działalności po chorobie nowotworowej oraz pogadanka na temat nowej metody badania piersi, ktorą wyglosila pani Halina Gustaw pielegniarka Oddziału Chirurgii Piersi Wojewodzkiego Szpitala im.St. Wyszyńskiego w lublinie.

Firma Amoena zaprezentowała jesienną kolekcją bielizny i strojów sportowych.Prezenterkami strojów były: Jola P. Henia S. i Grażka B z Lublina.Dla kobiet, które mają problemy z obrzękiem ręki był pokaz rękawów uciskowych.Uczestniczki otrzymały materiały informacyjne, a spotkanie zakończylo się poczęstunkiem. Był też czas na wymianę doswiadczeń i rozmowy towarzyskie.

4-5.10.2013 - Oblęgorek, Częstochowa autor: DC
treść:

Jak co roku w pierwszą sobotę października podążyliśmy do stóp Pani Jasnogórskiej prosić i dziękować za wszystko a przede wszystkim za życie.Po drodze zwiedziliśmy Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Pogoda była cudowna:cieplo i słonecznie, więc z chęcią odbyliśmy spacer po parku. Muzeum jest godne polecenia, zwiedzanie to przyjemność a słuchanie opowieści o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza przeplatane różnymi pamiątkami i historyjkami, jak napisała nasza koleżanka Henia w sprawozdaniu, to prawdziwa uczta.Potem odwiedziliśmy św. Ojca Pio i naszego przyjaciela ojca Józefa Zderkiewicza na Przeprośnej Górce, gdzie uczestniczyliśmy we mszy św. W sobotę po śniadaniu zwiedziliśmy fabrykę zapałek w Częstochowie. Przewodnik fantastycznie przybliżył nam historię fabryki i proces produkcji zapałek.

O godz. 11 uczestniczyliśmy we mszy św.celebrowanej przez biskupa Nowaka. Na błoniach skupiło się ok. 10 tys. Amazonek z całej Polski a także przedstawicielki z Włoch, Niemiec, Słowacji, Czech i Ukrainy.W kazaniu abp senior Stanisław Nowak z Częstochowy przypomniał, że ta pielgrzymka zawsze przeżywana jest w duchu wdzięczności, bo tylko człowiek, który potrafi dziękować „potrafi też prawdziwie wierzyć”. Kaznodzieja zachęcał, by chore nadal prosiły Boga o potrzebne łaski i dokładały wszelkiej staranności w walce z rakiem.
Henia w swoich przemyśleniach popielgrzymkowych napisała:
"U stóp Jasnogorskiej Pani Amazonek tłum się skłonił. Wznosząc w gorę swoje ręce, tak proszą jak w piosence. Daj nam Panie skrawek nieba i nic więcej nam nie trzeba.Przyjechały z Polski calej, tu przed Ołtarz Bożej Chwały. Nie chcą zlota, ni pieniędzy, tylko pozbyć się tej nędzy.przyjeżdżają tu w podzięce za Matczyne dobre serce."

28.09.2013r. - IV Kongres Kobiet Lubelszczyzny autor: DC
treść:

Kongres odbył się w Lubelskim Parku Naukowo - Technologicznym w Lublinie. Spotkanie było okazją do rozmowy o roli kobiet, ich aktywności i ich prawach.Organizatorkami kongresu były: Henryka Strojnowska, Przewodnicząca Stowarzyszenia Kongres Kobiet Lubelszczyzny, Joanna Mucha - Ministra Sportu i Turystyki oraz Lena Kolarska-Bobińska, Posłanka do Parlamentu Europejskiego Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania kobiet z całego regionu będzie "Równowaga".

Uczestniczki i uczestnicy Kongresu mieli możliwość wzięcia udziału w dyskusjach i warsztatach obejmujących tematykę równowagi w szerokim zakresie dotyczącym życia i funkcjonowania kobiet, jak: życie publiczne, biznes, rodzina czy równowaga w życiu prywatnym. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło osób zajmujących się aktywnością i wspieraniem kobiet.
Uczestnicy Kongresu mieli również możliwość zapoznania się z działalnością organizacji kobiecych z Lubelszczyzny.
Lubelskie Stowarzyszenie Amazonek też zaprezentowało swoją działalność i zachęcało Kobiety do badań profilaktycznych.

20.09.13 - Spotkanie z POFAM autor: DC
treść:

W piątek 20 wrzesnia 20 ochotniczek wzięło udział w warsztatach zorganizowanych przez POFAM dotyczących nowosci w oprotezowaniu amazonek, pokazie bielizny i strojów kapielowych tej firmy.Kobiety mogły skorzystać z promocji,porozmawiać o problemach związanych z doborem protez. Była to okazja do milego spędzenia czasu. Na koniec zostałyśmy poczęstowane smaczną pizzą i obdarowane drobnymi upominkami. Dziękujemy!

autor: DC
treść:

Basia i danusia były przedstawicielkami lubelszczyzny na szkoleniu liderek. Programem szkolenia była m.in.konferencja wdrożeniowa w ramach projektu POKL "Kluby Amazonek - twoją szansą",wyklad medyczny NTM prowadzony przez dr Annę Paczkowską, pokaz bielizny ANITA, prezentacja produktów firmy Oceanic SA Oncoderma - specjalistyczna pielęgnacja po chemio i radioterapii oraz warsztaty z autoprezentacji w aspekcie wizerunkowym i psychologicznym.
Miałysmy też przyjemność obejrzenia spektaklu dotyczącego profilaktyki raka piersi "Lewa wspomnienie prawej" - w wykonaniu Teresy Stępień-Nowickiej. Tego typu szkolenia są bardzo przydatne dla nas Amazonek.

6.09.13 - Pokaz makijażu autor: DC
treść:

6 września gościła u nas przedstawicielka firmy kosmetycznej Oriflame, która zaprezentowała serie kosmetyków do pielęgnacji twarzy i dłoni, a także na modelach /Grazynie i Alicji/pokazała jak w sposób delikatny podkreślić swoją urodę używając dobrych kosmetyków oraz zwróciła uwagę na prawidłowy dobór koloru włosów.

1-9.08.13 - Roskosz k/Białej Podlaskiej autor: Grażyna B.
treść:

W tych dniach w niewielkiej uroczej miejscowości Roskosz k/Białej Podlaskiej odbyly sie warsztaty aktywizacji społeczno - zawodowej w ramach projektu "Wsparcie osób z rzadko wystepujacymi niepełnosprawnosciami i niektórymi niepełnosprawnosciami sprzężonymi w wieku 45+ na rynku pracy".Projekt ten był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i PFRON.
W warsztatach uczestniczyło 10 Amazonek z woj. lubelskiego i podkarpackiego.Kobiety braly udział w zajęciach doradztwa zawodowego, zajęciach z psychologiem, w artroterapii, rehabilitacji fzycznej.Trzy nasze koleżanki brały udział jako wolontariuszki a Ala Ł. jako animator społeczny poprowadziła zajęcia: "Dobra współpraca początkiem sukcesu", "Autokreacja". dzieki organizatorom wolontariuszki mogły równiez uczestniczyc w zajęciach. Warsztaty zakończyły się ogniskiem, tańcem i śpiewem.

22.06.13 - Hrubieszów, Czumów autor: DC
treść:

22 czerwca już po raz trzeci skorzystałysmy z zaproszenia naszych koleżanek z Hrubieszowa i spotkałyśmy się się w pałacu w Czumowie nad Bugiem z amazonkami z Zamościa, Tomaszowa, Łęcznej oraz paniami z Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Hrubieszów.
Było to spotkanie integracyjno-edukacyjne, na którym dr inż. Anitę Aranowską z Warszawy przedstawiła prezentację na temat: "Prawidłowe żywienie warunkiem powrotu do zdrowia kobiet po chorobie nowotworowej". Wykład o prawidłowej diecie był tak ciekawy i przekonywujący, że na pewno zaowocuje zmianą naszych dotychczasowych nawyków żywieniowych. Było serdecznie, rodzinnie, rozmowom nie było końca.Urocze miejsce nad Bugiem w gościnnym Pałacu Państwa Pawlaków jest wymarzone na takie spotkania.

18-20.06.13 - wycieczka po Podlasiu autor: Krysia J.
treść:

Zgodnie z planem na zbiórkę przed godz. 6-ta na Stację "Statoil" zgłosiła się grupa amazonek niemal w pełnym składzie i autokar wycieczkowy z kierowcą - panem Michałem.)Radosne, z poranną pieśnią na ustach i modlitwą o szczęśliwą podróż, wyruszyliśmy przez Radzyń Podlaski, Międzyrzec Podl. i Bielsk Podl. do 1-go celu naszej wycieczki: HAJNÓWKI leżącej na skraju Puszczy Białowieskiej,Zwiedziliśmy piękną, prawosławną cerkiew, będącą wizytówką i dumą tego miasteczka.
Ciekawie o tradycji prawosławia opowiadał nam obecny proboszcz. Szkoda tylko, że nie mogłyśmy usłyszeć śpiewów cerkiewnych. Kolejnym punktem zwiedzania był BIAŁOWIESKI PARK NARODOWY-ostatni na nizinach europejskich las naturalny, o charakterze pierwotnym.Podziwialismy uroki tego miejsca, gdzie żyje 120 gatunków ptaków i 52 gatunki ssaków oraz pierwotne drzewostany.Kolejny dzień wycieczkowy rozpoczęła Msza święta w Kolegiacie Św.Antoniego Padewskiego w Sokółce- świątyni,która stała się miejscem pielgrzymek z całego świata po eucharystycznym wydarzeniu, jakie miało miejsce 12.10.2008 r. Następnie zwiedzilysmy zabytki Białegostoku i Supraśla. Z Supraśla pojechaliśmy na spotkanie z kulturą tatarską do oddalonych o 60 km KRUSZYNIAN,leżących przy granicy z Białorusią.Wewnątrz drewnianego meczetu, otoczonego murem z kamieni przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach przybliżył nam historię i obyczaje polskich Tatarów i zaprowadził nas na mizar- cmentarz tatarski. W Kruszynianach byliśmy także na degustacji oryginalnych,tatarskich potraw, które serwuje „Jurta Tatarska”.W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Świętej Wodzie k/Wasilkowa przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej –miejscu licznych pielgrzymek.Ostatnim miastem, które zwiedzałyśmy w trzecim dniu wycieczki,była ŁOMŻA leżąca nad Narwią na historycznym Mazowszu, gdzie z bogata historią zapoznał nas przewodnik.Podróż powrotna wiodła tym razem przez Zambrów,Sokołów Podlaski,Siedlce,Luków,Radzyń Podl.,z postojem w Lubartowie.Szczęśliwie,dotlenione,pełne wrażeń dotarłyśmy wieczorem do Lublina.Dziękujemy organizatorom i sponsorom za wspaniały, krajoznawczy i integracyjny wyjazd oraz dostarczenie nam wielu radosnych i budujących przeżyć.

2.06.2013 - Festyn Rodzinny w parafii pw Dobrego Pasterza autor: DC
treść:

W dniu 2 czerwca w parafii pw Dobrego Pasterza na Czechowie odbył się festyn rodzinny.Na festynie było wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Nie zabrakło też stoiska informacyjno-edukacyjnego COZL, gdzie pracownicy WOK oraz Amazonki zachęcały kobiety do wykonywania profilaktycznych badań mammograficznych Prowadzone było także szkolenie z metod i technik samobadania piersi na fantomach.

22.05.2013 - warsztaty z Mary Kay autor: DC
treść:

22 maja dwanaście amazonek uczestniczyło w warsztatach piękności.Warsztaty prowadziła Pani Beata Wisniewska. Poznawałyśmy techniki malowania się, tuszowania niedoskonałości. Zapoznałysmy sie z serią kosmetyków pielęgnacyjnych Mary Kay.Pod okiem Pani Beaty uczestniczki poprawiały swoją urodę.Wszystkie uczestniczki były bardzo zadowolone.

16.05.2013r. - II Rocznica Otwarcia Salonu dla Amazonek MEDISQUAD autor: DC
treść:

W dniu 16 maja w siedzibie MEDISQUAD Sp. z o.o. odbyły się obchody II Rocznicy Otwarcia Salonu dla Amazonek.
Współorganizatorem spotkania była firma Thuasne producent marki Silima. Zgodnie z programem odbyły się dwie prelekcje na temat profilaktyki i leczenia obrzęków limfatycznych?, dobór bielizny, strojów kąpielowych i peruk.
Amazonki mogły rownież skozystać z bezpłatnych konsultacji dot. obrzęku limfatycznego u dr Sławomira Pyszniaka.
Organizatorzy przygotowali dla uczestniczek niespodziankę w postaci drobnych upominków.Przy kawie i ciastkach Amazonki rozmawiały o problemach, z którymi się borykają oraz o sposobie na cieszenie się życiem.

8.05.2013r. - Warsztaty z Rak`n`roll autor: DC
treść:

18 maja 2013 roku w ramach Targów Zdrowia i Urody w Lublinie odbyły się warsztaty pięknościowe,których uczestniczkami były Lubelskie Amazonki. Dzięki współpracy z Centrum Targowo - Wystawienniczym Targów Lublin S.A. uczestniczki miały świetną okazję żeby odświeżyć nieco umysł i ciało. Metamorfozy dotyczyły zmiany fryzur, regeneracyjne maseczki na twarz, manicure i makijaż. Te wszystkie zabiegi wydobyły to, co w kobietach najpiękniejsze. Nie zabrakło także atrakcji dla ducha! Każda z Pań miała niepowtarzalną okazję sprawdzić się w roli blondynki, brunetki czy rudej przymierzając różne peruki. Było relaksująco, pięknie i radośnie! Podczas spotkania mogłysmy skorzystać z konsultacji kosmetycznych, czyli w jaki sposób dobrać makijaż, w jaki sposób się malować.Dziękujemy organizatorom a przede wszystkim fundacji rak`n`roll i liczymy na dalszą współpracę.

10.05.2013 - Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze autor: DC
treść:

10 maja odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze.wybrałyśmy nowy zarząd i Komsję rewizyjną.Dokonano oceny działalności Stowarzyszenia. Prezes Danuta Cyzman przedstawiła sprawozdanie merytoryczne z działalności Stowarzyszenia za rok 2012.Koleżanka Krystyna Ziemichod poinformowała o sytuacji finansowej a Komisja Rewizyjna pozytywnie oceniła działalność Zarządu. Ubiegły rok był dla nas bardzo pracowity a nowy Zarząd w 2013 też przewiduje wiele atrakcji i ciekawych pomysłów.

26.04.2013 - Warsztaty w IMW w Lublinie autor: DC
treść:

Byłyśmy współorganizatorkami wraz z Medicus i Amoeną warsztatów dla Amazonek Lubelskiej wojewódzkiej Unii. Przyjechały Amazonki z różnych klubów z Łęcznej, Chełma, Zamościa, Hrubieszowa,Tomaszowa Lub.Obecne były też Amazonki niezrzeszone, które o spotkaniu dowiedziały sie z radia.Głównym punktem spotkania był wykład Pana Piotra Żerebca na temat rehabilitacji kobiet po zabiegach operacyjnych. Amoena wiodąca firma zaopatrzenia amazonek zaprezentowała swoje najnowsze produkty i adresy sklepów z kolekcją na 2013 rok. Odbył sie wspanialy pokaz strojów, a prezenterkami były nasze lubelskie Amazonki: Grażynka B., Henia S. i Jola P.Prezes Lubelskich Amazonek przedstawiła prezentację o działalności Stowarzyszenia.Obecne Amazonki zostały obdarowane gadżetami przygotowanymiprzez Amoenę.Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń,rozmów, nawiązania nowych znajomości a ogromna frekwencja potwierdza, że nasza działalność jest potrzebna i skuteczna.

autor: DC
treść:

5.04.2013 - Klubowe spotkanie wielkanocne Tradycyjnie w pierwszy piątek po Wielkiej Nocy spotykamy się na przysłowiowym jajeczku, by złozyc sobie życzenia, radować się wspólnie ze Zmartwychwstania Pańskiego.Pamiętałyśmy o naszych darczyńcach, władzach i koleżankach z zaprzyjaźnionych klubów wysyłając im kartki świąteczne wykonane samodzielnie na zajęciach z psychologiem. Tradycyjnie robiłyśmy też pisanki, którymi obdarowałyśmy naszych gości.

8.03.2013 - Projekt z Kołem Naukowym KUL autor: DC
treść:

Koło Naukowe Studentów Psychologii Zarządzania KUL przygotowało projekt "Być pięknem, być prawdą, być miłością - być kobietą".W ramach tego projektu uczestniczyłyśmy w cyklu warsztatów: wizażu, relaksacji, terapii tańcem oraz w spotkaniu ze studentami dotyczącym badań profilaktycznych.Spotkania odbywały się w bardzo milej, przyjaznej atmosferze.Amazonki otrzymaly drobne upominki sponsorowane przez AVON. Serdecznie dziękujemy za współpracę i mamy nadzieję, że nie bedzie to jedyny projekt realizowany wspólnie.

17.01.2013r. - Gala w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie autor: DC
treść:

Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym „AGAPE”ogłosiło Konkurs „Bohaterowie Codzienności”, którego celem było wyróżnienie oraz wspieranie aktywności organizacji, instytucji i osób działających dobroczynnie na terenie województwa lubelskiego. W kategorii "Wolontariusz roku" laureatką została nasza prezes Danuta Cyzman. Jest to duże wyrożnienie, na ktore nasza koleżanka za bezinteresowną pracę mimo wielu przeszkód w pełni zasługuje. Pani redaktor Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska zmontowała reportaż o naszej bohaterce. Reportaż można odsłuchać na stronie Radia Lublin.

4.01.2013r. - Spotkanie opłatkowe w Klubie autor: DC
treść:

Tradycyjnie w pierwszy piątek po Nowym Roku spotykamy się w Klubie aby podzielić się opłatkiem,śpiewem kolęd chwalić ciągle na nowo rodzące się Boże Dziecię.W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas:ks. Aleksy, o.Andrzej, Państwo dr. Kołłątajowie,Pani Mariola Wojcieszyn - Pofam, rehabilitantka Pani Dorota Kisiel, psycholog - Pani Monika Zięzio, i Pani Kasia Bielińska, Pani Grażyna Jackowska - dyr.ds zdrowia UM. Wszyscy goście otrzymali w prezencie stroiki i bombki wykonane przez Amazonki w ramach terapii zajęciowych.Kosztując świątecznych potraw i śpiewając kolędy radowalismy się z kolejnego przeżytego roku i snuliśmy plany na przyszłość.

23.11.2012 - Przygotowania do świąt autor: DC
treść:

Listopad i grudzień to okres przygotowan do świąt Bożego Narodzenia. na piątkowych spotkaniach przygotowujemy kartki świąteczne, bombki ręcznie wykonywane i stroiki.W pracach pomagają nam studenci wydz.psychologii i pedagogiki UMCS za co serdecznie dziękujemy.Wykonane kartki rozsyłamy do naszych przyjaciół, a stroikami obdarowujemy naszych zacnych darczyńcow.
Wszystkim życzymy Błogosławionych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.

22.11.2012 - konferencja w Cycowie autor: DC
treść:

W tym dniu uczestniczyłysmy w spotkaniu Amazonek z Cycowa i Łęcznej, gdzie odbyła sie konferencja poświęcona epidemiologii obrzeku limfatycznego w Polsce.Wykład poprowadził dr Sławomir Pyszniak firmy Thuasne Sp zoo z Warszawy.Uczestniczki spotkania dowiedziały sie m.in.jak przeciwdziałać powstawaniu obrzęku limfatycznego.

17.11.2012 - III Kongres Kobiet Lubelszczyzny autor: DC
treść:

W kongresie wzięło udział około 600 pań, które aktywnie działają w swoich środowiskach. Za działalność w sferze publicznej uhonorowana została Lilla Stefanek, drugą kadencję pełniącą funkcję burmistrza Poniatowej.
W kategorii nauka tytuł "Kobiety Lubelszczyzny" otrzymała prof. dr nauk medycznych Anna Kwaśniewska, kierownik kliniki położnictwa i patologii ciąży w szpitalu przy Sztaszica w Lublinie, w kategorii biznes: Agnieszka Mazurkiewicz, dyrektor Grand Hotelu Lublinianka, w kategorii aktywność społeczna - Maria Drygała, od lat związana z Hospicjum Dobrego Samarytanina.W tym roku po raz pierwszy przyznano też wyróżnienie w kategorii "równość i różnorodność" – otrzymał je ks. Dariusz Chwastek, pastor parafii ewangelicko-augsburskiej.
W kongresie brały udział panie reprezentujące różne środowiska: naukę, biznes, działalność społeczną czy politykę, dlatego w ramach Kongresu odbyły się dyskusje panelowe dotyczące wymiany międzypokoleniowej, równości, biznesu prowadzonego przez kobiety czy wyzwań w różnych sferach życia publicznego. Prócz dyskusji przewidziano dodatkowe atrakcje jak np trzypokoleniowy pokaz mody, gdzie W roli modelek wystapiły m. in. bizneswoman Beata Gorajek, aktorka Alicja Jachiewicz, dziennikarka telewizyjna Małgorzata Sienicka czy dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublina, Ewa Dumkiewicz-Sprawka z córką Hanią.
Pokaz mody przygotowała stylistka Renata Chmielewska. W programie nie zabrakło też warsztatów nordic walking, pokazów filmów i występu mistrza freestyle`u - Tomasza Dymka, czyli rapera Dolara.
Dyskusjom i obradom Kongresu towarzyszyły też wystawy fotografii, rękodzieła artystycznego, pokazy stylistów i wizażystów oraz degustacje potraw regionalnych przygotowanych przez różne Koła Gospodyń Wiejskich. Można było też skorzystać z porad doradców zawodowych i ubezpieczeniowych, dyżury pełnili również urzędnicy z instytucji odpowiedzialnych za prowadzenie projektów finansowanych z funduszy europejskich.
Na kongresie były równez przedstawicielki naszego Stowarzyszenia.

9.11.2012 - prezentacja bielizny i protez firmy Medcal Team autor: DC
treść:

W tym dniu swoją obecnością zaszczyciły nas panie ze sklepu medical team w Lublinie przy Jana Sawy.
Panie zaprezentowały nam aktualne protezy piersi, peruki i bieliznę dla Amazonek.
Mamy możliwość porównania produktów róznych firm i wyboru tych najbardziej odpowiednich dla siebie.

27.10.2012 - Marsz Różowej Wstążki autor: DC
treść:

W dniu 27 października w Lubelskim Ratuszu odbył się "Marsz Różowej Wstążki". W tym roku ze względu na niesprzyjającą aurę pogodową, nie odbył się zaplanowany przemarsz na Plac Litewski.
Pomimo nie najlepszej pogody sala obrad w Lubelskim Ratuszu wypełniła się osobami chcącymi wysłuchać wykładów dotyczących leczenia i profilaktyki raka piersi. W konferencji uczestniczyło około 150 osób.Lek. med. Krzysztof Sołowiej przedstawił informacje na temat "Chirurgicznego leczenia raka piersi". Dr n. med. Jolanta Anna Surdyka zaprezentowała "Aktualną sytuację Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi w województwie lubelskim.Nasza koleżanka Basia Lesniewska omówiła prezentację przygotowaną przez Danutę Cyzman na temat stowarzyszenia Amazonek i jego roli w profilaktyce przeciwnowotworowej. Atrakcją całego spotkania był występ zespołu piesni i tańca Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

22.10.2012 - Konferencja dla pracowników firmy Biomed poświęcona programom profilaktycznym autor: DC
treść:

We współpracy z panią Barbarą Leśniewską z firmy Biomed oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy oraz Lubelskim Stowarzyszeniem Amazonek zorganizowaliśmy konferencję poświęconą Populacyjnym Programom Profilaktycznym.
Konferencję rozpoczęła Ewelina Rogala prezentując wykład pt. "Rak szyjki macicy - choroba której można zapobiec".
Następnie dr. n. med. Jolanta Anna Surdyka omówiła "Aktualną sytuację Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi w województwie lubelskim". W kolejnym wystąpieniu Konrad Tarnowski zaprezentował wyniki działalności "Populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi" w województwie lubelskim. Kol.Barbara Leśniewska swoim wystąpieniem dała świadectwo, że pomimo choroby można wrócić do normalnego życia.
Na ostatnim wykładzie przedstawiono problematykę epidemiologii, czynników ryzyka i objawów raka piersi oraz omówiono szczegółowo metody i techniki samobadania piersi. Na zakończenie, na fantomach przeznaczonych do nauki samobadania piersi, panie mogły określić konsystencję i wielkość znajdujących się w fantomach zmian podejrzanych - guzków.
Uczestniczące w konferencji panie (ponad 60 osób) wykazały duże zainteresowanie tematem, zadając wiele pytań prelegentom.

16.10.2012 - Jubileusz w Białej Podlaskiej autor: DC
treść:

Rok 2012 podobnie jak rok ubiegły to niekończące się jubileusze.Dziś swoje święto mają Amazonki z Białej Podlaski obchodząc 15 lecie istnienia organizacji. Ich uroczystość została włączona w konkurs Zdrowa Gmina i Marsz Różowej wstążki.Było to fajne spotkanie władz miasta z mieszkańcami, ze Stowarzyszeniem, ktore z pewnością zaowocuje większą świadomością mieszkańców i wzrostem zainteresowania badaniami okresowymi.Nie zabrakło też czasu na podziękowania Amazonkom za ich trud, były kwiaty, owacje no i czas na wspólne przebywanie.
Od nas też była delegacja na tej zacnej uroczystości. Wszystkiego dobrego na dalsze lata.

5-6.10.2012 - Częstochowa autor: DC
treść:

Zanim dotarłyśmy na Jasną Górę zajechałyśmy na Przeprośną Górkę do Sanktuarium św Ojca Pio, gdzie uczestniczyłyśmy we mszy św To juz kolejna, 15 Ogólnopolska Pielgrzymka Amazonek na Jasna Górę.Przyjechało nas ok.9 tysięcy, były też koleżanki z zagranicy, rodziny, przyjaciele, lekarze, pielęgniarki. Przy pięknej, słonecznej pogodzie atmosfera pielgrzymki była wyjątkowa ciepła i radosna. Elżbieta Markowska -prezes Częstochowskich Amazonek apelowała do wszystkich, że "trzeba walczyć, nie poddawać się i dziękować za każdy dzień". Ksiądz Biskup Antoni Długosz pięknymi słowami wyraził swoje uznanie dla postawy i pracy Amazonek. Po raz kolejny dane nam było zawierzyć swoje życie, radości i kłopoty dnia codziennego Matce Najświętszej.W drodze powrotnej przystanęłyśmy w Gidlach pokłonić się Matce Bożej Gidelskiej. Wróciłysmy do domu wieczorem z "naładowanymi akumulatorami" na kolejny rok.

21-22.09.2012 r. - Jubileusz Amazonek Warszawa - Centrum autor: DC
treść:

Pod hasłem "25 lat w walce o kobiety" przebiegał Jubileusz XXV lecia Stowarzyszenia "Amazonki" Warszawa - Centrum.
To ten klub dał początek potężnemu obecnie Ruchowi Kobiet w Polsce. Obchody miały miejsce w Dworku Norwidowskim pod Warszawą. Uroczystościom towarzyszyły różne występy, pokazy jazdy konnej, strojów, promocja albumu o historii Stowarzyszenia oraz promocja książki "Mam go!.." Anny Mazurkiewicz. Na uroczystość przyjechały delegacje z klubów z całej Polski, oraz inni zaproszeni goście. Obchody objęła honorowym patronatem Anna Komorowska i Hanna Gronkiewicz Waltz. Życzymy kochanym Jubilatkom, aby ich plany na najbliższe lata spełniły się.

21 września 2012 - Jubileusz Zamojskich Amazonek autor: DC
treść:

Uczestniczyłyśmy w pięknej uroczystości naszych koleżanek z Zamościa,które obchodziły Jubileusz 15-lecia swojego Stowarzyszenia.Taka uroczystość jest okazją do wspomnień, podziękowań i życzeń.Tak więc życzymy naszym przyjaciółkom od piersi dużo zdrowia, pogody ducha, siły i nadziei na kolejne lata. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w sali Consulatusu zamojskiego ratusza. Spotkanie uświetnił koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im.K. Szymanowskiego.

4 -6.09.2012 - wycieczka Przemyśl,Leżajsk, Jarosław autor: DC
treść:

50 Amazonek wyjechało na trzydniową wycieczkę turystyczno - krajoznawczą. Byłyśmy na Porytowych Wzgórzach, w Mamotach, gdzie znajduje sie przepiękny drewniany kościółek. Potem pojechałysmy do Leżajska, gdzie miałyśmy ucztę duchową biorąc udział w koncercie organowym.Zwiedziłyśmy Jarosław, Przemyśl, Krasiczyn i Przeworsk.
Dziękujemy UM Lublin za pomoc finansową umożliwiającą zorganizowanie tak pięknej wycieczki dla lubelskich amazonek, które mogły zobaczyć wiele pięknych zabytków, zrelaksować się w ogrodach i parkach i wspólnie spędzić ze sobą kilka dni.

21 lipca 2012 - Spotkanie integracyjno -edukacyjne w Czumowie autor: DC
treść:

Pojechałysmy na zaproszenie Hrubieszowskich Amazonek do Czumowa.Spotkanie odbyło się w Ośrodku Kultury Regionalnej "Królewski Kąt" w pałacyku w Czumowie nad Bugiem. W programie był wykład mgr Teresy Futymy z ZOZ z zakresu profilaktyki chorób nowotworowych u kobiet. Drugi wykład na temat kompleksowej terapii przeciwobrzękowej wygłosił mgr Piotr Żerebiec, fizjoterapeuta i wykładowca ze Studium Medycznego w Zamościu. Pan Piotr zaprezentował praktyczny pokaz zabiegów terapeutycznych.
Drugą część spotkania uświetnił piosenką i tańcem zespół "Czerwona Jarzębina" z Moroczyna. Cygańskie melodie zachęciły wszystkich gości do wspólnej zabawy. Pogoda dopisała więc i na spacer brzegiem Bugu czas się znalazł. To już drugie spotkanie Amazonek z Hrubieszowa, Zamościa, Łęcznej i Lublina w tym pięknym miejscu nad Bugiem.

29.06.2012 - Ostatnie spotkanie przed wakacjami autor: DC
treść:

W piątkowe upalne lato spotkałyśmy się w klubie świętując imieniny: Danuty, Janiny,Marty, Haliny, Jolanty,Małgorzaty.
10 solenizantek przygotowało poczęstunek.W sympatycznym gronie i miłej atmosferze rozmawiałysmy o minionych spotkaniach, ustaliłysmy dyżury na okres wakacji aby kobiety, które chciałyby wstapić do Stowarzyszenia bądź zasięgnąć porady nie zostały osamotnione.Podczas wakacji planujemy tez spotkania u koleżanek na działkach,spacery z kijkami nad zalewem, no i oczywiście w każdy poniedziałek gimnastyka a w czwartek basen.


15.06.2012 - Warsztaty Unii Lubelskiej i Podkarpackiej autor: DC
treść:

W czerwcu w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie odbyły się warsztaty dla liderek Unii Lubelskiej i Podkarpackiej. Organizatorem warsztatów była Roche Polska i Lubelskie Amazonki.Na spotkanie przybyło 40 Amazonek z Tarnowa, Stalowej Woli, Rzeszowa, Jarosławia, Przemyśla,Poniatowej, Zamościa,Hrubieszowa,Chełma, Białej Podlaskiej i Lublina. warsztaty prowadziła pani Anna Kadzikiewicz z Warszawy.Na spotkaniu poruszane były tematy dotyczące roli organizacji pozarządowych w procesie kształtowania polityki zdrowotnej / system ochrony zdrowia w Polsce, pieniądze NFZ, nasze składki,koszyk świadczeń gwarantowanych, gdzie szukac informacji itp /. spotkanie zakończyło sie obiadem, wymianą doświadczeń i zaciśnienia przyjaźni i nowych kontaktów.

28.05.2012 Współpraca z firmą "Koniczynka" autor: DC
treść:

Nawiązałyśmy współpracę z właścicielem firmy "Koniczynka" panią dr Moniką Sadowską. Dzięki niej mogłyśmy korzystać z usług wolontariackich studentów UM w Lublinie. Trójka studentów przez miesiąc przychodziła do nas w każdy poniedziałek i wykonywała masaż kręgosłupa szyjnego.Cieszy fakt, że są jeszcze młodzi ludzie, którzy bezinteresownie chcą pomagać innym.
z masaży skorzystało 15 Amazonek. Mamy nadzieję na dalszą współpracę z "Koniczynką" po wakacjach.


26.05.2012 - 14 pielgrzymka do Skarżyska Kamiennej autor: DC
treść:

Od 14 lat w ostatnią sobotę maja podążamy do Matki Bożej Ostrobramskiej. W tym roku nasza pielgrzymka wypadła dokładnie w Dzień Matki.I do tej właśnie okoliczności nawiązał Kustosz Sanktuarium ks. prałat Jerzy Karbownik witając przybyłe Amazonki.Złożył najlepsze życzenia wszystkim obecnym matkom i zalecał modlitwę za matki, które już odeszły do Boga.
W pielgrzymce uczestniczyły Amazonki Lublina, Tarnobrzega, Sandomierza, Kielc, Ostrowca, Starachowic, Końskich, Sędziszowa, Buska i Jędrzejowa.Na jednej mszy spotkało się ok.300 Amazonek.
Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz prałat dr Czesław Murawski, duszpasterz do Spraw Rodziny z Sandomierza. Podkreślił wagę zmagań z chorobą i szczególną opiekę Matki Bożej Miłosierdzia. Zwrócił także uwagę na rolę matek w krzewieniu wiary i spójności rodziny.Następnie przed Kaplicą Matki Bożej Milosierdzia odczytany został Akt Zawierzenia Matce Bożej i jeszcze raz odśpiewaliśmy hymn amazonek.
Ksiądz Jerzy Karbownik błogosławił wszystkim icieszył się na następne jubileuszowe piętnaste spotkanie pielgrzymkowe za rok.
Po wspólnym obiedzie Amazonki Lubelskie udały się do Czarnej, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni.
Sława cudownego wizerunku Matki Bożej Wychowawczyni sięga przełomu XVI i XVII w.Cudowny Wizerunek został koronowany przez kard. Józefa Glempa Prymasa Polski w 1999r. koroną poswięcona przez Ojca Świętego Jana Pawła II.
Z naładowanymi akumulatorami, podziwiając uroki naszej pięknej ziemi wieczorem wrociliśmy szczęśliwie do domu.


25.05.2012 - Obrzęk limfatyczny- przyczyny, problemy, zagrożenia autor: DC
treść:

W piątek w sali konferencyjnej Grand Hotel "Lublinianka"odbyło się spotkanie członków Lubelskiej Unii Amazonek poświęcone problemom obrzęku limfatycznego.Przybyły Amazonki z Hrubieszowa, Zamościa, Chełma,Łęcznej, Poniatowej i Lublina.wysłuchaliśmy prelekcji dr Sławomira Pyszniaka, głównego eksperta medycznego kampanii "Życie po mastektomii" nt przyczyn występowania obrzęku,oraz działań profilaktycznych mogących zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia jak też dostępnych metod leczenia i fizjoterapii w obrzęku naczyń chłonnym. Pani Jolanta Sierakowska z firmy Silima zaprezentowała nam protezy piersi, bieliznę i kostiumy kąpielowe.Bardzo miłym akcentem spotkania była niespodzianka przygotowana przez pracownikow firmy Medisquad w Lublinie. Każda Amazonka otrzymała laurkę z życzeniami i różowego tulipana. Zainteresowane Amazonki mogły też skorzystać w tym dniu z z bezpłatnej porady i konsultacji dotyczącej przeciwdziałania i terapii obrzęku chłonnego w siedzibie sklepu Medisquad przy ul. Lubartowskiej 56.Kolejną atrakcją dla uczestniczek spotkania było zwiedzanie Archikatedry Lubelskiej.
Organizatorem piątkowego spotkania było Lubelskie Stowarzyszenie Amazonek, które od uczestników usłyszało wiele ciepłych słów i podziękowań.
Serdecznie dziękujemy Pani Joli Sierakowskiej, Panu dr Pyszniakowi i Pani Iwonie Podłuskiej za pomoc w organizacji spotkania.

11.05.2012 - zebranie sprawozdawcze autor: DC
treść:

W majowe popołudnie odbyło się walne zebrnie sprawozdawcze amazonek lubelskich.Komisja rewizyjna nie miała zastrzeżeń co do działalności stowarzyszenia. Przedstawiono sprawozdanie merytoryczne i finansowe za rok 2011.
zapoznano pozostałe członkinie z pracą ochotniczek oraz przedstawiono plan pracy na rok 2012.Osoby rzadziej odwiedzający klub mogły usłyszeć co dzieje się w ich Stowarzyszeniu, co zmotywowało niektóre koleżanki do częstrzego zaglądania i uczestnictwa w spotkaniach.


28.04.2012 - Lubelski Festyn Zdrowia autor: DC
treść:

W piątek na Placu Litewskim w Lublinie odbył się wielki festyn promujacy zdrowie.Pokazy udzielania pierwszej pomocy,bezpłatne badania, porady specjalistów, konkursy z nagrodami-to wszystko czekało na mieszkańców Lublina i przybyłych turystów.
Festyn prowadziła pani redaktor Radia Lublin Ewa Dados.Na festynie nie zabrakło też Amazonek, które namawiały szczególnie kobiety do zapisów na badania przesiewowe, rozdawały ulotki i broszury promujące zdrowie. Tego typu spotkania zwiększają świadomość społeczeństwa, przypominają o konieczności badań profilaktycznych.


13.04.2012 - Spotkanie wielkanocne autor: DC
treść:

Już po raz dwudziesty, w okolicach świąt Wielkiej Nocy Lubelskie Amazonki spotykają się na wspólnej modlitwie i biesiadowaniu przy stołach zastawionych potrawami świątecznymi. W tym roku przybyli na spotkanie: ks.Aleksy Szczygielski, pani Mariola Wojcieszyn z POFAM i psycholog COZL Monika Zięzio.Przed świetami wykonałyśmy kartki świąteczne, które z życzeniami by Chrystus Zmartwychwstały obdarzał łaskami wysłałyśmy do naszych sponsorów, przyjaciół, zaprzyjaźnionych klubów.


30.03.2012 - Prezentacja produktów Forever autor: DC
treść:

W piątek spotkałyśmy się z przedstawicielkami firmy FOREVER promującymi zdrowy styl życia. Panie prezentowały i zachęcały do stosowania kosmetyków i suplementow diety, których produkcja oparta jest na czystym,naturalnym miąższu aloesowym.
Produkty i suplementy cieszyły sie dużym zainteresowaniem.


23.03.2012 Poznań autor: DC
treść:

W dniach 23-24 marca 2012 roku w Poznaniu odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”. Unię Lubelską na zgromadzeniu reprezentowały prezeski Stowarzyszeń z Lublina, Hrubieszowa i Zamościa.
Obrady rozpoczęły się odśpiewaniem Hymnu Amazonek. Przyjęto sprawozdania merytoryczne i finansowe za rok 2011. Następnie odbyły się dwie prezentacje na temat: „Nowoczesny marketing organizacji pozarządowych” oraz „Zrozumieć sponsorów”.Spotkanie odbyło się jak zwykle w Hotelu-Campingu Malta Poznań. Obradom towarzyszyły integracyjne spotkania: pokaz bielizny i spacery nad Jeziorem Maltańskim.Było miło i przyjemnie, szkoda tylko, że Poznań tak daleko od Lublina.


10.03.2012 I Lubelskie Targi Instytucji Pozarządowych autor: DC
treść:

W dniach 10 i 11 marca 2012 r. odbyły się w Lublinie na terenie Targów Lubelskich przy ul. Dworcowej Pierwsze Targi Instytucji Ekonomii Społecznej. Zorganizowała je Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej. Wzięło w nich udział 59 różnego rodzaju instytucji III Sektora: stowarzyszeń, fundacji, Warsztatów Terapii Zajęciowej, spółdzielni.
Wydaje się, że organizacje wciąż jeszcze zbyt małą wagę przykładają do promowania swojej działalności, do wychodzenia z informacją o niej do społeczeństwa. Na targach dało się zauważyć osoby spoza sektora, które z zainteresowaniem oglądały stoiska szukając informacji dla siebie przydatnych.Trzeba podkreślić bardzo profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie tej wystawienniczej imprezy. Bardzo dobrze, że impreza się odbyła i niech to będzie dobry początek przyszłych cyklicznych tego rodzaju spotkań w trakcie, których ludzie działający w sektorze mają możliwość poznania siebie i różnorodności działań ,które w ramach instytucji ekonomii społecznej są podejmowane.Na naszym stoisku prezentowałyśmy broszury, informatory, i inne ulotki promujące profilaktykę przeciwnowotworową.Obiektywnie musze stwierdzić, że informacje te cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Dziekuję naszym wolontariuszkom klubowym, że zechciały poświęcić swój prywatny sobotnio-niedzielny czas na dyżur podczas targów.

18.02.2012 I Kongres Organizacji Pozarządowych Miasta Lublina autor: DC
treść:

18 lutego w Zespole Szkół Nr 5 im. Jana Pawła II przy ul. Elsnera odbył się I Kongres Organizacji Pozarządowych Miasta Lublin.
Do zadań Rady należy m.in. opiniowanie projektów strategii rozwoju miasta,opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ustawy,opiniowanie projektów rocznego i wieloletniego programu współpracy Miasta Lublin z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy oraz uczestnictwo w pracach nad nimi,wyrażanie opinii w sprawach związanych z realizacją rocznego i wieloletniego Programu Współpracy Miasta Lublin z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy,wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy, opiniowanie sprawozdania Prezydenta Miasta Lublin z realizacji rocznego oraz wieloletniego programu współpracy Miasta Lublin z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy,udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów między organami administracji publicznej a organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy,wyrażanie opinii w sprawach dotyczących zadań publicznych, w tym zlecania tych zadań do realizacji przez organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3. ust. 3 ustawy, oraz w sprawach rekomendowanych standardów realizacji zadań publicznych,występowanie do Prezydenta i Rady Miasta Lublin z propozycjami rozwiązań prawnych i działań w sferze pożytku publicznego,wskazywanie, na wniosek Prezydenta, przedstawicieli do innych gremiów i organów doradczych, konsultacyjnych, opiniodawczych.
Uczestniczyło w nim blisko 150 organizacji działających na terenie Lublina. Elementem Kongresu były wybory do Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin. Z naszego stowarzyszenia kandydowała Prezes Danuta Cyzman i choć nie weszła w skład 18 osobowej Rady, cieszymy się,że mogłyśmy zareprezentować Jej sylwetkę podczas Kongresu,a przedstawiciele tak licznych organizacji mogli przeczytać i usłyszeć o naszym Stowarzyszeniu.

10.02.2012 Warsztaty "Radzenie sobie ze stresem" - autor: DC
treść:

To już drugie spotkanie z dr Jackiem Olszewskim psychologiem UMCS w Lublinie. Pan Olszewski w sposób jasny i przystepny przybliżył nam problem stresu i sposoby radzenia sobie z nim.Choroby nowotworowe sa bardzo obciążajace psychicznie już od rozpoznania, poprzez leczenie onkologiczne (operacja, chemioterapia, radioterapia),lęk przed nawrotem choroby.Ale stres ma oprócz negatywnych skutków (Osłabienie procesów pamięciowych,Obniżenie nastroju, poczucie bezradności,lęk,Zaburzenia nerwicowe i depresja,zaburzenia snu,obniżenie funkcji odpornościowych organizmu,infekcje wirusowe i bakteryjne,choroby serca i układu krążenia itp),także swoje pozytywne strony (nabycie umiejętności radzenia sobie z trudnościami, które mogą przydać się w przyszłości,wzrost odporności psychicznej,wzrost samooceny,wzrost poczucia własnej skuteczności.
Miałysmy możliwość sprawdzenia za pomoca prostej ankiety w jakim stopniu każda z nas jest obciążona stresem.Czy można żyć bez stresu? Mozna ale jeszcze nikomu chyba się to nie udało.
A więc aby skutecznie walczyć ze stresem należy:umić się relaksować,starać się optymistycznie nastawić do życia,potrafić dostrzegać dobre strony sytuacji trudnych,mieć realistyczne oczekiwania wobec siebie,utrzymywać satysfakcjonujące kontakty z innymi ludźmi,korzystać ze wsparcia innych ludzi, być asertywną, efektywnie gospodarować swoim czasem.
I my powinniśmy nabywać te cenne umiejętności poprzez koncentrowaniu sie na zadaniu,korzystaniu ze wsparcia, pomocy i rady innych ludzi w tym osób bliskich,organizować sobie czas,być aktywną fizycznie (na miarę możliwości gimnastykować się, pływać jeździć na rowerze itp),rozwijac swoje zainteresowania.
Należy starać się wyeliminować myśli negatywne, przeciwstawiać się im. Korzystać z różnych technik relaksacyjnych, bo one powodują:psychofizyczne odprężenie i psychiczną regenerację,złagodzenie lęku i nadmiernej pobudliwości,poprawiają pamięci i koncentrację uwagi,powodujszybsze ustępowanie zmęczenia, łatwiejsze zasypianie.
Na koniec naszego spotkania pan doktor przeprowadził nam jedną z technik relaksacyjnych,po której wszystkie byłyśmy zadowolone i miło zrelaksowane.
Spotkanie z Panem Jackiem jest dla nas bardzo ważne, cieszymy się, że mógł znaleźć czas i bezinteresownie nam pomóc. Jesteśmy umówieni na kolejne spotkanie relaksacyjne we wrześniu.


4.02.2012 r. - Dzień otwarty w COZL autor: DC
treść:

Sobota to 12 światowy dzień walki z rakiem.Centrum Onkologii w Lublinie otwiera swoje drzwi zainteresowanym a tych nie brakowało.Każdy mógł zaopatrzeć się w ulotki informacyjne, pod okiem specjalisty nauczyć się samobadania piersi, porozmawiać z psychologiem, zapisać się na badania.Stanowisko informacyjno - edukacyjne miały również Amazonki, do których zgłaszało się wiele osób szukających porady i wsparcia.


29.01.2012 r. - Świąteczno-Noworoczne Spotkanie w COZL autor: DC
treść:

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę stycznia o godz 10.00 w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli odbyło się „XVIII Świąteczno-Noworoczne Spotkanie Pacjentów, Pracowników i Przyjaciół Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli".
Głównym punktem „XVIII Świąteczno-Noworocznego Spotkania" była Msza Święta, której przewodniczył Jego Ekscelencja ks. bp dr Mieczysław Cisło, Biskup Pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej.
Juz w piatek przed uroczystością uczestniczyłysmy w organizowaniu wystawy prac pacjentów i Lubelskich Amazonek.Nie zabrakło malarstwa,rękodzieła,haftu i prac literackich.
Coroczne Spotkania byłych Pacjentów z obecnymi, którzy zmagają się z chorobą nowotworową są wyjątkowym rodzajem praktycznego wsparcia, wprowadzają do społeczności onkologicznej powiew ciepła, bliskości i są ważnym elementem pełnoprofilowego leczenia. Mottem spotkania była myśl bł.Matki Teresy z Kalkuty:„Cierpienie dzielone z cierpieniem jest cudownym darem,idowodem miłości". Podczas mszy św.kolędował Akademicki Chór Uniwersytetu Medycznego w Lublinie pod dyrekcją dr hab. Moniki Mielko-Remiszewskiej oraz zespół pracowników onkologii "COZLIKI".


5.01.2012 - Spotkanie opłatkowe w klubie autor: DC
treść:

Popołudniową porą w piątek spotkałyśmy się w siedzibie naszego Stowarzyszenia, aby wspólnie z naszymi przyjaciółmi radować się z narodzenia Pana.Na naszym spotkaniu gościłyśmy przedstawicieli COZL,Szpitala Wojewódzkiego przy al. Krasnickich PSK 4,Urzędu Miasta, Urzędu Wojewódzkiego,firm farmaceutycznych: Pofam Poznań, Medisquad, o.Andrzeja i ks.Aleksego.
Strojna choinka,biały obrus na stole, świąteczne potrawy jeszcze raz wprowadziły wszystkich w nastrój wieczerzy wigilijnej.
Tradycyjnie Państwo Kołłątajowie przygotowali dla nas przepiękną prezentację świąteczną z życzeniami.
Była modlitwa,opłatek,kolędowanie i okazja do rozmów, wspomnień i biesiadowania.Wszyscy nasi zacni goście zostali obdarowani bąbkami wykonanymi przez zdolne Amazonki.


18 czerwca 2011 roku - Jubileusz V lecia Hrubieszowskich Amazonek autor: DC
treść:

Uczestniczyłyśmy w uroczystym spotkaniu w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego.Radość Amazonek z Hrubieszowa dzielili:
przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, duchowni, koleżanki amazonki z Lublina, Zamościa, Łęcznej i Poniatowej.
Przyjechała też przedstawicielka Konwentu Seniorek - Czesława Witek z Kielc oraz inne osoby zaprzyjaźnione.Stasia Aranowska - prezes, przybliżyła wszystkim historię i działalność stowarzyszenia.Założycielka Stowarzyszenia i obecna Prezes zostały odznaczone "Kryształowym łukiem" Przyznano też pięć "Bursztynowych łuków" osobą,które wspomagają działalność stowarzyszenia, a "Srebrnymi łukami" wyróżniono aktywne członkinie stowarzyszenia. Nie zabrakło też słów wdzięczności i podziękowań,życzeń i gratulacji. Całą uroczystość uświetnił występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie. Część oficjalna zakonczyła się poczęstunkiem przygotowanym przez Amazonki, a po krotkiej przerwie zaproszeni goście skorzystali z mozliwości zwiedzenia okolic Hrubieszowa. Byłysmy w Gródku i Czumowie, gdzie na terenie gościnnego pałacu zakończyliśmy nasze spotkanie wspólnym grillowaniem. Spotkanie było wspaniałe pełne wspomnień i radości. Wszystkiego dobrego na następne pięc lat!

17 czerwiec 2011r.- spotkanie Ochotniczek autor: DC
treść:

W naszym Stowarzyszeniu Ochotniczki mają swoje spotkania z psychologiem raz w miesiącu, na których poruszane są problemy z jakimi spotykamy się odwiedzając chorych, dzielimy sie spostrzeżeniami, szukamy rozwiazań.Tym razem skorzystałyśmy z zaproszenia dyrekcji sklepu specjalistycznego MEDISQUAD pani Iwony Podłuskiej.Prócz standardowej tematyki Ochotniczki mogły zwiedzić sklep, zapoznać się z asortymentem dla Amazonek(protezy, bielizna, kostiumy kapielowe). a wszystko odbywało się w miłej serdecznej atmosferze jaka stworzyli nam Dyrekcja i Pracownicy salonu.
Serdecznie dziękujemy.

13-16 czerwiec 2011r. - Szkolenie Liderek autor: DC
treść:

W dniach 13-16 czerwca w Ciechocinku - Federacja Stowarzyszeń "Amazonki" zorganizowała szkolenie liderek ruchu amazońskiego. Przyjechały panie z całej Polski. Przedstawicielką naszego stowarzyszenia była koleżanka Jasia W. W programie szkolenia był wykład dr Dariusza Godlewskiego z Poznania nt: "Współczesna onkologia", wykład eksperta farmakologii nt: "Nie stać nas na kryzys w onkologii" oraz zajęcia z psychologiem i rehabilitantem nt: "Jak żyć po leczeniu raka piersi".

7 czerwca 2011 r. autor: DC
treść:

W szpitalu specjalistycznym przy al. Kraśnickiej w Lublinie odbyło się oficjalne otwarcie oddziału chirurgii dla kobiet chorych na raka piersi. Z nowo powstałego oddziału będzie mogło skorzystać 20 kobiet. Pierwsze pacjentki pojawiły się w szpitalu już w kwietniu br. Szpital ma własny mammograf, sondę do biopsji i pracownię scyntygraficzną. W uroczystym otwarciu oddziału uczestniczyła m.in. wojewoda lubelski pani Genowefa Tokarska a nasze Stowarzyszenie reprezentowały Ochotniczki: Basia L.,Krysia K.,Ewa G. i Basia P.

28 maj 2011 r - Amazonki przed Obliczem autor: DC
treść:

Do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej przybyły już po raz XIII Amazonki z różnych miast Polski (z Białegostoku,Lublina, Sandomierza, Starachowic, Kielc, Ostrowca, Końskich, Buska-Zdroju, Skarżyska-Kamiennej). O godz. 11.00 sprawowana była uroczysta Msza św. w ich intencji, którą celebrował ks. prał. Jerzy Karbownik – kustosz Sanktuarium Tym razem zabrakło ks. Aleksego –naszego kapelana-został przy łóżku swojego chorego Taty a my wspominałyśmy ich w modlitwie.
Podczas Eucharystii Amazonki prosiły o umocnienie wiary, nadziei i miłości oraz siłę w pokonywaniu choroby. Po Mszy św. zawierzyłyśmy Matce Miłosierdzia swoje radości i smutki, powodzenia i cierpienia, dziękując za Jej macierzyńską opiekę.

26-29 maj 2011 r, Poznań - Malta - szkolenie Ochotniczek II stopnia autor: DC
treść:

W dniach 26-28 maja w Poznaniu na Malcie, pod fachowym okiem psycholog- Pani Małgorzaty Adamskiej oraz rehabilitantki – Pani Joanny Standar nasze koleżanki -Basia L. i Jola S. poszerzały swoją wiedzę z dziedziny wolontariatu oraz zdobyły nowe umiejętności z zakresu rehabilitacji. W szkoleniu uczestniczyły amazonki z całej Polski, co pozwoliło na rozwijanie dalszych kontaktów i współpracy między stowarzyszeniami.
Był to czas nauki i relaksu, który zaowocuje na spotkaniach w klubie gdzie będą mogły podzielić się zdobytymi wiadomościami.
To dobrze, że takie szkolenia są organizowane, tylko szkoda, że tak mało, bo chętnych jest więcej.

30 kwietnia - 3 maja Wspaniały wyjazd do Dukli autor: DC
treść:

Przez cztery dni kilkanaście Amazonek wraz z liczną grupą Pracowników COZL im. św. Jana z Dukli z Panią Dyrektor Elżbietą Starosławską na czele, upajało się pięknymi widokami Beskidu Niskiego odpoczywając w Domu Pielgrzyma w Dukli.

Był to czas wspaniałego, aktywnego regenerowania sił urozmaiconego wędrówkami po beskidzkich szlakach, zachwytem nad pięknem krajobrazu i wiosennej przyrody, zwiedzaniem perełek architektury drewnianej jakimi są tamtejsze kościoły i cerkwie.
Był to także czas refleksji i zadumy nad życiem Jana Pawła II i modlitwy dziękczynnej za dar beatyfikacji Papieża Polaka.

Jesteśmy wdzięczne Pani Dyrektor za możliwość uczestniczenia w tym wyjeździe,który łączył w sobie elementy wycieczki i pielgrzymki, ponieważ piękno włączone w sferę świętości wyzwala niezwykłe przeżycia i pobudza do głębokich refleksji. Dziękujemy też za pakiet zdjęć z wyjazdu, bo mogłyśmy się podzielić naszą radością z pobytu z koleżankami.

27 kwiecień 2011 r. - spotkanie wielkanocne autor: DC
treść:

W okresie Wielkiej Nocy spotykamy sie w Klubie aby złożyć sobie życzenia radości ze Zmartwychwstania Pańskiego. Tradycyjnie każda z nas przygotowała swoją potrawę, więc było przy czym biesiadować.Tradycyjnie też pani dr Barbara Kołłataj zaprezentowała nam życzenia na pelnej ciepła i głębi prezentacji multimedialnej, ksiądz Aleksy rozpoczął spotkanie modlitwą, pobłogosławił pokarmy, a potem były życzenia, śpiew i rozmowy.Gościłyśmy pania Mariolę Wojcieszyn z Pofam - Poznań, panią Jolantę Sierakowską z Silimy, panią psycholog z COZL Kasię Bielińską, pani Grażyna Jackowska z Urzędu Miasta, pani Karolina Kwasniewska z Urzędu Wojewódzkiego i pani Agnieszka Dobosz z działu promocji COZL.Dziekujemy bardzo za wspólne świętowanie.Wszyscy zaproszeni goscie zostali na koniec obdarowani pisankami wykonanymi przez nasze koleżanki na zajęciach z psychologiem - Kasią Bielinską.

6 kwiecień 2011 r. - Akademia Zdrowia autor: DC
treść:

To już czwarte z cyklu spotkań "Medycyna stara jak świat - współcześnie".Tym razem uczestniczyłysmy w wykładzie na temat laryngologii alternatywnej, który prowadziła pani Elżbieta Starko.Dowiedziałysmy się jak prosto i skutecznie można usmieżać ból, jak wzmocnić odporność poprzez świecowanie i konchowanie uszu i pępka. Wykład połaczony był z pokazem.

4,6,7 kwiecień 2011r. - spotkanie w Urzędzie Miasta w ramach konkursu "Zdrowa Gmina" autor: DC
treść:

Decyzja o przystąpieniu naszego miasta do konkursu Zdrowa Gmina wynikała przede wszystkim z troski o zdrowie i życie naszych mieszkańców. Udział Miasta Lublin w powyższym konkursie ma na celu uświadomienie wagi problemu, jakim jest umieralność z powodu nowotworów w Polsce. Zaangażowanie się samorządów lokalnych w promocję profilaktyki nowotworowej może zmienić niepokojący trend tak dużej liczby zachorowań i umieralności na choroby nowotworowe.
W tych dniach odbyły się spotkania dla pracownikow Urzędu Miasta na temat profilaktyki chorob nowotworowych. Prelegentami byli dr Zbigniew Waga - "Profilaktyka Raka Piersi", prof. Piotr Paluszkiewicz - "Profilaktyka raka jelita grubego", prof. J. Kotarski - "Profilaktyka raka szyjki macicy", dr Krzysztof Paprota - "Profilaktyka raka płuc".
Przedstawicielki Amazonek dawały zaś świadectwo walki z rakiem i przybliżaly zebranym działalność Stowarzyszenia.

14 marca 2011 r. - Profilaktyka obrzęku limfatycznego autor: DC
treść:

Tego dnia Lubelskie Amazonki miały możliwość uczestniczenia w spotkaniu szkoleniowo - informacyjnym, w ramach kampanii "życie po mastektomii".Spotkanie poprowadził pan dr Sławomir Pyszniak - konsultant medyczny SILIMA, ekspert kampanii. Miałysmy mozliwość zapoznania się z nowymi mozliwosciami profilaktyki i terapii obrzeku limfatycznego. Podczas spotkania pani Jolanta Sierakowska-Produkt Menager marki Silima omówiła zagadnienia dotyczace wplywu doboru bielizny protetycznej na zagrożenie rozwoju obrzęku limfatycznego, a także przedstawiła zasady wyboru i doboru protez piersi.
Szkolenie spotkało sie z entuzjastycznym przyjęciem i dużym zainteresowaniem ze strony słuchaczek.Amazonki żywo reagowały i uczestniczyły w prelekcjach ekspertow.Był czas rowniez na indywidualne porady z zakresu protetyki i profilaktyki obrzęku limfatycznego.
Mamy nadzieję, że spotkanie to będzie ziarenkiem, ktore kiełkować będzie we współpracy.

11 marca 2011 r. - pokaz protez i bielizny Pofam - Poznań. autor: DC
treść:

Spotkanie odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia. Wykład i prezentację poprowadziła pani Mariola Wojcieszyn. Spotkanie odbyło sie jak zwykle w bardzo miłej przyjaznej atmosferze z poczęstunkiem przygotowanym przez Pofam. każda z uczestniczek otrzymała prezent w posaci glukometru lub kubka. Serdecznie dziekujemy.

9 marca 2011r. - "Masaże lecznicze i energetyczne" autor: DC
treść:

Kolejny z cyklu wykład połączony z pokazem masaży:hawajski lomi-lomi Nui, bańką chińską oraz japoński shiatsu.Już sam pokaz masażu z połaczeniem muzyki hawajskiej powodował odprężenie a co dopiero byc uczestnikiem. Mam ochotę.

23 luty 2011 r.- "Zioła - leki z natury apteki" autor: DC
treść:

Kolejny wykład Centrum Kształcenia "Akademii Zdrowia"poprowadziła pani Wiesława Gozdecka-Hałas. Gosciłyśmy nasze koleżanki amazonki z Hrubieszowa.
Mogłysmy się zapoznac z zielnikiem ziół przydatnych w leczeniu rożnych dolegliwości, dla zdrowia i urody. Pani Wiesława zaprezentowała nam ziołowe specyfiki, mogłyśmy spróbować a także zapisać przepis. Np. mikstura na kaszel-prosta, łatwa ,smaczna i podobno skuteczna:
1 szklankę miodu wymieszać ze szczypta świeżo startego chrzanu - zażywać łyżeczkę. Próbowałam - w smaku dobre!

9 luty 2011r. - "Hirudoterapia - skuteczne leczenie pijawkami lekarskimi" autor: DC
treść:

Centrum Kształcenia "Akademia zdrowia" w Lublinie rozpoczyna u nas cykl wykładów pt."Medycyna stara jak świat - współczesnie". Dziś pierwszy wykład z hirudoterapii, czyli leczenie pijawką lekarską.Wyklad poprowadziła pani Agata Żyła dyplomowany hirudoterapeuta, która zapoznała nas z budową pijawki i mozliwościamijakie daje leczenie za pomocą pijawek. Wykład zakończyl się pokazem.

05 luty 2011 r. Dni Otwarte w COZL autor: DC
treść:

W tym dniu w ramach obchodów 11. Światowego Dnia Walki z Rakiem COZL organizuje Dzień Drzwi Otwartych.
Odwiedzającym Centrum wręczane będą: Europejski Kodeks Walki z Rakiem, komiksy dla dzieci i dorosłych promujące zapisy EKWzR , ulotki edukacyjne, materiały informacyjne nt. programu wczesnego wykrywania raka piersi oraz programu wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Stanowiska informacyjne zorganizowały także Ośrodek Rehabilitacji COZL, Poradnia Psychologiczna oraz Lubelskie Amazonki.
Osobom oczekującym na poradę oraz ich Rodzinom prezentowane były krótkie filmy edukacyjno-informacyjne o problematyce profilaktyki chorób nowotworowych.

30 stycznia 2011 r. XVII Spotkanie Noworoczne Pacjentów i Pracowników COZL autor: DC
treść:

W tym dniu świątecznym uczestniczyłyśmy w Spotkaniu Pacjentów, Pracowników i Przyjaciół Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. Spotkania były pomyślane jako terapia dla aktualnie leczących się chorych, a dla byłych pacjentów, miały być umocnieniem w radości po przebytym leczeniu i zdobywaniem nadziei na dalsze życie- życie często ubogacone doświadczeniem zmagania się z chorobą i pogłębione nowym rozumieniem sensu jego trwania - tak o tych spotkaniach mówiła nieżyjąca już inicjatorka spotkań - psycholog Teresa Wojtulewicz. Pani Dyrektor dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska, serdecznie powitała przybyłych Gości: Jego Ekscelencję ks. Biskupa dr Mieczysława Cisło, Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Lubelskiej, który był celebransem Mszy Świętej. W uroczystości udział wzięli także zaprzyjaźnieni Ojcowie Bernardyni i Księża; przedstawiciele władzy państwowej szczebla wojewódzkiego; władzy samorządowej reprezentowanej przez członków Zarządu Województwa, Radnych Sejmiku Wojewódzkiego, Dyrektorów Departamentów, a także przedstawiciele władz miasta; Narodowego Funduszu Zdrowia, przedstawiciele służb mundurowych; reprezentanci świata nauki, kultury; przedsiębiorcy; Przyjaciele Centrum Onkologii; członkowie Honorowego Komitetu Rozwoju Centrum Onkologii i Rady Społecznej COZL, obecni , a także byli Pacjenci, wśród których wyróżniającą się grupę stanowiły Amazonki. „Mamy za co Panu Bogu dziękować. Siostry Amazonki, Pacjentki tego szpitala, dzisiaj dziękują Bogu, że przeżyły następny rok, że z nadzieją patrzą w przyszłość, (...) są znakiem nadziei, dla tych, którzy są Pacjentami, a wielka nadzieja również jest lekarstwem. Zawierzamy najbliższy czas, nowy rok Bożej Opatrzności, zawierzamy wielkie dzieło rozbudowy Centrum Onkologii(...), dziękujemy także ludziom, którzy pomogli w realizacji szczytnych planów. Po mszy św. wszyscy uczestnicy mogli oglądać wystawę prac pacjentów szpitala i Amazonek.

05 styczeń 2011 – spotkanie opłatkowe w Klubie autor: DC
treść:

I przyszedł ten dzień, oczekiwany. "Dzieciątko się narodziło, wszystek świat rozweseliło". W pięknym okresie kolędowania Amazonki tłumnie przybyły do Klubu, aby wspólnie radować się z kolejnych narodzin Pana. Każda przychodziła z gościńcem, tak więc stoły pokryte białym obrusem uginały się od pyszności świątecznych. Tradycyjnie rozpoczęłyśmy od odśpiewania zwrotki hymnu amazonek, potem powitanie gości: dr B.Kołłataj, pani Agnieszka Woś z COZL, pani Mariola Wojcieszyn z POFAM-POZNAŃ, pani Ania Dołbeń z AMOENA, pan prezydent Zbigniew Wojciechowski, nasz kapelan ksiądz Aleksy Szczygielski oraz panie psycholog Kasia Bielińska i Monika Zięzio. Pani dr Kołłątaj tradycyjnie powitała nas życzeniami od siebie i męża dr Witolda Kołłątaja na przepięknej prezentacji multimedialnej. Była modlitwa, opłatek, życzenia i kolędowanie.

27 listopada 2010 r. Konferencja Lubelskiej Unii Wojewódzkiej autor: DC
treść:

Konferencja to trzeci etap akcji "3 minusy dla raka". Spotkanie odbyło się w Lublinie w restauracji "Koncertowa". Udział wzięły Amazonki z Lublina i przedstawicielki klubów z województwa lubelskiego.
"Jeżeli przeciwnika się nie pozna to można wygrać tylko bitwę. Żeby wygrać wojnę trzeba znać wroga."Uczestniczki konferencji wysłuchały wykładu onkologa - genetyka dr Tomasza Kubiatowskiego - "Rak potrójnie negatywny". Drugi wykład - prezentację przedstawiła mgr Monika Zięzio - psycholog COZL - "Aspekty psychologiczne w podejmowaniu zachowań prozdrowotnych". W zorganizowaniu konferencji pomagała nam pani M. Wachowicz z Roche Polska. W przerwie między wykładami można było skorzystać z zimnego bufetu, kawy i herbaty.

data: 19 listopad 2010 r. - pamiętamy o naszych zmarłych autor: DC
treść:

Miesiąc listopad to czas zadumy i refleksji.19 listopada uczestniczyłyśmy we mszy świętej za zmarłe koleżanki Amazonki. Msza św. odbyła się w Kaplicy COZL, podczas której odczytane były nazwiska zmarłych koleżanek i zapalone przed ołtarzem symboliczne lampki.. Wcześniej spotkałyśmy się z paniami psycholog w sali konferencyjnej i wspominałyśmy koleżanki, które już odeszły do wieczności. Na znak pamięci po każdym wspomnieniu wkładałyśmy czerwoną różę do wazonu. Tak utworzony bukiet złożyłyśmy na ołtarzu.

data: 16 październik 2010 r. - Marsz Różowej Wstążeczki autor: DC
treść:

Jak co roku solidaryzujemy się ze wszystkimi chorymi na nowotwory, popularyzujemy wiedzę o raku piersi i zachęcamy kobiety do badań profilaktycznych.

Różowa wstążka to międzynarodowy symbol walki z rakiem piersi. Przemarsz odbył się z pl. Łokietka 1 przy lubelskim Ratuszu, zaś jego metą był Cytomammobus Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli ustawiony na pl. Litewskim. Uczestnikom Marszu towarzyszył Zespół Pieśni i Tańca "Jawor" Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Marsz jest częścią kampanii "Kobiety Kobietom" i akcji bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych prowadzonych w cytomammobusie Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli zaparkowanym na Placu Litewskim w Lublinie.
W dniach 16 - 22 października 2010r, w godz. od 8.00 do 18.00 kobiety mogły wykonać bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne oraz skorzystać z konsultacji lekarza onkologa z Centrum Onkologii.

data: 13-17 październik 2010 r. - Wągrowiec - szkolenie liderek autor: DC
treść:

Lubelską Unię Wojewódzką reprezentowały dwie Amazonki z naszego Stowarzyszenia. Wągrowiec powitał nas piękną złotą jesienna pogodą, ale zbyt dużo czasu na spacery nie miałyśmy – w końcu przyjechałyśmy na szkolenie. Uczestniczyłyśmy w wykładzie dr Godlewskiego z Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu. Wszelkie wiadomości były przekazywane nam w sposób zrozumiały i jasny. Potem były zajęcia z psychologiem i doktorem zakładu rehabilitacji, który zwrócił szczególna uwagę na powikłania pooperacyjne, obrzęk limfatyczny-sposoby leczenia i zapobiegania. Duża część spotkania z panią psycholog poświęcona była wolontariuszkom - ich szczególnej roli. Wielkie wrażenie wywarło na nas spotkanie ze stylistą. Pan Darek pomógł nam określić, jaką porą roku jest każda z nas i w jakich kolorach jest nam najlepiej. Omówił różne typy sylwetek i wskazywał najlepsze rozwiązania tuszujące niedoskonałości. Nie zabrakło tez czasu na spotkania integracyjne i wymianę doświadczeń. Warto uczestniczyć w tego typu szkoleniach, bo po każdym jesteśmy bogatsze w nowe doświadczenia.

data: 12 październik 2010 r. - audycja w Radiu Lublin autor: DC
treść:

Promujemy zdrowie na antenie RL. Październik to miesiąc walki z rakiem, dlatego też zostałyśmy zaproszone przez redaktor Ewę Dados do programu, w którym dr hab.n.med. B. Madej zwróciła szczególna uwagę na problematykę chorób nowotworowych; informowała o konieczności badań profilaktycznych. Amazonki zaś opowiadając o swoich przeżyciach związanych z chorobą i wygranej walce apelowały do słuchaczy o rozsądek i dbanie o swoje zdrowie. Myślę, że tego typu audycji powinno być u nas więcej, co skłoniłoby ludzi do myślenia i w konsekwencji zwiększenia liczby osób inwestujących w profilaktykę.

data:08 październik 2010 r. - Fundacja Fuga Mundi nagrywa audycję autor: DC
treść:

W marcu 2010 r. wygrywa konkurs i otrzymuje Medal Prezydenta Miasta Lublina za całokształt pracy i poświęcenie dla niepełnosprawnych. 12 kwietnia odchodzi do Domu Ojca - śp. Otylia Samolej. To o niej jest nagrywany program. Zwyczajna- niezwyczajna. Wspomnienia wracają, jest wśród nas. Realizatorzy programu przybyli do naszego klubu nagrywają rozmowy z Jadzią, Danusią, z nasza psycholog - Kasią. Potem przemierzają drogę do szpitala - jak Ochotniczki - idą na oddział chirurgii - rozmawiają z Halinką. Dziękujemy Fundacji za ten program, który emitowany był w lubelskiej telewizji.

data: 1-2 październik 2010 r. - Karczówka, Chęciny, Częstochowa autor: DC
treść:

Trzynasty już raz udajemy się w kierunku Jasnej Góry. Jak zawsze wyjeżdżamy o siódmej rano. W tym roku po drodze zwiedzamy Karczówkę - malownicze wzgórze położone na zachodzie Kielc na wysokości 319 m.npm. Na szczycie wzniesienia znajduje się przepiękny pobernardyński klasztor z XVII w. i rezerwat przyrody. W karczówkowskim kościółku znajduje się między innymi figura świętej Barbary - patronki górników wykonanej z bryły ołowiu, obraz przedstawiający Szwedów na Karczówce z 1655 r. oraz portret Marcina Szyszkowskiego - fundatora klasztoru.

Z Karczówki udaliśmy się do Chęcin, gdzie z przewodnikiem zwiedziliśmy ruiny zamku a potem tradycyjnie zakwaterowaliśmy w Olsztynie. Po zakwaterowaniu i kolacji udaliśmy się na Apel Jasnogórski. A 2 października, jak co roku w sobotnie słoneczne przedpołudnie na Jasnej Górze zgromadziły się Amazonki, aby w tym świętym miejscu uczestniczyć we mszy i pomodlić się przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. U stóp Jasnej Góry zebrały się tłumy Amazonek z całej Polski. Były tez delegacje ze Słowacji, Czech i Niemiec. Nadzieja zawieść nie może" to hasło XIII pielgrzymki na Jasną Górę. Przed mszą hymn Amazonek wykonała Ela Kuczyńska. O godzinie 11 rozpoczęła się msza w intencji Amazonek, której przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Mówił, że kobiety, które doświadczyły raka piersi są poprzez swoje cierpienie szczególnie blisko krzyża, a poprzez niesienie krzyża dnia codziennego bliskie miłości Bożej. Nawoływał do ufności w Bogu i nadziei "idźcie przez życie pełne ufności" i "idźcie ku nadziei, ku radości".

Akt Zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej odczytała Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki Krystyna Wechmann, a Elżbieta Markowska odczytała telegram okolicznościowy do Ojca Świętego Benedykta XVI.
Po mszy o godzinie 13 rozpoczęła się konferencja w Kaplicy św. Józefa, w czasie, której odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie Federacji Stowarzyszeń Amazonki, wystąpienia zaproszonych gości i przekazanie statuetki przechodniej im. Anny Stefańczyk inicjatorki Ogólnopolskiej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Potem jeszcze krótkie prywatne obcowanie z Matką Bożą, zawierzenie jej wszystkich swoich spraw i z modlitwa i pieśnią wracamy do Lublina, by za rok powrócić tu.

data: 28 wrzesień 2010 r - w Kraczewicach autor: DC
treść:

Amazonki z Lublina gościły u swoich przyjaciół z Poniatowej. Tym razem Krysia ze swoja drużyna przyjęła nas w pałacu w Kraczewicach. Pałac pięknie i malowniczo położony wśród drzew. Obecnie mieści się tam Dom Muzyki. Jak zawsze zostałyśmy przyjęte bardzo serdecznie i gościnnie. Wielkie wrażenie wywarł na nas koncert na fletni pana w wykonaniu prawdziwego Indianina.

data: 17 wrzesień 2010 r. - akcja edukacyjna "Trzy minusy dla raka" autor: DC
treść:

Celem akcji jest edukacja na temat raka piersi, a zwłaszcza zwrócenie uwagi na mało znany rodzaj nowotworu piersi - potrójnie ujemny. Zdarza się, że pacjentki, które usłyszały od swojego lekarza, że mają właśnie ten rodzaj raka, nie spotkały się wcześniej z pojęciem "potrójnie ujemny rak piersi". Nieznane nam terminy i brak zrozumienia ich znaczenia, mogą wzbudzić poczucie lęku i bezradności. Ta akcja edukacyjna jest trzyetapowa. Pierwszy etap to warsztaty szkoleniowe dla przedstawicielek unii amazonek, które odbyło się w Warszawie 22 i 23.08., następny etap to spotkanie z mediami (Radio eR, itvl - 17.09., a 20.09 w siedzibie klubu przy ul. Organowej Amazonki pełniły dyżur, przyjmowały zainteresowanych, rozdawały ulotki na temat różnych rodzajów raka piersi, w tym potrójnie ujemnego nowotworu piersi oraz wyjaśniać zainteresowanym pacjentkom jak wykorzystać wiedzę na temat swojej choroby w codziennym życiu. Każdy mógł się zaopatrzyć w interesujące materiały dotyczące profilaktyki.

data: 3 wrzesień 2010 r - Muzeum Wsi Lubelskiej autor: DC
treść:

Tego dnia zaprosiłyśmy do nas Amazonki z Poniatowej, aby wspólnie podziwiać uroki lata w naszym Lubelskim Skansenie. Stowarzyszenie Amazonek z Poniatowej istnieje już pięć lat, a przyjaźń nasza się nie zmienia. Jesteśmy w ciągłym kontakcie. Dziś przy słonecznej pogodzie (lato ciągle trwa)u bramy Skansenu czeka na nas Ewa - nasz przewodnik i wieloletni pracownik muzeum. Zna tutaj każdy kamień, każdą chatę, wspaniale opowiada, więc z przyjemnością przechadzamy się alejkami podziwiając wszystko wokół. Razem z nami były również nasze panie psycholog - Kasia i Monika.
Miałyśmy też możliwość zwiedzenia wnętrza Dworu z Żyrzyna, który znajduje się w samym centrum ekspozycji Muzeum Wsi Lubelskiej. Potem przy biesiadnych stołach skosztowałyśmy wiejskich pierogów. Był ciasto i herbata i wspólne biesiadowanie.

data: 1-6.08.2010 Kraków autor: DC
treść:

W sierpniu sześć amazonek Naszego Stowarzyszenia uczestniczyło w Psychoonkologicznym programie edukacyjno - terapeutycznym dla chorych na nowotwory i ich bliskich. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Wspierania Onkologii UNICORN a zajęcia odbywały się w Zielonym Dole w Krakowie. Program obejmował zajęcia z psychologii, muzykoterapii, choreoterapii, spotkanie z lekarzem onkologiem, dietetykiem a także zajęcia ruchowe jogi. Wspaniałe miejsce w otoczeniu lasu, ciepła atmosfera, nowe znajomości sprawiły, że czas upływał szybko, zdobyłyśmy nowe doświadczenia, zasmakowałyśmy w turystyce, zwiedziłyśmy niektóre zakątki Krakowa i Tyńca. Pomimo tego, że każda z nas musiała pokryć koszty uczestnictwa, z przyjemnością raz jeszcze pojechałabym na tego typu zajęcia i namawiam innych na taki wyjazd.

data: 17 lipiec 2010 - COZL autor: DC
treść:

W sobotę 17 lipca 2010r. uczestniczyłyśmy w niecodziennej uroczystości nadania Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej imienia św. Jana z Dukli oraz przekazania relikwii Patrona do kaplicy szpitalnej.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Jego Ekscelencja ks. Abp prof. Józef Życiński Metropolita Lubelski i ks. bp dr Mieczysław Cisło, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego p. Krzysztof Hetman, posłowie Lubelszczyzny, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, duchowni, władze uczelni wyższych i kierownicy klinik, dyrektorzy departamentów Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, dyrektorzy lubelskich szpitali oraz Pacjenci i pracownicy Centrum Onkologii.

Relikwie zostały przekazane naszemu ośrodkowi przez Ojców Bernardynów z sanktuarium dukielskiego. Na uroczystość przybył Minister Prowincjalny Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP O. dr Czesław Gniecki wraz ze Współbraćmi z innych klasztorów. Na uroczystość przybyli też rodzice Jakuba Braja z Teodorówki, którzy dali świadectwo cudownego uzdrowienia syna za wstawiennictwem św. Jana z Dukli.

Dla nas było to wielkie doznanie duchowe, radość z możliwości obcowania z tak wielkim świętym.

data 29 maja 2010r. - Skarżysko Kamienna autor: Jasia W.
treść:

W tym dniu 40 Amazonek jedzie z Panem Michałem do Sanktuarium Matki Bożej .W XII już pielgrzymce towarzyszy nam też nasz opiekun duchowy ks. Aleksy Szczygielski. Każda z nas jedzie z własnym, osobistym przesłaniem i nadzieją, aby pokłonić się Matce Bożej, powiedzieć jej: jestem, żyję, dziękuję i proszę. Jedziemy również, by spotkać się z innymi Amazonkami z Kielc, Skarżyska, Sandomierza, Jędrzejowa. Wiele klubów nie przyjechało - powodem była powódź, która zalała wiele gospodarstw. Wspólnie modliliśmy się o zdrowie, siłę, o wytrwanie i przetrwanie. Spotkanie rozpoczyna się msza św., celebrowana przez kustosza sanktuarium - Jerzego Karbownika i ks. Aleksego. W uroczystości biorą udział również: Prezydent Miasta Skarżyska, Starosta Powiatowy i inni przedstawiciele miasta. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Amazonek. Następnie odczytano nazwiska koleżanek z wszystkich obecnych na mszy klubów, które odeszły do Pana. Bardzo miły gest wykonały Amazonki ze Skarżyska, które na ręce naszej Prezes przekazały wiązankę kwiatów, prosząc o złożenie jej na grobie Toli Samolej. /Dziękujemy im za to./ Po krótkiej modlitwie za zmarłych rozpoczęła się msza św. W homilii Ks. Jerzy mówił o miłości wzajemnej do ludzi i do Boga dodając otuchy do dalszego życia, zawierzając je Matce Bożej. Po wspólnym obiedzie i wymianie doświadczeń z uczestnikami innych klubów jedziemy w drogę powrotną, zahaczając o źródełko św. Otylii w Urzędowie. Urokliwe miejsce, z piękną „zieloną aleją” i kapliczką ze św. Otylią. I tu znowu chwila wyciszenia, modlitwy w intencjach własnych i za śp Tolę Samolej. Zanim dotarliśmy do Lublina, wstąpiliśmy jeszcze do Bęczyna na spotkanie z garncarzem - panem Gajowiakiem . Była to wspaniałe spotkanie z ginącym zawodem. Zwiedziliśmy zaczątki muzeum garncarstwa, wysłuchaliśmy prelekcji na temat historii garncarstwa w Urzędowie z pokazem robienia wyrobów z gliny. Wracamy do Lublina pokrzepieni duchowo, bardziej przyjaźni wobec siebie, z nadzieją, że za rok znów podążymy znajomym szlakiem.

data 17 maja 2010r. autor: DC
treść:

Dwuosobowa delegacja Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek wzięła udział w konferencji zorganizowanej w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim NFZ nt Sposobów zabezpieczania w województwie lubelskim świadczeń zdrowotnych udzielanych osobom chorym onkologicznie. W konferencji udział wzięli: Tomasz Pękalski - Dyrektor Oddziału Woj. NFZ, Karol Ługowski - Rzecznik Prasowy O/Woj. NFZ, Krystyna Domańska - rzecznik Praw Pacjenta Lubelskiego O/woj. NFZ oraz przedstawiciele rożnych organizacji i stowarzyszeń osób niepełnosprawnych województwa lubelskiego.

data 7 maja 2010r. autor: DC
treść:

W tym dniu odbyło się w siedzibie naszego stowarzyszenia zebranie sprawozdawczo- wyborcze. Amazonki wysłuchały sprawozdania z działalności Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek za rok 2009, sprawozdania finansowego, sprawozdania z działalności Ochotniczek. Następnie w glosowaniu jawnym dokonano wyboru Zarządu Stowarzyszenia. Prezesem Stowarzyszenia została Danuta Cyzman, vice prezesem Wladysława Woźniacka, skarbnikiem Krystyna Ziemichód, sekretarzem Maria Kozak, członkiem Ewa Wojcik i członkiem wspierającym Maria Piątek. Wszyscy z aplauzem przyjęli nowy zarząd obiecując aktywny udział w życiu stowarzyszenia.

data 23 kwiecień 2010r. autor: DC
treść:

Delegacje Amazonek z Lublina, Białej Podlaskiej, Łęcznej, Poniatowej i Zamościa wzięły udział w konferencji inauguracyjnej z okazji powołania pierwszego w regionie lubelskim Specjalistycznego Salonu Zaopatrzenia Medycznego dla Amazonek oraz Centrum Kompresjoterapii THUASNE. Konferencja miała miejsce w Grand Hotelu Lublinianka. Poza Amazonkami obecni byli delegaci personelu medycznego z PSK 1, PSK 4, COZL oraz Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Kraśnickiej. Wysłuchaliśmy wykładów: doc. dr Barbary Madej nt postępów w leczeniu chirurgicznym raka piersi oraz fizjoterapeuty z PSK4 Pani Anny Krawczyńskiej nt terapii przeciwobrzękowej. Nieludzkim jest uratowanie człowiekowi życia a potem pozostawienie go samemu sobie, - dlatego tak ważną jest profilaktyka i opieka pooperacyjna pozwalająca Amazonkom wrócić do sprawności ruchowej i zapobiec obrzękom limfatycznym. Każda pacjentka po operacji piersi jest w grupie ryzyka obrzęku limfatycznego, ale i każda może temu przeciwdziałać poprzez: unikanie urazów, dbanie o higienę osobistą, nie obciążanie ręki, nie wykonywanie zastrzyków w rękę po stronie operowanej, automasaż i ćwiczenia usprawniające. W przeddzień konferencji rozpoczęła się kampania informacyjna „Życie po mastektomii”. Kampania skierowana jest do kobiet, które zachorowały na raka piersi lub obawiają się, że ta choroba będzie oznaczała dla nich wyrok. Akcję wsparły trzy znane kobiety: Irena Santor- gwiazda polskiej piosenki, Elżbieta Kozik- prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz Anna Popek- dziennikarka Telewizji Polskiej. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do odwiedzenia nowego serwisu internetowego www.pomastektomii.pl

data 12 kwiecień 2010r. autor: DC
treść:

To dzień smutny dla wszystkich Amazonek. Z głębokim bólem i żalem przyjęłyśmy wiadomość o odejściu do Domu Ojca długoletniej prezes naszego Stowarzyszenia Otylii Samolej. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 15 kwietnia w kościele parafialnym św Antoniego. Jak zacną postacią była Tola świadczy ilość obecnych przyjaciół, znajomych, przedstawicieli władz miasta i lekarzy na pogrzebie. W mowie pożegnalnej D.Cyzman mówiła tak:

Są w życiu takie chwile, kiedy trudno jest znaleźć nie tylko właściwą odpowiedź, ale i trudno jest zadać właściwe pytanie. Oczywiście można zapytać: dlaczego? Wiadomo jednak, że jedyne co usłyszeć możemy to … cisza. Ta cisza w jakiej pogrążone jesteśmy my Amazonki skłania do zadumy, ale też budzi wrażliwość i przypomina czym naprawdę jest czas. Przypomina, że na tym przystanku jakim jest życie jesteśmy, w porównaniu do wieczności tylko chwilę. Tę chwile Tola miała wypełnioną po brzegi, wykorzystała ja najpiękniej jak umiała. Zawsze otwarta dla każdego, służyła wszędzie: w kościele, w Lubelskim Stowarzyszeniu Amazonek jako prezes trzech kadencji, w Ogólnopolskim Konwencie Seniorek Stowarzyszeń Amazonek, przewodniczyła Lubelskiej Unii Amazonek, a nade wszystko oddawała się pracy wolontariackiej. Jako ochotniczka zawsze była do dyspozycji przy łóżku chorej Amazonki. Tolę znałam od sześciu lat, a czuję jakby wpisana była w moje życie od zawsze. 28.10.2004r. odwiedziła mnie na Oddziale Chirurgii w COZL, pełna radości w sercu ale pochylona nad cierpieniem, które ja i inne tam obecne Amazonki przeżywały. Uczyła nas nowych zachowań, wskazywała drogę postępowania w nowym życiu - po operacji. Skąd brała tyle siły, nie zaniedbując dzieci, męża, rodziny? Może trochę zapomniała o sobie. Zawsze z przekorą w głosie mówiła: „…ale co to dla harcerza, prawda? I to pokonamy”. Nie pokonała tym razem. Odeszła cicho, pokornie. Warto pamiętać w tym ziemskim biegu do wieczności, by spieszyć się dostrzegać całe dobro w ludziach. „Spieszmy się kochać ludzi, bo tak szybko odchodzą”. Tola była nieodżałowaną przyjaciółką od serca i przyjaciółką od piersi. Była… . Pozostały pamięć i medale: Złoty Łuk Amazonki, Medal Prezydenta Miasta Lublin, Medal Wojewody. Teraz z pewnością cieszy się i tańczy pośród kwiatów na” Niebieskim Dywanie”, pozbawiona bólu, uśmiecha się i mówi do nas: Nic to dacie radę, nie ma rzeczy niemożliwych. Tolu wspomnij o nas gdy będziesz u stóp Pana, pomagaj nam zmagać się z codziennością i dalej unoś nam skrzydła i podrywaj do działania - Ty zawsze potrafiłaś to robić. Na zawsze pozostanie w nas wdzięczność, szacunek i podziw dla Twojej energii i poświęcenia dla innych. Proszę, daj Jej Panie skrawek Nieba i nic więcej i nic więcej jej nie trzeba.

data 9 kwiecień 2010r. autor: DC
treść:

W siedzibie Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek odbyło się świąteczne spotkanie wielkanocne. Naszą społeczność zaszczycili w tym roku: Panie psycholog Monika Zięzio i Kasia Bielińska, ksiądz Aleksy Szczygielski, Pan Andrzej Jezior z działu ds. Osób Niepełnosprawnych MOPR, przedstawiciel Pofam - Poznań, dr Barbara Kołłątaj no i nie zabrakło samych Amazonek nawet tych, które na co dzień rzadko przychodzą na spotkania. Przed świętami Amazonki: Danusia C, Ewa W. i Iza G. przygotowały stroiki, które zostały wręczone naszym gościom wraz z życzeniami. W atmosferze świątecznej, w rozmowach i śpiewie szybko mijał czas.

data 12 luty 2010r. autor: DC
treść:

Miałyśmy możliwość uczestniczenia w spotkaniu z Panem dr Piotrem Majcherem i rehabilitantką Panią mgr Katarzyną Ornal z Zakładu Rehabilitacji COZL. Spotkanie zorganizowała Pani psycholog mgr Monika Zięzio. Dr Majcher w swoim wystąpieniu poruszył problem leczenia obrzęku limfatycznego. Stwierdził, że wszystkie pacjentki po operacji piersi winne być objęte 2-tygodniowym programem fizjoterapii, którego celem jest edukacja pacjentek, działania profilaktyczne (samo usprawnianie), wyrównywanie istniejących dysfunkcji i współpraca z psychologiem. Było to doskonałe spotkanie szkoleniowe szczególnie dla Amazonek Ochotniczek, które odwiedzają chorych na oddziale chirurgii w szpitalu.

data 6 luty 2010r. autor: DC
treść:

6 luty 2010r. Jak co roku w lutym jest to Dzień Otwartych Drzwi w COZL. W tym dniu w holu szpitala przygotowane są punkty konsultacyjne, w których zasiadają lekarze, psycholodzy, przedstawiciele Działu Promocji Zdrowia i Lubelskie Amazonki. Zainteresowanych nie brakowało, każdy mógł zasięgnąć informacji na nurtujący go problem, otrzymać materiały informacyjne.

data 31 styczeń 2010 r. autor: DC
treść:

Już 16 raz w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej spotkali się byli i obecni pacjenci szpitala, lekarze i pielęgniarki, aby wspólnie uczestniczyć w noworocznej mszy świętej. Mszę św. celebrował ksiądz biskup dr Mieczysław Cisło. W homilii ksiądz biskup podkreślił, że człowiekowi dotkniętemu chorobą potrzebna jest wiara, która odsłania bogatszą perspektywę życia i która pozwala patrzeć na krzyż z perspektywy Krzyża Chrystusa. Podkreślił, że szpital jest miejscem cierpienia, ale i miejscem nadziei. Mszę św. Uświetnił swoim śpiewem zespół Gospel - ubrani na biało niczym aniołowie wyśpiewali Panu kolędy. Po mszy wszyscy zebrani mogli obejrzeć wystawę prac (wiersze, malarstwo i rękodzieło) przygotowaną przez Lubelskie Amazonki i pracowników COZL. Coroczne spotkanie byłych Pacjentów z obecnymi, którzy zmagają się z chorobą są wyjątkowym rodzajem społecznego wsparcia.

Listopad-grudzień 2010 r. – przygotowania do świąt autor: DC
treść:

Czas spokoju, czas oczekiwania. W sklepach przedświąteczna gorączka a my spotykamy się w piątki na terapii zajęciowej. Gościmy studentki z pedagogiki specjalnej UMCS, które pomagają nam w wykonywaniu kartek świątecznych i bombek. Kasia, nasza psycholog miała świetny pomysł zapraszając je do nas. Jakoś podczas takich manualnych prac łatwo rozwiązuje się język. Kartki i ozdoby wychodzą piękne i na duszy jakoś lżej. Na ostatnim przedświątecznym spotkaniu robiłyśmy też trufle, którymi częstowałyśmy naszych gości na spotkaniu opłatkowym.

Lubelskie Stowarzyszenie Amazonek